Julio Grondona – zmarły w 2014 roku prezydent Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej – wziął ponad milion dolarów łapówek w zamian za głos na Katar, który zorganizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku. Poinformował o tym Alejandro Burzaco – biznesmen, który jest jednym ze świadków w postępowaniu.
Przed sądem opowiedział także, że gdy przygotowywał łapówkę na rzecz Grondony i innego dyrektora w FIFA – Ricardo Teixeiry, zmarły już prezydent AFA powiedział mu, że otrzymał milion dolarów w zamian za poparcie Kataru. Grondona oczekiwał także, że Burzaco przekaże mu pieniądze, które miały trafić do Teixeiry tłumacząc, że Brazylijczyk był mu je winien w zamian za oddanie głosu.
Dyrektor ds. marketingu towarzyszył prezydentowi AFA, Teixeirze, a Nicolasowi Leozowi – byłemu prezydentowi CONMEBOL w wyprawie do Zurychu, gdzie nastąpiło ogłoszenie gospodarza mistrzostw. Zamiarem delegatów było zagłosowanie na Katar, ale Leoz chciał wyłamać się i poprzeć Japonię, a później Koreę Południową. – Co ty robisz? Nie jesteś za Katarem? – w takich słowach Teixeira i Burzaco mieli przekonać urzędnika, aby nie wycofywał się w ostatniej chwili.
Burzaco zapewnił, że Grondona nie powiedział mu ile łącznie otrzymał pieniędzy ani z jakiego źródła, ale był świadkiem kłótni prezydenta AFA z delegatami z Kataru. Zmarły działacz był wściekły z powodu medialnych doniesień, które sugerowały, że brał łapówki. – Albo zapłacicie mi 80 milionów, albo napiszecie list, w którym zaprzeczycie, że otrzymałem jakiekolwiek pieniądze – miał powiedzieć w czasie spotkania.
Przesłuchanie ma być kontynuowane w środę, a Burzaco ma mówić o innych byłych działaczach, przeciwko którym trwa postępowanie. Mowa o Jose Marii Marinie, Manuelu Burdze i Juanie Angelu Napoucie, którzy zaprzeczają, że mieli jakikolwiek zysk z łapówek.
Innego zdania jest świadek, który stwierdził, że przekupił całą trójkę. Opisywał serię spotkań w hotelach i restauracjach od 2012 roku z prezydentami brazylijskiej (Marin), peruwiańskiej (Burga) i paragwajskiej (Napout) federacji. Po nalocie na hotel w Zurychu w 2015 roku Burzaco stwierdził, że nie może dalej ukrywać tajemnicy. – Powiedziałem sobie, że muszę stawić czoła sprawiedliwości i zaakceptować odpowiedzialność – zapewnił. Proces cały czas trwa.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.