Światowa Federacja Pływacka (FINA) zadecydowała w poniedziałek o niedopuszczeniu siedmiu rosyjskich pływaków do startu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Wśród nich jest Julia Jefimowa wielokrotna mistrzyni świata oraz brązowa medalistka olimpijska z Londynu.
FINA w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu odniosła się do postanowienia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), wedle którego o ewentualnych karach za rozwinięty system dopingu w Rosji decydować mają federacje poszczególnych dyscyplin. MKOl zaznaczył równocześnie, że o medale olimpijskie nie będzie mógł walczyć żaden sportowiec "Sbornej", który choćby raz był w przeszłości karany za doping.
"Przyjęliśmy do wiadomości i popieramy pozycję MKOl w kwestii możliwości startu w igrzyskach "czystych" zawodników z Rosji" – napisano w dokumencie.
Zgodnie z tym rozumowaniem, władze FINA nie zadecydowały o wykluczeniu wszystkich rosyjskich sportowców, lecz wskazały tylko tych, wobec których istnieją podejrzenia, co do stosowania niedozwolonych środków, bądź tych, którym ich używanie w przeszłości udowodniono.
W pierwszej grupie wytypowanej przez FINA znajdują się cztery osoby, których nazwiska mają być wymienione w raporcie przygotowanym na zlecenie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przez komisje Richarda Mclarena. Wśród nich jest brązowy medalistka olimpijski z Londynu, wielokrotny mistrz świata i Europy Władimir Morozow, utytułowany uczestnik wielu sztafet Nikita Łobincew oraz 17-letnia Daria Ustinowa. W drugiej grupie znajdują się zawodniczki i zawodnicy, którzy w swojej karierze byli już przyłapani na dopingu i których nazwiska wskazała strona rosyjska – są to obok Jefimowej, mniej znani Anastazja Krapiwina, Natalia Łowcowa i Michaił Dowgaliuk.
Trener Jefimowej – Siergiej Kołmogorow zapowiedział już odwołanie od decyzji FINA do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który wcześniej odrzucił podobne wnioski dotyczące lekkoatletów zdyskwalifikowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). 17 czerwca Rada IAAF zawiesiła wszystkich Rosjan, poza trenującą od trzech lat w USA skoczkinią w dal Darią Klisziną.
Kołmogorow powiedział również, że zarówno Morozow jak i Łobincew nie powinni znaleźć się w raporcie WADA.
– Morozow jest absolutnie "czysty", a co do Łobincewa to owszem, wykryto u niego meldonium, ale jego poziom był na tyle niski, że nie zdecydowano się go karać – podkreślił trener.
Międzynarodowe federacje sportowe ciągle analizują sprawę dopuszczenie Rosjan do startu w igrzyskach. Jak poinformował w poniedziałek prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow, trwają dwustronne rozmowy mające pozwolić na utworzenie listy zawodników, którzy nie będą mogli wziąć udziału w zawodach. Żukow zauważył również, że przynajmniej ośmiu sportowców, którzy mieli wystartować w Rio, było w przeszłości karanych za doping.
Oprócz FINA oraz IAAF decyzję co do przyszłości zawodników "Sbornej" podjęło też kilka innych federacji. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) dopuściła do igrzysk wszystkich ośmiu rosyjskich zawodników, uzasadniając swoje rozstrzygnięcie tym, że sportowcy ci byli sprawdzani na obecność nielegalnych substancji poza granicami swojego kraju. Postanowieniem odpowiednich federacji w Rio wystartować będą mogły również łuczniczki oraz jeźdźcy z Rosji. Związki odpowiedzialne za judo, gimnastykę oraz boks zapowiedziały, że potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji.
Część federacji, w tym FINA oraz Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF), zadecydowała ponadto o potrzebie ponownej analizy próbek Rosjan w niezależnych laboratoriach badawczych.
Nieprawidłowości w rosyjskim systemie antydopingowym wykazane zostały w raportach przygotowanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) oraz powołaną przez nią komisję. Z dokumentów wynika, że w Rosji miał miejsce proceder tuszowania pozytywnych wyników testów reprezentantów tego kraju, w którym udział brały zarówno powołane w celu badania próbek laboratoria, jak również ministerstwo sportu oraz służby specjalne.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.