W najbliższych miesiącach w światowej lekkoatletyce może dojść do poważnych zmian. W tym momencie, by awansować na mistrzostwa świata i inne ważne imprezy prawo startów zapewniały minima, czyli osiągane wyniki. Niedługo mogą je zastąpić, niezrozumiałe dla wielu, rankingi. – Najlepszym rankingiem jest wynik. Od lat mamy tabele światowej federacji, które jasno pokazują, kto jest najlepszy, kto drugi, a kto osiemnasty – stwierdził Sebastian Chmara w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim, dziennikarzem TVP Sport.
Rezultaty osiągane w poszczególnych dyscyplinach nie będą już tak istotne. Najważniejsze, gdzie uzyskano dany wynik. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) ma nowe pomysły, które zostały wprowadzone w życie. Aktualnie są to testy, ale żaden ze sportowców nie może być spokojny o przyszłość.
–Najlepszym rankingiem jest wynik. Od lat mamy tabele światowej federacji, które jasno pokazują, kto jest najlepszy, kto drugi, a kto osiemnasty. Ranking spowoduje, że inne zmienne będą decydowały o zajmowanych pozycjach – stwierdził Chmara w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim, dziennikarzem TVP Sport.
Włodarczyk w tyle
Próbny ranking można odszukać na oficjalnej stronie IAAF. Anita Włodarczyk w tym zestawieniu znajduje się dopiero na 16. pozycji. Ma na koncie 1417 punktów. Dla porównania, liderka Marija Lasickiene (skok wzwyż), wygrywająca mityngi, ale nie zbliżająca się do rekordów, ma 1487 oczek. – Sporty wymierne nie mają rankingu. Nie potrzebują tego. Za wywalczenie mistrzostwa świata, sportowiec otrzyma 350 punktów. Mistrz Polski dostanie 100 punktów, bez względów na poziom, jaki reprezentuje. Tak będzie trwać do września. Potem zobaczymy, co z przyszłorocznymi mistrzostwami świata (odbędą się w Dausze przyp.red.) – zapewniał Janusz Rozum, sędzia i statystyk lekkoatletyczny.
Przez wprowadzone zmiany określenia: "rekordzista świata" czy "najszybszy człowiek świata" nie będą już tak ważne. Najbardziej istotnym terminem zostanie – lider rankingu. – Kraje, w których lekkoatletyka nie jest na wysokim poziomie będą miały problem. Jeśli o tym zapomnimy lekkoatletyka może stać się sportem regionalnym – dodał Chmara. Na szczęście nic nie zostało jeszcze zatwierdzone. Próbne systemy niekiedy szwankują...
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.