Sędzia Rostkowski: rusz głową, nie kop w głowę

Każdy piłkarz, który uderza lub kopie kogoś w głowę, musi spodziewać się czerwonej kartki. Bartosz Rymaniak z Piasta Gliwice w meczu z Cracovią został usunięty z boiska ewidentnie słusznie. To dobra lekcja dla wszystkich piłkarzy.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Kiedy piłkarz przestaje myśleć lub dbać o bezpieczeństwo innych zawodników, staje się dla nich niebezpieczny i należy go ostrzec, napomnieć lub usunąć z gry. Kopnięcie rywala w głowę, w brodę lub okolice szyi – to jedno z najpoważniejszych przewinień i zarazem jedno z najbardziej niebezpiecznych.

Z punktu widzenia interesów piłki nożnej i interesów organizatorów rozgrywek nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby takie faule tolerować, ani nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby na siłę szukać usprawiedliwienia dla kopiącego. Bo niby po co? Przecież nie chcemy poważnych kontuzji, nie życzymy takiego urazu żadnemu z piłkarzy, a skoro tak, to piłkarze powinni respektować "Przepisy gry", które powstały w trosce o emocje kibiców, ale i w trosce właśnie o zdrowie piłkarzy. Podstawowe zadanie sędziów – oprócz uczciwego prowadzenia meczu – to właśnie dbanie o zdrowie zawodników i wizerunek gry.

W 12. minucie meczu Cracovia – Piast obrońca gości Bartosz Rymaniak próbował kopnąć piłkę i nie wątpię, że nie chciał zrobić krzywdy Ołeksijowi Dytiatjewowi. Chciał czy nie chciał, to dla orzeczenia o kolorze kartki akurat sprawa wtórna i mało istotna, bowiem zgodnie z przepisami liczy się skutek, czyli rodzaj lub okoliczności faulu, a nie intencje faulującego. W momencie, kiedy zawodnik Cracovii prawidłowo atakował piłkę głową, Rymaniak powinien wziąć to pod uwagę i zachować należytą ostrożność. Niestety nie zachował jej, trafił Dytiatjewa korkami w okolice twarzy i podbródka. Sędzia Jarosław Przybył po interwencji VAR słusznie zamienił żółtą kartkę na czerwoną.

Oczywiście zgadzam się, że czerwona kartka w początkowej fazie meczu to decyzja zmieniająca przebieg gry i zazwyczaj wpływająca na wynik (Cracovia wygrała 2:0), ale przecież to nie sędzia kopnął człowieka w głowę, tylko zawodnik. Arbiter jest na boisku od podejmowania odpowiednich decyzji, wyciągania konsekwencji wobec winnych, a nie od tego, żeby łapać zawodników za nogę.

Sędzia nie powinien w takich sytuacjach uwzględniać minuty meczu i bardzo dobrze, że nie uwzględnił. Szkoda tylko, że arbiter sam nie dostrzegł powagi tej sytuacji, ale w końcu po to wprowadzono VAR, aby pomagał sędziom naprawiać takie pomyłki jak ta z żółtą kartką w tej sytuacji.

"Ekstraklasa w liczbach": najmłodsi, najstarsi... Tak strzelają gole w Wiśle
fot. TVP
"Ekstraklasa w liczbach": najmłodsi, najstarsi... Tak strzelają gole w Wiśle

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych, w tym pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych obowiązujących od 2008 roku wszystkich arbitrów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt profesjonalny;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland – czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, uznawanej za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie – trwającego od roku 2008 do 2017, reaktywowanego przez JFA i PZPN w 2024 i 2025 roku;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce, co stało się w roku 2017;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni – taka zmiana w prawie w 2024 roku została przegłosowana przez Sejm i Senat. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP lub decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Najnowsze
Sportowy wieczór (12.05.2025)
Sportowy wieczór (12.05.2025)
| Sportowy wieczór 
Sportowy wieczór (12.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Liderka gra dalej! Pewny awans rywalki Świątek
Aryna Sabalenka awansowała do ćwierćfinału na kortach Foro Italico (fot. Getty Images)
Liderka gra dalej! Pewny awans rywalki Świątek
| Tenis / WTA (kobiety) 
MŚ Elity: komplet zwycięstw medalistów sprzed roku
Reprezentacja Czech w meczu z Danią (Fot. EPA)
MŚ Elity: komplet zwycięstw medalistów sprzed roku
| Hokej 
Sezon na Ligi Regionalne Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczęty pełną parą
Załoga MKŻ Mikołajki (fot. Mariusz Kluk)
nowe
Sezon na Ligi Regionalne Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczęty pełną parą
| Inne / Polska Liga Żeglarska 
Eksperci wybrali! Oto najlepsi zawodnicy PKO BP Ekstraklasy [WIDEO]
(fot. TVP SPORT)
Eksperci wybrali! Oto najlepsi zawodnicy PKO BP Ekstraklasy [WIDEO]
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
GOL – magazyn piłkarski po 32. kolejce PKO BP Ekstraklasy (12.05.2025)
GOL – magazyn piłkarski po 32. kolejce PKO BP Ekstraklasy (12.05.2025)
GOL – magazyn piłkarski po 32. kolejce PKO BP Ekstraklasy (12.05.2025)
| Magazyn "Gol" 
Grube miliony dla Ancelottiego. Specjalna premia za mundial
Carlo Ancelotti (fot. Getty)
Grube miliony dla Ancelottiego. Specjalna premia za mundial
| Piłka nożna 
Do góry