| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
Nie wierzył, że pojedzie na igrzyska olimpijskie, a zagrał w Rio turniej życia. Piotr Wyszomirski w specjalnym wywiadzie dla SZLACHETNEJ PACZKI opowiada o tym, jak wiara i wewnętrzny spokój pomogły mu przetrwać trudne momenty.
– Pamiętasz najtrudniejszy moment? Dotkliwy upadek, porażkę?
– Nie muszę daleko szukać. Gdy grałem na Węgrzech, przeniosłem się z Csurgói do Pick Segedyn. Miałem walczyć o pozycję pierwszego bramkarza w klubie, ale nie udawało się, dlatego trener dawał mi mocno w kość. Moja forma nie zachwycała. Nie mogłem pomóc drużynie, tak jak ja tego oczekiwałem, trenerzy, kibice.
– I co wtedy czułeś?
– Jestem bardzo emocjonalnym człowiekiem, dlatego to były dla mnie trudne chwile. Momentami nie miałem siły. Na szczęście mam wspaniałą żonę i po długich rozmowach postanowiliśmy odezwać się do psychologa – Pawła Harabata, który bardzo mi pomógł. On, żona i modlitwa.
– W jaki sposób z nim pracowałeś? Dawał ci konkretne wskazówki, jak radzić sobie z trenerem, ze swoimi emocjami?
– Zacząłem pracować nad koncentracją. Nad tym, żeby nie przywiązywać uwagi do tych wszystkich „wskazówek” trenera. Ale nie zawsze byłem w stanie, bo jednak masz z nim kontakt wzrokowy, i słyszysz co, i w jaki sposób do ciebie mówi. Pamiętam, że po jednym z kompletnie nieudanych meczów trener tak mnie ochrzanił, że wróciłem do domu załamany. Powiedziałem wtedy do żony, że trzeba coś w życiu zmienić. Nie chciałem rezygnować, bo kocham piłkę ręczną, ale może przejść do innego klubu, zmienić otoczenie. Miałem po dziurki w nosie tego wszystkiego. Na szczęście teraz w Bundeslidze mam spokojnego trenera, który mi ufa. Trener Duszejbajew też nie należy do spokojnych ludzi, ale on potrafi rozgryźć moją psychikę, i nie było z jego strony żadnych krzyków. Nawet po beznadziejnym meczu z Niemcami, kiedy wpuściłem piłkę z jedenastego, czy dwunastego metra, po bloku. Myślałem wtedy „ciekawe, co mi teraz trener powie”. A on rzucił tylko: „Piotrek, to powinna być twoja piłka”. I tyle. Zupełnie inny człowiek. Dlatego zagrałem, jak zagrałem.
– Po tym przegranym meczu o brąz przytoczyłeś słowa pana Marka Piotrowskiego: „przychodzi w życiu człowieka czas, kiedy dźwiga krzyż naciągnięty bólem, cierpieniem, niespełnionymi marzeniami, brakiem radosnych perspektyw. Często ten krzyż go przygniata, ciężko jest wtedy wstać, znaleźć sens dalszej egzystencji. Ale ja ci mówię, wstań i walcz. To twoje życie, twój największy skarb.”
– Zawsze przed meczami staram się motywować muzyką i mądrymi słowami. Na ten cytat trafiłem przez przypadek, jeszcze gdy grałem na Węgrzech. Znalazłem też film „Wojownik”. Przez moją sytuację w klubie, ten cytat utknął mi w głowie. Pan Marek to prawdziwy wojownik. Z takich ludzi należy brać przykład. Ostatnio napisał do mnie dziennikarz, który zna Marka Piotrowskiego osobiście, i powiedział mi, że pan Marek chciał się ze mną skontaktować, żeby podziękować mi za to, że go zacytowałem. To coś pięknego. Czekam, aż odezwie się.
– Jakie wartości musi mieć w sobie człowiek, żeby nie dać złamać się w sytuacji, która go przerasta?
– Przede wszystkim trzeba być spokojnym człowiekiem. Ja jestem osobą wierzącą i z natury spokojną. Myślę, że ten spokój mnie uratował. Gdybym był porywczy mógłbym za dużo powiedzieć, za dużo zrobić, a odpuściłem. I pozwoliłem życiu toczyć się dalej. Walczyłem o nie z różańcem w ręku i jeszcze więcej trenowałem.
– Dlatego przekazujesz SZLACHETNEJ PACZCE różaniec?
– To różaniec, w którym zawierają się wszystkie moje radości i smutki. Mam go od 10 roku życia. Modlę się na nim po każdej wygranej i każdej porażce, dziękując Bogu. To bardzo ważna część mnie. Jeśli ma kogoś zainspirować do walki, to chcę go podarować.
– A gdybyś teraz miał swoimi słowami zainspirować do walki tych cichych bohaterów, którzy codziennie walczą w swoich domach?
– Ja bym ich tak nie nazwał. To są prawdziwi bohaterzy, nie cisi. Jest tak, że sportowcy są pokazywani w telewizji, bo wiadomo, zmagają się z wielką presją, z wymaganiami i dla niektórych są bohaterami. Ale tych naprawdę wielkich bohaterów nikt nie zna. To ci z porozbijanych rodzin, którzy walczą o swoje życie. To są prawdziwi bohaterzy. I chciałbym im powiedzieć, żeby zawierzyli swoje życie Bogu, i będzie dobrze. Nawet jeśli przytrafia się ciężka sytuacja życiowa, to trzeba o to życie walczyć.
– Trzeba upaść, żeby…
– Żeby wstać. Teraz sobie myślę, że czasami musi zdarzyć się coś dołującego, żeby potem było lepiej. Bóg zawsze daje człowiekowi cierpienie, które potrafi udźwignąć. Ja długo pracowałem nad sobą, dlatego w Rio zagrałem całkiem niezłe zawody. To jest dowód na to, że warto próbować.
33 - 27
Polska
29 - 26
Izrael
29 - 29
Rumunia
36 - 36
Portugalia
36 - 23
Izrael
27 - 28
Polska
37 - 30
Rumunia
32 - 32
Izrael
13:00
Polska
16:00
Portugalia
16:00
Rumunia
16:00
Portugalia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.