Niektórzy zostają trenerami, inni skupiają się na polityce, walcząc o polepszenie sytuacji sportowców. Zdarzają się też tacy, którzy na emeryturze rozwijają pasje z młodzieńczych lat. Idealnym przykładem jest Anna Jagaciak-Michalska, specjalizująca się w trójskoku. – Nie pasowało mi bycie sportowcem i artystą jednocześnie. W końcu jest odpowiedni moment. Dałam upust zapędom artystycznym – stwierdziła w rozmowie z TVPSPORT.PL.
Życie byłego sportowca na emeryturze wcale nie musi być nudne. Dobrym przykładem jest historia specjalizującej się w przeszłości w trójskoku i skoku w dal Jagaciak-Michalskiej. Trzydziestolatka w ostatnich miesiącach poświęciła się fotografii.
– Jest co robić, nie brakuje zajęć. Tym bardziej, że nadal w pełni nie zeszłam z bieżni. Cały czas śmigam po stadionach w jedną i drugą stronę. Jedyna różnica jest taka, że mam ze sobą aparat, nie kolce. Dobrze, że udało mi się płynnie przejść z jednego zajęcia w drugie. Nie odczuwam, czegoś, co doskwiera wielu sportowcom po zakończeniu kariery. Chodzi o chęć powrotu na areny sportowe. Powoli wydaje mi się, że się spełniam. Nie mogę jeszcze w stu procentach określić, jaki rodzaj fotografii wybiorę, ale sport to moja bezpieczna ścieżka. Wybadany teren – mówiła.
Uczestniczkę igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro (10. miejsce) podpytaliśmy także, jak wyglądają jej kontakty z rywalizującymi podczas mityngów. – Na pewno jest drobna taryfa ulgowa. Fotografowie sportowi na co dzień nie spotykają się z brakiem chęci do współpracy ze strony zawodników. Chyba czasami aż za bardzo się z nami spoufalają. Nie chciałabym przeszkadzać nikomu w trakcie rywalizacji, ani rozpraszać, ale koledzy widząc mnie po prostu się uśmiechają. Trudno się dziwić, przecież to moi dobrzy znajomy jeszcze z czasów treningów i startów. Dużo czasu nie minęło. Nadal mamy miły kontakt, luźną relację. Nie staram się tego wykorzystywać za wszelką cenę – dodała.
Pomysł na pozasportowe życie u medalistki mistrzostw Europy juniorów pojawił się jeszcze w szkolnych czasach.
– Uważałam siebie za artystyczną duszę. Lubiłam szeroko pojętą sztukę. Swego czasu marzyłam, by dostać się na Akademię Sztuk Pięknych. Mocno się to gryzło z moim wyobrażeniem zawodnika. Nie pasowało mi bycie sportowcem i artystą jednocześnie. To się chyba nie klei. Postawiłam na coś innego. Odkładałam to długo w czasie. W końcu jest odpowiedni moment. Dałam upust zapędom artystycznym. Najpierw chodziłam na kurs rysunku, potem stwierdziłam, że nie mam aż tyle cierpliwości do rysunku. W fotografii czułam się zdecydowanie swobodniej – opowiadała.
Pierwszy aparat dostała od rodziców po zdaniu matury, za dobre wyniki w nauce. Była to dla niej dodatkowa motywacja. Mimo odwieszenia kolców nadal na bieżąco śledzi lekkoatletyczne wydarzenia z udziałem Polaków.
– Nie wyobrażam sobie, by ominęła mnie jakaś duża impreza. Najbardziej bym chciała siedzieć na trybunach albo biegać z aparatem wokół bieżni, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie jestem też na etapie, żeby realnie o tym marzyć. Tak samo igrzyska. Dostać akredytację to szczyt marzeń. Jestem w sumie na takim etapie, że nie ciągnie mnie do ponownych startów. Wykonując zdjęcia, obserwuję zawodników i myślę: "jak fajnie, że to nie ja się męczę i tarzam w piasku". Mam sentyment, sport dał mi wiele w życiu, ukształtował jako osobę – kontynuowała i zapewniła:
– Cały czas się ruszam. Nie jest tak, że z momentem podania informacji o zakończeniu kariery przestałam robić cokolwiek. Sportowcy mają we krwi drobne ADHD. Nie da się w pełni odejść i rzucić sportu. Bardzo ubolewam, że w mojej konkurencji została pustka w gronie biało-czerwonych. Nie tylko wśród pań, bo panowie także prezentują się przeciętnie. Kilka osób dobrze się zapowiadało, ale niewiele z tego wyszło. Byłam oszołomiona wynikiem Wenezuelki Yulimar Rojas, która biła niedawno rekord świata sprzed czternastu lat (poprawiła rezultat Tatjany Lebiediewej o 7 cm – aktualny wynik 15,43 m). Jest fenomenalna. Śmiałam się, że z tym moim skakaniem po 14,50 m byłam żenującą, kreaturą, haha. Dobrze, że idzie nowe. Będzie interesująco – podsumowała.
30-latka urodzona w Zielonej Górze wypowiedziała się także na temat igrzysk olimpijskich, które mają zostać przeprowadzone w japońskim Tokio. – Nigdy nie powiem, że będzie słabo, gorzej niż kiedyś, na przykład w Rio de Janeiro. Nie można tak do tego podchodzić. Mamy duży potencjał kadrowy. Ekipa jest zadowalająca. Pokazali to już na arenach międzynarodowych. O lekką jestem spokojna. Jeśli nie starczy to na wór medali i tak zawodnicy będą mogli wracać do domu z przekonaniem, że zadanie zostało wykonane w stu procentach – zakończyła.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.