Udział Oscara Pistoriusa w mistrzostwach świata w Daegu wzbudził ogromne kontrowersje. Teraz kolejny niepełnosprawny biegacz zakwalifikował się do zawodów tej rangi. Mowa o Ntando Mahlangu, który uzyskał minimum na 800 metrów choć... startuje w dwóch protezach.
Pochodzący z Republiki Południowej Afryki biegacz ma dopiero 17 lat, ale może pochwalić się już wieloma sukcesami. Jest wicemistrzem paraolimpijskim z Rio de Janeiro i wicemistrzem świata z 2017 roku w biegu na 200 metrów. Urodził się z nie w pełni wykształconymi kośćmi nóg. W 2012 roku lekarze podjęli decyzję o ich amputacji na wysokości kolan.
Choć lekkoatletykę uprawia dopiero od 2015 roku, czyni błyskawiczne postępy. W niedzielę podczas mistrzostw AGN w Pretorii w biegu na 800 metrów uzyskał czas 1:45.57. Taki rezultat dałby mu siódme miejsce igrzysk olimpijskich w Rio i piąte mistrzostw świata w Londynie. Mowa tu o rywalizacji zawodników pełnosprawnych.
Jest to także rezultat lepszy od minimum Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) na tegoroczne mistrzostwa świata w Doha. Zostało ono ustalone na poziomie 1:45.80. Jest to też rekord RPA w kategorii juniorów. Poprzedni był gorszy o... ponad dwie sekundy.
Here we go again...
— Wesley Botton (@wesbotton) 15 marca 2019
Ntando Mahlangu, a 17-year-old double amputee, has clocked 1:45.57 over 800m at the AGN Champs in Pretoria. That's two seconds faster than any South African youth athlete has ever run. His able-bodied opponents won't be happy with that
Niewykluczone, że Mahlangu pójdzie śladem innego niepełnosprawnego biegacza, Oscara Pistoriusa. Sześciokrotny mistrz igrzysk paraolimpijskich w 2011 roku wypełnił wskaźnik i pojechał na mistrzostwa świata w Daegu. W indywidualnym biegu na 400 metrów odpadł w półfinale. Rywalizował też w eliminacjach sztafety, która awansowała do finału i wywalczyła srebrny medal. Rok później pojechał też na igrzyska olimpijskie do Londynu.
Jego start wzbudził jednak ogromne kontrowersje. Środowisko lekkoatletyczne zastanawiało się bowiem, czy specjalne protezy z tworzywa sztucznego w których biegał, nie pomagają w osiąganiu lepszych rezultatów. Przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie IAAF zabroniło mu startów z pełnosprawnymi lekkoatletami twierdząc, że protezy pozwalają zaoszczędzić nawet 25 procent energii. Wielu ekspertów określało to mianem dopingu technologicznego. Zauważano, że protezy działają inaczej niż mięśnie, które ulegają zakwaszeniu. Pistorius odwołał się od tej decyzji federacji i wygrał proces.
Nie jest jeszcze wiadomo, jaką decyzję IAAF podejmie w przypadku Mahlangu. Zawodnik z RPA ma jednak w ręku solidny argument w postaci sprawy Pistoriusa. – Chcę pokazać, że można szanować ludzi, bez względu na to kim są. Nie trzeba być prezydentem, żeby dokonać wielkich zmian. Wystarczy być normalnym chłopakiem – powiedział 17-latek w jednej z rozmów z paralympic.org.
Poniżej bieg Mahlangu podczas mistrzostw świata osób niepełnosprawnych w 2017 roku.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.