| Piłka ręczna

Przełomowe zmiany: 2016 rok w piłce ręcznej

Karol Bielecki (fot. PAP)
Karol Bielecki (fot. PAP)
wb

Wspaniałe sukcesy i bolesne porażki. Wielkie emocje, ale przede wszystkim epokowe zmiany. W polskim szczypiorniaku w 2016 roku działo się bardzo dużo. Wiele z tych wydarzeń kibicem będą wspominać latami. O wielu chcieliby jednak jak najszybciej zapomnieć...

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

1. STYCZEŃ – Rozgrywane w Polsce mistrzostwa Europy mężczyzn

Miało być wielkie święto, wspaniała promocja dyscypliny i długo oczekiwane złoto dla Polski. W końcu sam Bogdan Wenta lubił powtarzać, że w piłce ręcznej ściany pomagają gospodarzom, a to oznacza, że impreza organizowana w Polsce musi zakończyć się sukcesem biało-czerwonych.

Z wielkich nadziei wyszła wielka klapa. Co prawda na trybunach rzeczywiście zasiadły tysiące fanów, ale ich miłość do piłki ręcznej i reprezentacji Polski została wystawiona na ciężką próbę. W decydującym meczu drugiej rundy zespół prowadzony przez Michaela Bieglera został zmieciony z parkietu przez Chorwatów. Biało-czerwoni przegrali 23:37 i – zamiast półfinału –pozostało im spotkanie o 7. miejsce...

Michał Jurecki: zostaliśmy zniszczeni, zmiażdżeni
fot. TVP
Michał Jurecki: zostaliśmy zniszczeni, zmiażdżeni

2. LUTY/CZERWIEC – Pożegnanie z trenerami

Fatalny występ przed własną publicznością przesądził o losie Michaela Bieglera. Po zakończeniu ME niemiecki szkoleniowiec pożegnał się z reprezentacją Polski. Po długich dyskusjach, ciekawym – choć kontrowersyjnym – konkursie drużynę narodową powierzono Talantowi Dujszebajewowi. Kirgiz na ostatniej prostej wyprzedził Piotra Przybeckiego, który latem przeniósł się ze Śląska Wrocław do potentata PGNiG Superligi – Orlen Wisły Płock.

Kilka miesięcy później, w czerwcu, zmiana szkoleniowca okazała się konieczna także w żeńskiej reprezentacji. Kim Rasmussen nie przedłużył umowy z ZPRP. Duńczyk, który doprowadził biało-czerwone do dwóch półfinałów mistrzostw świata podpisał kontrakt na Węgrzech. "Era Rasmussena" zakończyła się ku rozpaczy większości zawodniczek, które nie ukrywały, że z trenerem łączyła je wyjątkowa więź.

Zbudowanie zaufania u kadrowiczek to jedno z głównych zadań następcy Rasmussena, którym został Leszek Krowicki.

Dujszebajew: odczuwam dumę
(fot. TVP Sport)
Dujszebajew: odczuwam dumę

3. MARZEC/KWIECIEŃ – Kwalifikacje do IO w Rio

Obie polskie reprezentacje nie wywalczyły paszportów do Rio ani w MŚ, ani w ME. O wyjazd na igrzyska musiały zatem rywalizować w turniejach kwalifikacyjnych.

O ile mężczyźni mieli sporo szczęścia i w meczach z Tunezją, Macedonią i Chile odnieśli trzy przekonujące zwycięstwa, o tyle kobieca kadra trafiła "grupy śmierci" z Rosją, Szwecją i Meksykiem.

Po niezwykle emocjonującej i stojącej na wysokim poziomie walce Polki przegrały ostatecznie z Rosją oraz Szwecją i do Brazylii nie pojechały. Jak się później okazało przegrane kwalifikacje olimpijskie zapoczątkowały bardzo poważne zmiany w żeńskiej drużynie narodowej...

Niedźwiedź: Rasmussen wprowadził piłkę ręczną na salony
(fot. TVP)
Niedźwiedź: Rasmussen wprowadził piłkę ręczną na salony

4. MAJ – Polski klub najlepszy w Lidze Mistrzów!

Turniej Final Four Ligi Mistrzów był dla polskich kibiców prawdziwym horrorem. Szczypiorniści Vive Tauronu Kielce w półfinale trafili na handballowych Galacticos, czyli drużynę PSG z Mikkelem Hansenem, Nikolą Karabaticiem i Danielem Narcissem w składzie. Po raz kolejny jednak okazało się, że petrodolary szejków to za mało. Paryżanie przegrali z Vive 26:28 i ciągle pozostają bez triumfu w najważniejszych klubowych rozgrywkach.

Kielczanie tymczasem w finale zmierzyli się z Veszprem. W pierwszej połowie zagrali bardzo słabo. Początek drugiej był jeszcze gorszy. W pewnym momencie rywale prowadzili już nawet różnicą dziewięciu bramek! Wówczas mistrzowie Polski zaczęli pościg, o którym świadkowie tego meczu będą opowiadać kilku kolejnym pokoleniom kibiców szczypiorniaka.

Remis, dogrywka, rzuty karne i decydujące trafienie Julena Aguinagalde, po którym wszystkie media mogły obwieścić: "Polski klub wygrał Ligę Mistrzów"!

Vive – Veszprem: przeżyjmy to raz jeszcze! (WIDEO)
(fot. Getty Images)
Vive – Veszprem: przeżyjmy to raz jeszcze! (WIDEO)

5. MAJ – Piąty z rzędu tytuł dla Vive

W finale mistrzostw Polski kibice po raz kolejny mieli być świadkami "świętej wojny". Jak się jednak okazało, rywalizację Vive Kielce z Orlenem Wisłą Płock można śmiało przemianować na "wojnę błyskawiczną".

Kielczanie załatwili sprawę w trzech meczach, sięgając po piąte z rzędu i siódme w ostatnich ośmiu latach mistrzostwo Polski. Szczypiorniści ze stolicy województwa świętokrzyskiego wygrali też w finale Pucharu Polski, w którym nie mają sobie równych od 2011 roku.

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce (fot. PAP)
Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce (fot. PAP)

6. SIERPIEŃ – Igrzyska olimpijskie w Rio

Na turniej czterolecia Polacy jechali z jasnym celem – zdobyć medal, który dla najbardziej doświadczonych kadrowiczów miał być idealnym ukoronowaniem kariery.

Planu nie udało się zrealizować. W fazie grupowej biało-czerwoni grali słabo. Wygrali dwa mecze, ponieśli trzy porażki. Takie rezultaty wystarczyły jednak do awansu do ćwierćfinału. W nim czekali Chorwaci – koszmar ze styczniowych ME w Polsce...

W starciu o miejsce w najlepszej "czwórce" turnieju Polacy zagrali fenomenalnie. Starszym kibicom przypomniały się wspaniałe triumfy z 2007 i 2009 roku kadry prowadzonej wówczas przez Bogdana Wentę. Chorwacja została ograna i wyrzucona z olimpijskiego turnieju. Tylko cóż z tego, skoro Polacy przegrali później w półfinale po dogrywce z Dania, a w meczu o brąz z Niemcami... Tak znakomici zawodnicy jak Sławomir Szmal, Karol Bielecki czy Krzysztof Lijewski nigdy nie staną na olimpijskim podium...

Wyszomirski: w życiu przychodzi czas, gdy dźwigasz krzyż...
(fot. TVP)
Wyszomirski: w życiu przychodzi czas, gdy dźwigasz krzyż...

7. WRZESIEŃ – PGNiG Superliga jak NBA

Kiedy opadły emocje po igrzyskach w Rio najlepsi polscy szczypiorniści wrócili na ligowe parkiety.

Po wielu latach starań utworzono w pełni zawodowe rozgrywki. Liga jest licencjonowana. Nikt z niej nie spadnie. Kluby, które uczestniczą w rozgrywkach musiały utworzyć spółki i wejść na giełdę. Krótko mówiąc – nowa jakość.

Drużyny podzielono na dwie grupy, mecze nie mogą kończyć się remisami (rozgrywane są wówczas dogrywki i ewentualnie rzuty karne). W przyszłości najzdolniejsi młodzi zawodnicy będą wybierani w drafcie, niczym w NBA.

Julen Aguinagalde (L) i Jose Toledo (P) (fot. PAP)
Julen Aguinagalde (L) i Jose Toledo (P) (fot. PAP)

8. LISTOPAD – Kryzys w el. ME 2018

W jesiennych meczach eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski zagrała w niemal najmocniejszym składzie. Z drużyny, która wystąpiła w Rio zabrakło tylko Adama Wiśniewskiego i Bartosza Jureckiego. W meczach z Serbią i Rumunią na parkiecie pojawili się, m.in. Karol Bielecki, Sławomir Szmal i Krzysztof Lijewski, wspierani przez młodych-zdolnych – Rafała Przybylskiego, Krzysztofa Łyżwę czy Adriana Nogowskiego.

Oba spotkania zakończyły się klęskami biało-czerwonych. Bolesnymi i – co gorsze – zwiastującymi bardzo trudny okres w reprezentacyjnym szczypiorniaku.

Mimo nieudanych jesiennych występów kadra Talanta Dujszebajewa wciąż ma szansę na występ w ME w Chorwacji. W maju i czerwcu przyszłego roku rozegra jeszcze cztery eliminacyjne spotkania – dwa z Białorusią oraz rewanże z Rumunią i Serbią.

Wściekły Dujszebajew... szarpie Łyżwę
fot. TVP
Wściekły Dujszebajew... szarpie Łyżwę

9. LISTOPAD – Czas na zmianę warty

W ME 2018 nie zobaczymy już jednak najbardziej doświadczonych, utytułowanych i jak na razie ciągle najlepszych polskich szczypiornistów. Nie zagrają oni też w rozpoczynających się 11 stycznia MŚ we Francji.

Z drużyną narodową pożegnali się Szmal, Bielecki i Lijewski. Przyszłości u Dujszebajewa nie ma też Andrzej Rojewski, a kolejne kontuzje oddalają od reprezentacji Michała Szybę. Dujszebajew tymczasem, przedłużając w listopadzie kontrakt z ZPRP ogłosił, że rozpoczyna misję Tokio 2020. Kadra ma zostać odmłodzona, a najbliższe dwie mistrzowskie imprezy będą poświęcone ogrywaniu w meczach o stawkę nowych zawodników.

Na ocenę pracy Kirgiza trzeba zatem poczekać. Być może nawet do 2020 roku. Tak czy inaczej: za pokoleniem, które trzykrotnie stanęło na podium MŚ, wszyscy będziemy tęsknić.

Jurkiewicz: zmiany po igrzyskach były nieuniknione
Mariusz Jurkiewicz (fot. Getty)
Jurkiewicz: zmiany po igrzyskach były nieuniknione

10. GRUDZIEŃ – Mistrzostwa Europy piłkarek ręcznych

Bez Kima Rasmusssena, za to z Leszkiem Krowickim. Bez Iwony Niedźwiedź, Moniki Stachowskiej, Anny Wysokińskiej, ale z Patrycją Królikowską, Emilią Galińska czy Natalią Nosek. Odmłodzona reprezentacja Polski kobiet pojechała na mistrzostwa Europy po naukę i zebranie bezcennych doświadczeń.

O wynikach trudno napisać cokolwiek pozytywnego. Polki przegrały w grupie wszystkie trzy mecze – kolejno z Francją, Holandią i Niemcami. W turnieju zajęły przedostatnie, 15. miejsce.

Trzeba jednak mieć nadzieję, że surowa lekcja zaprocentuje w miarę szybko. Los chciał, że w eliminacjach mistrzostw świata 2017 Polki trafiły na Rosjanki. Pokonanie aktualnych mistrzyń olimpijskich z pewnością będzie bardzo trudne. Z drugiej jednak strony to w takich bojach rodzą się wielkie zespoły!

Krowicki: ten zespół czeka interesująca przyszłość
(fot. TVP)
Krowicki: ten zespół czeka interesująca przyszłość

Zobacz też
Sprawa przesądzona. Zarząd podjął decyzję ws. selekcjonerów
Marcin Lijewski (fot. Getty)

Sprawa przesądzona. Zarząd podjął decyzję ws. selekcjonerów

| Piłka ręczna 
Zmiana w ZPRP. Wiceprezes podał się do dymisji
Tomasz Lewtak (na zdjęciu z lewej) zrezygnował z miejsca w zarządzie ZPRP (fot. ZPRP / Paweł Bejnarowicz)

Zmiana w ZPRP. Wiceprezes podał się do dymisji

| Piłka ręczna 
Afery wokół kadry. "Jestem zaskoczona, ze takie rzeczy wyciekają" [WIDEO]
Kinga Achruk (fot. TVP)

Afery wokół kadry. "Jestem zaskoczona, ze takie rzeczy wyciekają" [WIDEO]

| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn 
Polska piłka ręczna na zakręcie po MŚ. "To trudny czas"
fot. TVP Sport

Polska piłka ręczna na zakręcie po MŚ. "To trudny czas"

| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn 
Marcin Lijewski odpowiedział dziennikarce TVP Sport: nie stać nas na stratę Syprzaka
Marcin Lijewski, selekcjoner reprezentacji Polski (fot. TVP Sport / Paweł Bejnarowicz / ZPRP)

Marcin Lijewski odpowiedział dziennikarce TVP Sport: nie stać nas na stratę Syprzaka

| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn 
wyniki
terminarz
Wyniki
dzisiaj
Piłka ręczna

Fuechse Berlin

Industria Kielce

01 kwietnia 2025
Piłka ręczna

Fenix Toulouse

FC Porto

MT Melsungen

VfL Gummersbach

GOG

Sport Lisboa e Benfica

Limoges Handball

HC Kriens-Luzern

31 marca 2025
Piłka ręczna

Górnik Zabrze

Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wlkp.

30 marca 2025
Piłka ręczna

Valur

MSK IUVENTA Michalovce

HC Alkaloid

CS Minaur Baia Mare

Runar Sandefjord

Olympiacos SFP

Zepter KPR Legionowo

P. Piotrków Tryb.

Sośnica Gliwice

Energa Szczypiorno Kalisz

Odense Haandbold

Storhamar Handball Elite

Krim Mercator Lublana

HB Ludwigsburg

HC Blomberg-Lippe

Super Amara Bera Bera

SCM Ramnicu Valcea

Thueringer HC

29 marca 2025
Piłka ręczna

HC Izvidac

Haukar

KPR Gminy Kobierzyce

MKS PR URBIS Gniezno

Piotrcovia Piotrków Tryb.

PGE MKS FunFloor Lublin

Brest Bretagne HB

HC Podravka Vegeta

CSM Bukareszt

CS Rapid Bukareszt

HC Dunarea Braila

Ikast Haandbold

HSG Bensheim/Auerbach

JDA Bourgogne Dijon

Orlen Wisła Płock

WKS Śląsk Wrocław

Młyny Stoisław Koszalin

KPR Ruch Chorzów

Hazena Kynżwart

Consevas Orbe Zendal BM Porrino

28 marca 2025
Piłka ręczna
27 marca 2025
Piłka ręczna

Orlen Wisła Płock

HBC Nantes

Terminarz
dzisiaj
Piłka ręczna

HBC Nantes

18:45

Orlen Wisła Płock

SC Magdeburg

18:45

Dinamo Bukareszt

jutro
Piłka ręczna

Paris Saint-Germain HB

18:45

OTP Bank-Pick Szeged

05 kwietnia 2025
Piłka ręczna

Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wlkp.

16:00

Azoty-Puławy

Zepter KPR Legionowo

16:00

PGE Wybrzeże Gdańsk

WKS Śląsk Wrocław

16:00

Energa MKS Kalisz

Energa Szczypiorno Kalisz

16:00

KPR Ruch Chorzów

Młyny Stoisław Koszalin

16:00

Sośnica Gliwice

KGHM MKS Zagłębie Lubin

16:00

KPR Gminy Kobierzyce

MKS PR URBIS Gniezno

16:00

PGE MKS FunFloor Lublin

Energa Start Elbląg

16:00

Piotrcovia Piotrków Tryb.

19 kwietnia 2025
Piłka ręczna

Sośnica Gliwice

14:00

KPR Ruch Chorzów

Młyny Stoisław Koszalin

16:00

Energa Szczypiorno Kalisz

HB Ludwigsburg

14:00

Gyoeri Audi ETO KC

Brest Bretagne HB

16:00

Metz Handball

PGE MKS FunFloor Lublin

16:00

KGHM MKS Zagłębie Lubin

Energa Start Elbląg

16:00

KPR Gminy Kobierzyce

MKS PR URBIS Gniezno

16:00

Piotrcovia Piotrków Tryb.

20 kwietnia 2025
Piłka ręczna

CSM Bukareszt

12:00

Team Esbjerg

Odense Haandbold

14:00

FTC-Rail Cargo Hungaria

HC Alkaloid

17:00

Runar Sandefjord

22 kwietnia 2025
Piłka ręczna

GOG

16:00

SG Flensburg-Handewitt

MT Melsungen

16:00

Bidasoa Irun

Limoges Handball

16:00

THW Kiel

FC Porto

16:00

M. HB

26 kwietnia 2025
Piłka ręczna

FTC-Rail Cargo Hungaria

14:00

Odense Haandbold

Najnowsze
Klub gościł byłego piłkarza, którego niedawno uczcił... minutą ciszy
nowe
Klub gościł byłego piłkarza, którego niedawno uczcił... minutą ciszy
| Piłka nożna 
Zawodnicy Ardy Kyrdżali (fot. (Facebook/FC Arda)
Uratował Polskę na IO, robi przerwę. "Nie chciało to przejść przez gardło"
Bartosz Kurek i Grzegorz Łomacz (fot. Volleyball World)
nowe
Uratował Polskę na IO, robi przerwę. "Nie chciało to przejść przez gardło"
fot. Facebook
Sara Kalisz
Kolejna bramka Legii! Gual podwyższa wynik [GOL]
fot. TVP Sport
Kolejna bramka Legii! Gual podwyższa wynik [GOL]
| Piłka nożna / Puchar Polski 
Arsenal wycenił Kiwiora. Chce go topowy klub!
Jakub Kiwior (fot. Getty Images)
Arsenal wycenił Kiwiora. Chce go topowy klub!
FOTO
Wojciech Papuga
Co za start Legii! Chodyna błyskawicznie otwiera wynik [GOL]
fot. TVP Sport
Co za start Legii! Chodyna błyskawicznie otwiera wynik [GOL]
| Piłka nożna / Puchar Polski 
Klasyk dla Amerykanina. Polak na 92. miejscu
Na pierwszym planie Neilson Powless (fot. Getty)
Klasyk dla Amerykanina. Polak na 92. miejscu
| Kolarstwo 
Ruch Chorzów – Legia Warszawa: oglądaj półfinał Puchar Polski
Ruch Chorzów – Legia Warszawa. Puchar Polski, mecz 1/2 finału. Transmisja online na żywo w TVP Sport (2.04.2025)
trwa
Ruch Chorzów – Legia Warszawa: oglądaj półfinał Puchar Polski
| Piłka nożna / Puchar Polski 
Do góry