| Piłka nożna / Reprezentacja

Retro TVP Sport. Co dziś robią srebrni medaliści z Barcelony?

Reprezentacja Polski na igrzyskach olimpijskich w Barcelonia (fot. archiwum PAP)
Reprezentacja Polski na igrzyskach olimpijskich w Barcelonia (fot. archiwum PAP)

W sobotę 8 sierpnia mija 28 lat od finału turnieju piłki nożnej na igrzyskach olimpijskich Barcelona 1992, w którym Polska przegrała z Hiszpanią 2:3. To dobra okazja, by sprawdzić, co dzisiaj słychać u srebrnych medalistów z kadry Janusza Wójcika.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Co się stało z naszą klasą? – mogliby zaśpiewać za bardem wicemistrzowie olimpijscy, którzy po Barcelonie mieli "zmienić szyld i jechać dalej". Nie wszyscy zajechali daleko, choć część wyemigrowała. Jedni poszli w dyrektory, inni uśmiechają się do widzów ze szklanego ekranu, a niewielki procent próbuje sił w trenerce. Z najlepszym skutkiem kapitan, który dziś jest najważniejszym trenerem w kraju. Ale zacznijmy od bramkarzy...

Aleksander Kłak. Nie zrobił kariery na miarę talentu, głównie przez kontuzje. W 1996 roku przeniósł się do Belgii, gdzie mieszka do dziś. Przez lata grał dla Royalu Antwerpia, później był w tym klubie trenerem bramkarzy, a od kilkunastu lat jest kierowcą miejskiego autobusu w Antwerpii. Do piłki i do Polski nie planuje wracać.

Arkadiusz Onyszko. Zmiennik Kłaka w Barcelonie nie rozegrał żadnego meczu. W Polsce nie zrobił dużej kariery, za to świetną markę wyrobił sobie w Danii, gdzie grał od 1998 do 2009 roku. Obecnie mieszka w rodzinnym Lublinie, gdzie jest trenerem bramkarzy Motoru. Pracuje również z bramkarzami reprezentacji U15 i we własnej formie szkoleniowej Goldkeepers.pl.

"Polska szkoła bramkarzy jest najlepsza na świecie"
(fot. TVP)
"Polska szkoła bramkarzy jest najlepsza na świecie"

Marcin Jałocha. Ulubieniec kibiców Legii Warszawa po zakończeniu kariery pracował z młodzieżą i rezerwami Wisły Kraków, której jest wychowankiem. W latach 2006-2011 co sezon notował awans z LKS-em (potem Bruk-Betem) Nieciecza – od 5. do 1. ligi. Potem już nigdzie nie pracował tak długo. Ostatnio do końca sezonu 2019/20 prowadził Sandecję Nowy Sącz w duecie z Piotrem Świerczewskim.

Tomasz Łapiński. Człowiek renesansu. Po długiej i udanej (choć nieokraszonej wyjazdem za granicę) karierze w Widzewie zajął się fotografią uliczną, filmem i literaturą. Jest stałym ekspertem telewizji Polsat. W zeszłym roku wydał pierwszą powieść pt. "Szmata", ponoć pracuje nad kolejną. Chciałby też nakręcić pełnometrażowy film. Na razie ma na koncie etiudę pt. "Sąd", która była jego pracą zaliczeniową w Warszawskiej Szkole Filmowej. Nie chce być trenerem.

Tomasz Wałdoch. Rozegrał aż 74 mecze w pierwszej reprezentacji, przez lata był jej kapitanem, podobnie jak Schalke 04 Gelsenkirchen, którego jest legendą. W 2010 roku przez kilka miesięcy był dyrektorem sportowym Górnika Zabrze, ale przyzwyczajony do innych realiów szybko wrócił do Niemiec. Dziś jest asystentem trenera rezerw Schalke. Ma najwyższą trenerską licencję, ale na razie nie prowadził samodzielnie żadnej seniorskiej drużyny.

Marek Koźmiński. Kolejny obrońca, który na długo przebił się do kadry A. Rozegrał w niej 48 meczów. Po karierze piłkarskiej rzutki biznesmen, dorobił się dużego majątku. Obecnie jedna z najważniejszych postaci polskiej piłki, od 2012 roku wiceprezes PZPN, najpierw do spraw zagranicznych, a od 2016 ds. szkolenia. Kandydat na następcę Zbigniewa Bońka i główny faworyt do tej roli.

Marek Bajor. On z kolei nigdy nie zagrał w pierwszej reprezentacji. Po zakończeniu kariery, którą spędził w Widzewie i Amice Wronki, etatowy asystent. Najpierw Franciszka Smudy w Lechu i Zagłębiu Lubin, potem Ivana Djurdjevicia w rezerwach i pierwszej drużynie Lecha. Samodzielnie prowadził tylko Zagłębie w latach 2009-11. Obecnie mieszka i pracuje we Wronkach.

Ryszard Staniek.
Po igrzyskach grał w Osasunie Pampeluna i Legii Warszawa, ale w XXI wieku jego kariera znalazła się na równi pochyłej. Ostatni mecz w Ekstraklasie rozegrał w wieku 29 lat. Przez chwilę był asystentem Ryszarda Wieczorka w Odrze Wodzisław, potem próbował trenować piłkarzy-amatorów Orła Zabłocie i Cukrownika Chybie. Dziś jest bezrobotny, odciął się od świata piłki, mieszka w Brennej pod Wisłą.

Dariusz Gęsior. On z kolei grał w piłkę prawie do czterdziestki. Nigdy nie wyjechał za granicę, dzięki czemu w Ekstraklasie rozegrał 427 meczów, najwięcej w barwach Ruchu Chorzów i Widzewa. Po zakończeniu kariery zajął się pracą z młodzieżą, najpierw w Ruchu, a potem w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Od lat zatrudniony w PZPN obecnie jest selekcjonerem kadry U16.

Top 5: najlepsze mecze kadry za Jerzego Brzęczka [SKRÓTY]

Czytaj też

Jerzy Brzęczek (fot. Getty)

Top 5: najlepsze mecze kadry za Jerzego Brzęczka [SKRÓTY]

Jerzy Brzęczek. Każdy kibic polskiego futbolu wie doskonale, czym się obecnie zajmuje kapitan kadry olimpijskiej. Wcześniej trenował Raków Częstochowa, Lechię Gdańsk, GKS Katowice i Wisłę Płock. Większość kariery piłkarskiej spędził w Austrii, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. ze Stanisławem Czerczesowem i Joachimem Loewem. Ale tego raczej nie wpisze sobie w CV...

Andrzej Kobylański. W pierwszej reprezentacji rozegrał tylko sześć meczów, wszystkie towarzyskie. Po zakończeniu kariery imał się różnych zajęć. Przez trzy lata był skautem Energie Cottbus, potem wrócił do Polski, krótko był asystentem Dariusza Pasieki w Cracovii i dyrektorem sportowym Korony Kielce. Obecnie prowadzi firmę ochroniarską "Scorpion" w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim.

Piotr Świerczewski.
W porównaniu do kolegów zrobił sporą karierę na Zachodzie, a konkretnie we Francji, w barwach Bastii i Olympique Marsylia. Po powrocie do kraju długo nie mógł skończyć kariery, po której cieszy się życiem i szuka pomysłu na siebie. Najpierw samodzielnie prowadził ŁKS, Znicz Pruszków i Motor Lublin, a potem przez chwilę był asystentem Marcina Dorny w kadrze U21. Musiał się jednak podać do dymisji przez krewki charakter. Talent do sztuk walki wykorzystał niedawno w oktagonie wygrywając pierwszą walkę dla jednej z organizacji. Co jakiś czas próbuje też sił w trenerce.

Top 5: najlepsze mecze kadry za Jerzego Brzęczka [SKRÓTY]

Czytaj też

Jerzy Brzęczek (fot. Getty)

Top 5: najlepsze mecze kadry za Jerzego Brzęczka [SKRÓTY]

Dyrektor lidera: nasz trener to magnes na zawodników. Nawet z zagranicy

Czytaj też

Radość piłkarzy Pogoni Szczecin (FOT. KRZYSZTOF CICHOMSKI / 400mm.pl)

Dyrektor lidera: nasz trener to magnes na zawodników. Nawet z zagranicy

Dariusz Adamczuk. Po igrzyskach przeszedł z Pogoni Szczecin do Eintrachtu Frankrut, ale najlepiej odnalazł się w Szkocji – w Dundee FC i Rangersach. Po zawieszeniu butów na kołku wrócił do Pogoni. W rodzimym klubie pełnił różne funkcje, a obecnie jest najważniejszą postacią po prezesie Jarosławie Mroczku – szefem pionu sportowego i akademii. Jesienią pojawiły się nawet plotki o zainteresowaniu nim ze strony zachodniego klubu.

Dariusz Koseła. Przez całą karierę związany z Górnikiem, z kilkuletnią przerwą na Ruch Radzionków. W Barcelonie nie zagrał żadnego meczu, podobnie jak w dorosłej reprezentacji. Był asystentem Józefa Dankowskiego w rezerwach i pierwszej drużynie Górnika, a obecnie pracuje z młodzieżą w akademii.

Dariusz Szubert. On też w Barcelonie nie wstał z ławki. Tak jak Adamczuk wyjechał z Pogoni Szczecin do Niemiec i tak jak on wracał później do Szczecina. Po karierze zamieszkał jednak za Odrą, a konkretnie w Dolnej Saksonii, gdzie pracuje jako doradca prezesa tamtejszego związku piłki nożnej (NFV). Ukończył kurs UEFA Pro, przez jakiś czas prowadził kursy dla polskich trenerów w ramach współpracy między PZPN i DFB (niemiecka federacja). Na mundialu w 2006 roku był opiekunem reprezentacji Polski w ośrodku w Barsinghausen pod Hanowerem.

Tomasz Wieszczycki. Rozegrał tylko 13 meczów w dorosłej kadrze, ale za to aż 363 w Ekstraklasie, z czego prawie 250 w barwach ŁKS-u. W 2011 roku poprowadził łodzian w jednym meczu ligowym po rezygnacji Michała Probierza i na tym zakończyła się jego kariera trenerska. Stały ekspert i komentator telewizji Canal+.

Dyrektor lidera: nasz trener to magnes na zawodników. Nawet z zagranicy

Czytaj też

Radość piłkarzy Pogoni Szczecin (FOT. KRZYSZTOF CICHOMSKI / 400mm.pl)

Dyrektor lidera: nasz trener to magnes na zawodników. Nawet z zagranicy

Juskowiak: kontuzje kadrowiczów martwią, ale jest jeszcze sporo czasu

Czytaj też

Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

Juskowiak: kontuzje kadrowiczów martwią, ale jest jeszcze sporo czasu

Andrzej Juskowiak. Czas na napastników. "Żusko" z siedmioma golami był królem strzelców igrzysk w Barcelonie. Później strzelał gole dla Sportingu Lizbona, Olympiakosu, Borussii Moenchengladbach, Wolfsburga, Energie Cottbus i Erzgebirge Aue. Jako ekspert i komentator współpracował z wieloma kanałami, w tym z TVP. Obecnie związany z Canal+, jest też skautem Lecha Poznań i wiceprezesem wielkopolskiego ZPN ds. szkolenia.

Wojciech Kowalczyk. Partner Juskowiaka z ataku olimpijskiej kadry nie zrobił kariery na miarę talentu. Nigdy nie został również wiodącą postacią pierwszej reprezentacji. Na emeryturze nie pozwala kibicom się nudzić – słynie z ostrego języka i kontrowersyjnych poglądów, ale również dużej wiedzy nt. współczesnej piłki. Stały współpracownik serwisów Weszło.

Juskowiak: kontuzje kadrowiczów martwią, ale jest jeszcze sporo czasu

Czytaj też

Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

Juskowiak: kontuzje kadrowiczów martwią, ale jest jeszcze sporo czasu

Grzegorz Mielcarski. Strzelał gole dla wielu polskich i zagranicznych klubów, najdłużej dla FC Porto. Po zakończeniu kariery, w latach 2004-06 był dyrektorem sportowym Wisły Kraków. Za namową Brzęczka ściągnął do klubu niejakiego Kubę Błaszczykowskiego. Potem wycofał się do roli komentatora i eksperta, współpracował m.in. z TVP, a obecnie z Canal+. Podobnie jak Juskowiak i Kowalczyk nigdy nie był trenerem.

Mirosław Waligóra. Do 1994 roku grał w Hutniku Kraków, dla którego zaliczył ponad 200 występów i 80 goli. Potem wyjechał do belgijskiego Lommel, gdzie osiadł na stałe aż do dziś. W piłkę grał aż do 2013 roku, a dziś pracuje w wydziale sportu w urzędzie miasta. Był też radnym, ma belgijskie obywatelstwo. Nigdy nie zadebiutował w seniorskiej reprezentacji.

Janusz Wójcik. Nie zapominamy też o człowieku, który tę grupę młodych piłkarzy wybrał i zjednoczył we wspólnym celu. Po igrzyskach "Wujo" trenował Legię Warszawa, kluby z Bliskiego Wschodu i Cypru, a w latach 1997-1999 pierwszą reprezentację. Bez sukcesu, jakim miał być awans na Euro 2000. Był postacią równie barwną, co kontrowersyjną. Skazany za ustawienia meczów, wydał dwuczęściową autobiografię. Zmarł w listopadzie 2017 roku w wieku 64 lat.

Świerczewski o Wójciku: odszedł wspaniały człowiek
fot. TVP
Świerczewski o Wójciku: odszedł wspaniały człowiek

Zobacz też
PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
PKO BP Ekstraklasa 2024/25: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat
Wojciech Szczęsny odbierający gratulacje od kolegów po zatrzymaniu z jedenastu metrów Lionela Messiego (fot. Getty Images)

Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Dwa oblicza Polaków w hicie. Świderski bohaterem!
Karol Świderski (fot. PAP)

Dwa oblicza Polaków w hicie. Świderski bohaterem!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Polak nie zagra do końca sezonu. Przeszedł operację
Szymon Żurkowski (fot. PAP)

Polak nie zagra do końca sezonu. Przeszedł operację

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Była gwiazda kadry wspomina Beenhakkera. "Wszyscy szli za nim w ogień"
Leo Beenhakker (fot. Getty Images)
tylko u nas

Była gwiazda kadry wspomina Beenhakkera. "Wszyscy szli za nim w ogień"

| Piłka nożna / Reprezentacja 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
24 marca 2025
Piłka nożna

Polska

Malta

Litwa

Finlandia

21 marca 2025
Piłka nożna

Polska

Litwa

Malta

Finlandia

Terminarz
07 czerwca 2025
Piłka nożna

Malta

16:00

Litwa

10 czerwca 2025
Piłka nożna

Holandia

18:45

Malta

04 września 2025
Piłka nożna

Litwa

18:45

Malta

07 września 2025
Piłka nożna

Litwa

18:45

Holandia

09 października 2025
Piłka nożna

Finlandia

18:45

Litwa

Malta

18:45

Holandia

Tabela
El. MŚ, Europa, grupa G
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
2
3
6
2
2
1
4
3
Litwa
Litwa
2
-1
1
4
0
0
0
5
Malta
Malta
2
-3
0
Najnowsze
Ależ słowa! Hiszpan rozpływa się nad Szczęsnym [WIDEO]
tylko u nas
Ależ słowa! Hiszpan rozpływa się nad Szczęsnym [WIDEO]
FOTO
Wojciech Papuga
| Piłka nożna / Hiszpania 
Wojciech Szczęsny (fot. Getty Images)
Miliarderzy, biznesmeni, wielbiciele... lwów. Oni rządzą Ekstraklasą!
Zbigniew Jakubas, Dariusz Mioduski i Alex Haditaghi (fot. PAP/Getty Images)
polecamy
Miliarderzy, biznesmeni, wielbiciele... lwów. Oni rządzą Ekstraklasą!
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Tragedia we Francji. Nadzieja narciarstwa zginęła podczas treningu
(fot. Getty Images)
Tragedia we Francji. Nadzieja narciarstwa zginęła podczas treningu
| Inne zimowe 
Sportowy wieczór (24.04.2025)
Sportowy wieczór (24.04.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (24.04.2025)
| Sportowy wieczór 
Piłkarze złożyli hołd zmarłemu papieżowi [WIDEO]
(fot. TVP SPORT)
Piłkarze złożyli hołd zmarłemu papieżowi [WIDEO]
| Piłka nożna 
Lang o Tour de Pologne: to wyścig, który odkrywa nowe talenty [WIDEO]
(fot. Getty)
Lang o Tour de Pologne: to wyścig, który odkrywa nowe talenty [WIDEO]
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Święto chodu w Warszawie. Na starcie rekordzista świata [WIDEO]
Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup
Święto chodu w Warszawie. Na starcie rekordzista świata [WIDEO]
| Lekkoatletyka 
Do góry