{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Śląsk Wrocław ma drużynę blind footballu
Występujący w piłkarskiej ekstraklasie Śląsk Wrocław wziął w swoje struktury zespół blind footballu, czyli zespół dla niewidomych. – Urzeczywistnia się nasza idea klubu bez barier – powiedział prezes Piotr Waśniewski.
Ekstraklasa: lider kontra rewelacja wiosny. Transmisja w TVP
Śląsk już od pewnego czasu współpracuje z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych SPRINT, które to stowarzyszenie od 2010 roku prowadzi drużynę piłki nożnej dla niewidomych. Teraz zespół oficjalnie już będzie nosił nazwę Śląsk Wrocław, przyjmie barwy i herb klubu z Oporowskiej. Poza tym niewidomi zawodnicy zostaną zaopatrzeni w sprzęt i zapewnione im będzie wsparcie organizacyjne.
– Utworzenie w Śląsku drużyny blindfootballowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier. Jesteśmy pełni podziwu nie tylko wobec umiejętności, ale i postawy zawodników uprawiających tę trudną dyscyplinę sportu, jaką jest blind football. Cieszymy się, że możemy powitać ich w naszej rodzinie Śląska Wrocław – skomentował na konferencji prasowej prezes klubu z Oporowskiej.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił natomiast uwagę, że to kolejny krok otwierania się miasta na niepełnosprawnych. – Zależy nam, aby Wrocław był miastem, w życiu którego aktywnie uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że misją społeczną Śląska, poza dbaniem o dostępność meczów piłkarskich dla każdego mieszkańca, będzie także wsparcie osób niewidomych w realizowaniu ich sportowych pasji – dodał.
Kapitan blindfootballowej drużyny Robert Mkrtchyan nie ukrywał ogromnej radości. – Aż trudno nam w to uwierzyć. To spełnienie naszych marzeń – dodał.
Śląsk już od wielu lat działa prężnie na rzecz osób niepełnosprawnych. Stałym elementem meczów rozgrywanych na Stadionie Wrocław jest m.in. audiodeskrypcja dla niewidomych i słabowidzących fanów. Od dekady przy Śląsku działa Klub Kibiców Niepełnosprawnych, który wspiera drużynę Wojskowych dopingiem nie tylko na własnym stadionie, ale także na wyjazdach. W maju 2018 roku 1074 fanów z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami dopingowało Śląsk w spotkaniu z Piastem Gliwice.
Blind football opiera się w znacznym stopniu o świat dźwięków. W grze biorą udział dwa zespoły po pięciu zawodników. Z wyjątkiem bramkarza, pozostali zawodnicy grają z opaskami na oczach, wsłuchując się w specjalnie udźwiękowioną piłkę.