Świat skoków narciarskich koncentrował się tego dnia na dwóch kwestiach: pożegnalnych zawodach Jensa Weissfloga w Pucharze Świata i ostatnim akcie walki o Kryształową Kulę między Andreasem Goldbergerem a Ari-Pekką Nikkolą. Reszta miała zejść na plan dalszy. Po 25 latach wspominamy 17 marca 1996 jednak przede wszystkim ze względu na nazwisko zwycięzcy konkursu. Na Holmenkollbakken triumfował Adam Małysz.
To był sezon zmiany warty. Mistrzowie olimpijscy z Lillehammer powoli schodzili ze sceny. Espen Bredesen coraz rzadziej stawał na podium, a Weissflog ogłosił zakończenie bogatej kariery, która rozbłysła jeszcze w czasach skakania stylem klasycznym. Starych czempionów zaczynały przyćmiewać młode wilki. Na podium klasyfikacji generalnej stanął niespełna 19-letni Janne Ahonen, a jego rówieśnik Adam Małysz skończył cykl siódmy. Furorę wzbudzał też dwa lata młodszy Primoż Peterka, który w styczniu odniósł debiutancki triumf w Zakopanem.
Małysz na premierowy triumf musiał czekać do ostatnich zawodów sezonu. Wcześniej powoli piął się w klasyfikacji kolejnych konkursów i stabilizował pozycję w czołówce. Pierwsze miejsce w TOP3? Druga lokata w amerykańskim Iron Mountain. Owocny okazał się też wyjazd na północ Europy. Polak stanął na najniższym stopniu podium w Lahti, a w Falun przegrał jedynie z Peterką.
Pozostawało Oslo. – Skakałem naprawdę bardzo daleko. Wygrywałem wszystkie treningi. Niestety, w tym oficjalnym już nie wystartowałem. Zaczęły mnie mocno boleć piszczele. Na skutek częstych i dalekich skoków dostałem zapalenia okostnej. Nie wystartowałem w treningu, ale następnego dnia musiałem pojawić się w kwalifikacjach. Zacisnąłem zęby, skoczyłem i dostałem się do zawodów, które ostatecznie wygrałem. Spełniło się moje dziecięce marzenie. Byłem niezmiernie szczęśliwy i nie zapomnę tego do końca życia – tak zwycięstwo w Holmenkollen wspominał Małysz w książce "Moje życie", wydanej w 2003 roku.
Jak układał się sam konkurs? Większość obserwatorów przyglądała się rywalizacji o triumf w "generalce". Zarówno Goldberger, jak i Nikkola byli już jednak zmęczeni startami. Austriak miał niewielki zapas sześciu punktów w klasyfikacji sezonu. W pierwszej serii lepiej zaprezentował się "Goldi", skacząc 107 metrów przy 102,5 Fina. Wicelider cyklu przypuścił atak w drugiej próbie (116 m), ale ostatecznie był dopiero 11., a jego rywal (112,5 m) czwarty. 24-latek wywalczył trzecią Kryształową Kulę.
Małysz był z kolei piąty na półmetku, lecz jego drugi skok był próbką niesamowitych możliwości drzemiących w młodzieńcu z Beskidów. 121,5 metra w finale było nokautem. Polak zwyciężył z przewagą ponad 6 punktów nad Ahonen, a na podium stanął jeszcze Masahiko Harada. Fin i Japończyk już za rok mieli wywalczyć tytuły mistrzów świata w Trondheim.
W pierwszym triumfie Małysza łatwo odnaleźć pewną symbolikę. Premierowe zwycięstwo zbiegło się z pożegnaniem idola Polaka – Jensa Weissfloga – z Pucharem Świata. Piętnaście lat później to "Orzeł z Wisły" powie "pas", a w jego ostatnim konkursie błyśnie inny skoczek, którego era właśnie się zaczynała.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.