| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa

Legia Leśnodorskiego. Blaski i cienie prezesa

Bogusław Leśnodorski (fot. PAP/Leszek Szymański)
Bogusław Leśnodorski (fot. PAP/Leszek Szymański)
Maciej Lewandowski

Gdy po raz pierwszy pojawił się na treningu, trudno było uwierzyć, że to prezes klubu. Szara bluza z kapturem, jeansy i kolorowe sportowe buty. Wyglądał zupełnie inaczej niż jego poprzednicy, którzy odchodzili w niesławie. Bogusław Leśnodorski był ich zupełnym przeciwieństwem, wprowadzając nową jakość w zarządzaniu klubem sportowym. By rzetelnie ocenić jego działalność, trzeba porównać Legię którą zastał, z Legią, którą zostawia.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Od początku musiał uczyć się futbolu, bo doświadczenie prawnicze i biznesowe to jedno, a znajomość realiów polskiej piłki to coś zupełnie innego. Zwłaszcza, że sytuacja w grudniu 2012 roku na wielu frontach była niezwykle trudna. Legia dopiero co przegrała w fatalnym stylu mistrzostwo Polski i nie potrafiła przebić się w eliminacjach europejskich pucharów. W dodatku doszło do eskalacji konfliktu z kibicami, po zamieszkach w derbowym meczu z Polonią.

To oznaczało tylko jedno – Leśnodorski musiał właściwie na nowo zbudować struktury klubu niemal w każdym obszarze jego funkcjonowania. Tajemnicą poliszynela jest, że koncern ITI, ówczesny właściciel Legii, planował wycofać się z interesu. Nowy prezes od razu zakasał więc rękawy i zabrał się do pracy. Co z tego wyszło?

Sukcesy sportowe: 5+.

Piłkarze Legii Warszawa
Piłkarze Legii Warszawa

Trzy mistrzostwa kraju, trzy Puchary Polski, trzy razy faza grupowa Ligi Europejskiej i wreszcie – faza grupowa Ligi Mistrzów. Nie sposób przejść obojętnie wobec takich sukcesów, zwłaszcza że osiągnięto je w okresie zaledwie czterech lat prezesury. Ponadto, co dla kibiców ma niezwykle istotne znaczenie, ostatni tytuł i awans do Champions League przypadły na obchody setnej rocznicy powstania klubu.

Legia systematycznie budowała swoją markę w Europie, ciułając punkty do rankingu UEFA. Kiedy Leśnodorski obejmował Legię, mogła ona liczyć na rozstawienie jedynie we wczesnych rundach eliminacji LE. Na przestrzeni czterech sezonów udało się dojść do punktu, w którym Wojskowi byli rozstawieni w ostatniej fazie kwalifikacji do LM. Szczęśliwe losowanie przyniosło Dundalk i historyczny awans do fazy grupowej.

Na krajowym podwórku legioniści potknęli się właściwie trzykrotnie. Tą najbardziej dotkliwą porażką był sezon 2014/15, kiedy to na ostatniej prostej zespół w tabeli Ekstraklasy wyprzedził Lech Poznań. Przegrano też dwa Puchary Polski, choć Leśnodorski kilka razy podkreślał, że ze względu na natłok meczów w sezonie, nie są to priorytetowe rozgrywki.

Polityka transferowa: 4+.

Nemanja Nikolić
Nemanja Nikolić

Leśnodorski od początku założył, że podstawą strategii na rynku będzie pozyskiwanie najlepszych zawodników z polskiej ligi. Efektem było sprowadzenie takich zawodników jak Tomasz Jodłowiec, Tomasz Brzyski, Łukasz Broź, Igor Lewczuk, Michał Pazdan czy Ariel Borysiuk. Dodatkowym smaczkiem było pozyskanie graczy Lecha, czyli Bartosza Bereszyńskiego i Kaspera Hamalainena.

Michał Żewłakow, mianowany dyrektorem sportowym, większe pole do popisu miał w kwestii piłkarzy z zagranicy. Sprowadzenie Nemanji Nikolicia, który w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych napastników w historii Ekstraklasy, było prawdziwym majstersztykiem. Z zyskiem sprzedano Ondreja Dudę, czy nawet sprawiającego problemy wychowawcze Orlando Sa. Teraz o sile Legii stanowią m.in. Vadis Odjidja-Ofoe, Thibault Moulin, Guliherme, czy Adam Hlousek. Powrót Miroslava Radovicia, dogadany na weselu Jakuba Rzeźniczaka, to również zasługa ekipy Leśnodorskiego.

Naturalnie nie uniknięto wpadek. Tomasa Necida czy Daniela Chimę Chukwu nie wypada jeszcze oceniać, ale gracze pokroju Marko Sulera, Henrika Ojamy, Helio Pinto, Mihaiła Aleksandrowa czy Stojana Vranjesa do tej pory niektórym odbijają się czkawką. Wiele niewypałów pochodziło też z naszych boisk. Koronnym przykładem stał się Michał Masłowski, który kosztował blisko milion euro, a jego przygoda przy Łazienkowskiej była wielkim pasmem kontuzji i frustracji.

Bazując na szacunkach portalu transfermarkt.de, Legia w tym okresie zarobiła na transferach 19 milionów euro, co w naszych realiach jest sumą astronomiczną. Duża część tych pieniędzy poszła oczywiście na kontrakty dla zawodników i prowizje menadżerów, więc nie sposób precyzyjnie wyliczyć, ile z nich faktycznie zostało w kasie. Leśnodorski na tym polu lubił ryzykować, co m.in było podłożem konfliktu z Dariuszem Mioduskim.

Trenerzy: 4-.

Bogusław Leśnodorski i Besnik Hasi
Bogusław Leśnodorski i Besnik Hasi

Za kadencji Leśnodorskiego w klubie pracowało pięciu szkoleniowców (nie licząc Aleksandara Vukovicia, który poprowadził Legię w jednym meczu z Wisłą Kraków). Tutaj prezes postępował dość niestandardowo. W grudniu 2013 roku zwolnił Jana Urbana, mimo że drużyna zajmowała pierwsze miejsce w tabeli Ekstraklasy. Powodem były słabe wyniki w Lidze Europejskiej, gdzie zespół z kretesem przepadł w fazie grupowej.

Uparcie szukano zagranicznego fachowca, ale nie zawsze z tych samych powodów. Henning Berg i Besnik Hasi mieli przekazać filozofię dużego, zachodniego klubu. Lepiej udało się to Norwegowi, który jednak przegrał te jedyne mistrzostwo z Lechem. Z kolei po Hasim pozostali tylko dobrzy piłkarze, awans do Ligi Mistrzów i... spory niesmak, bo drużynę zostawił tuż nad strefą spadkową.

Z kolei Stanisław Czerczesow był typowym zadaniowcem – miał wygrać dublet na stulecie i swój cel osiągnął. Leśnodorskiemu należą się również brawa za to, że po klęsce z Hasim postawił na Jacka Magierę, który miał za sobą jedynie krótki epizod w Zagłębiu Sosnowiec. Niemniej pięciu trenerów w cztery lata to dość spora rotacja. Niektóre zmiany były konieczne, ale jednak ich częstotliwość to dowód na to, w klubie daleko było od stabilizacji.

Relacje z kibicami: 3.

Kibice Legii Warszawa
Kibice Legii Warszawa

Leśnodorski szybko musiał znaleźć nową płaszczyznę kontaktów z fanami. Poprzednia polityka "twardej ręki" zakończyła się fiaskiem i potężnymi stratami – tak wizerunkowymi, jak i finansowymi. Prezes postawił na dialog i zbliżenie relacji, co dla wielu, w tym dla Mioduskiego, było bardzo kontrowersyjnym działaniem.

Na pewno Legia bardzo zyskała na tym, że z roku na rok rosła frekwencja, a w najważniejszych momentach drużyna mogła liczyć na wsparcie pełnych trybun przy Łazienkowskiej. Kibice dostali ciche przyzwolenie na efektowne oprawy z użyciem pirotechniki, za które płacono często słone kary. Czasem jednak wydarzenia wymykały się spod kontroli.

Przerwany mecz z Jagiellonią, awantura podczas spotkania z Borussią Dortmund, czy choćby wyjazdowe incydenty przed starciami z Lokeren czy Realem Madryt to czarna karta w czteroletniej historii funkcjonowania Legii. Klub zapłacił za to wysoką cenę. Paradoks polega na tym, że strategia uzdrowienia relacji z kibicami ogólnie zakończyła się powodzeniem, ale jednocześnie była jedną z największych porażek ustępującego prezesa.

Kwestie organizacyjne: 3+.

Leśnodorski i Bartosz Bereszyński
Leśnodorski i Bartosz Bereszyński

Przed pięcioma laty budżet klubu nieznacznie przekraczał 80 milionów złotych. Szacuje się, że w 2017 roku wzrósł on do blisko 300, co na tle krajowej konkurencji jest sumą gigantyczną. Spora część tych funduszy to pokłosie osiągnięć sportowych, ale Leśnodorski wprowadził Legię na zupełnie inny poziom pod względem marketingowym.

Wystarczy popatrzeć na ulice Warszawy, by dojść do wniosku, że klub stał się nie tylko marką samą w sobie, ale również jednym z symboli miasta. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że od dłuższego czasu Leśnodorskiemu nie udało się załatwić tak ważnej rzeczy jak nowego sponsora tytularnego dla stadionu.

Ale największą klęską prezesa pozostanie to, co wydarzyło się po dwumeczu z Celtikiem Glasgow w eliminacjach Ligi Mistrzów w 2014 roku. Walkower dla Szkotów, którego przyczyną było regulaminowe gapiostwo, bardzo poważnie nadszarpnął wizerunek Legii w całej Europie. Była to również spora rysa na lansowanej przez Leśnodorskiego filozofii, by wyżej cenić sobie ludzi zaangażowanych społecznie w życie klubu, niż technokratycznych fachowców.

Ogólna ocena: 4+.

Niemniej Bogusław Leśnodorski odchodzi jako jeden z najskuteczniejszych prezesów w historii nie tylko Legii, ale również całej polskiej piłki. Sukcesy mówią same za siebie – sportowo to był złoty okres w stuletniej historii klubu z Łazienkowskiej. Mimo błędów jakie były już prezes popełnił, na pewno może chodzić z podniesioną głową. Jeśli Legia Mioduskiego będzie przynajmniej tak dobra jak jego, to kibice mistrza Polski o przyszłość mogą być spokojni.

Zobacz też
Mistrz bliski kolejnego transferu. Wielki powrót do Ekstraklasy?!
Arkadiusz Reca w meczu reprezentacji Polski (fot. Getty).
nowe

Mistrz bliski kolejnego transferu. Wielki powrót do Ekstraklasy?!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Kolejny Słowak w Ekstraklasie. Ostatnio grał w Lidze Mistrzów!
Matus Vojtko ostatnio grał w Slovanie Bratysława (fot. Getty).

Kolejny Słowak w Ekstraklasie. Ostatnio grał w Lidze Mistrzów!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
"Mógłbym zainwestować w takiego Górnika". Zaskakujący plan byłego reprezentanta!?
Paweł Olkowski występuje w Górniku Zabrze i jest byłym reprezentantem Polski (fot: 400mm.pl)

"Mógłbym zainwestować w takiego Górnika". Zaskakujący plan byłego reprezentanta!?

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Arka pod ostrzałem. PZPN komentuje "aferę dronową"
PZPN zajmie się sprawą nagrania sparingu Motoru Lublin przez sztab Arki Gdynia (fot. Getty/X)

Arka pod ostrzałem. PZPN komentuje "aferę dronową"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Gwiazda Zagłębia coraz bliżej transferu. "Zaawansowane negocjacje"
Tomasz Pieńko (fot. Getty Images)
tylko u nas

Gwiazda Zagłębia coraz bliżej transferu. "Zaawansowane negocjacje"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Rekord Ekstraklasy! Polska otwarta na obcokrajowców
Joel Pereira i Ali Gholizadeh (fot. Getty)

Rekord Ekstraklasy! Polska otwarta na obcokrajowców

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
To będzie nowa gwiazda ligi? "Kupiliśmy go po zaniżonej cenie"
Samuel Akere (fot. PAP)

To będzie nowa gwiazda ligi? "Kupiliśmy go po zaniżonej cenie"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Znaczące słowa o przyszłym selekcjonerze? "To jego atut"
Jan Urban został faworytem do pracy jako selekcjoner reprezentacji Polski (fot: Getty)

Znaczące słowa o przyszłym selekcjonerze? "To jego atut"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]
PKO Ekstraklasa 2025/26: transfery. Lista transferów w polskich klubach [AKTUALIZACJA]

Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Wdowik stawia cel. "Chciałbym wrócić do kadry" [WIDEO]
Bartłomiej Wdowik (fot. TVP SPORT)

Wdowik stawia cel. "Chciałbym wrócić do kadry" [WIDEO]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
terminarz
tabela
Terminarz
18 lipca 2025
Piłka nożna

Jagiellonia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Lech Poznań

18:30

Cracovia

19 lipca 2025
Piłka nożna

Widzew Łódź

12:45

KGHM Zagłębie Lubin

Wisła Płock

15:30

Korona Kielce

GKS Katowice

18:15

Raków Częstochowa

20 lipca 2025
Piłka nożna

Górnik Zabrze

12:45

Lechia Gdańsk

Motor Lublin

15:30

Arka Gdynia

Legia Warszawa

18:15

Piast Gliwice

Radomiak Radom

18:15

Pogoń Szczecin

25 lipca 2025
Piłka nożna

Cracovia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Tabela
PKO BP Ekstraklasa
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Arka Gdynia
Arka Gdynia
0
0
0
2
Bruk-Bet Termalica
Bruk-Bet Termalica
0
0
0
3
Cracovia
Cracovia
0
0
0
4
GKS Katowice
GKS Katowice
0
0
0
5
Górnik Zabrze
Górnik Zabrze
0
0
0
6
Jagiellonia
Jagiellonia
0
0
0
7
KGHM Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin
0
0
0
8
Korona Kielce
Korona Kielce
0
0
0
9
Lech Poznań
Lech Poznań
0
0
0
10
Legia Warszawa
Legia Warszawa
0
0
0
11
Motor Lublin
Motor Lublin
0
0
0
12
Piast Gliwice
Piast Gliwice
0
0
0
13
Pogoń Szczecin
Pogoń Szczecin
0
0
0
14
Radomiak Radom
Radomiak Radom
0
0
0
15
Raków Częstochowa
Raków Częstochowa
0
0
0
16
Widzew Łódź
Widzew Łódź
0
0
0
17
Wisła Płock
Wisła Płock
0
0
0
18
Lechia Gdańsk
Lechia Gdańsk
0
0
-5
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Setne zwycięstwo mistrza! Emocje na Tour de France
nowe
Setne zwycięstwo mistrza! Emocje na Tour de France
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Tadej Pogacar (fot. Getty Images)
Mistrz bliski kolejnego transferu. Wielki powrót do Ekstraklasy?!
Arkadiusz Reca w meczu reprezentacji Polski (fot. Getty).
nowe
Mistrz bliski kolejnego transferu. Wielki powrót do Ekstraklasy?!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Pogromca Majchrzaka poza Wimbledonem. Jest pierwszy półfinalista
Taylor Fritz (fot. PAP/EPA)
nowe
Pogromca Majchrzaka poza Wimbledonem. Jest pierwszy półfinalista
| Tenis / Wielki Szlem 
Radwańska znów na korcie! Trudne wyzwanie na początek
Agnieszka Radwańska ponownie rywalizuje na kortach Wimbledonu (fot. Getty).
Radwańska znów na korcie! Trudne wyzwanie na początek
| Tenis / Wielki Szlem 
104. rakieta świata blisko wyrzucenia Sabalenki z Wimbledonu
Laura Siegemund (fot. Getty Images)
104. rakieta świata blisko wyrzucenia Sabalenki z Wimbledonu
| Tenis / Wielki Szlem 
Decyzja podtrzymana. UEFA ukarała gwiazdy Realu Madryt
Piłkarze Realu Madryt (fot. Getty Images)
Decyzja podtrzymana. UEFA ukarała gwiazdy Realu Madryt
FOTO
Wojciech Papuga
Urbański zagra w Hiszpanii? Jest po rozmowie z dyrektorem
Kacper Urbański może trafić do Hiszpanii (fot. Getty Images)
Urbański zagra w Hiszpanii? Jest po rozmowie z dyrektorem
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry