| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa

Aplikacje, analizy i dyscyplina. PKO Ekstraklasa chce wrócić do życia. Miesiąc na izolację i testy

Koronawirus zatrzymał ligę. Rozpoczęła się próba powrotu PKO Ekstraklasy (fot: Getty Images)
Koronawirus zatrzymał ligę. Rozpoczęła się próba powrotu PKO Ekstraklasy (fot: Getty Images)

Koszty, dyscyplina, liczenie na zdrowie. PKO Ekstraklasa chce wrócić do gry na przełomie maja i czerwca. Cała operacja pociąga za sobą potrzebę realizacji ściśle założonego planu. Profilaktyka i diagnostyka mają być kluczami do tego, by zawodnicy już niedługo wybiegli na boiska: najpierw indywidualnie, a potem w grupach. Na końcu przeciw rywalom, ale przy pustych trybunach.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Ramowy plan powrotu PKO Ekstraklasy zaczął funkcjonować w poniedziałek, gdy większość drużyn zaleciła izolację zawodnikom. Operacja reaktywacji ligi rozpoczęła się, choć do pierwszego meczu, według założeń, został ponad miesiąc.

Kiedy Legia z Widzewem? Sprawdź terminarz #1z16

Czytaj też

(fot. TVP)

Kiedy Legia z Widzewem? Sprawdź terminarz #1z16

Wznowienie gry pociągnie za sobą mnóstwo potrzeb, także finansowych. Kluczowa będzie dyscyplina wszystkich, którzy są zaangażowani w projekt. Projekt, wciąż się zmieniający i dostosowujący do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Nie ma też wątpliwości, że epidemia już teraz wymusi zmiany na przyszłość. Zacznie się od detali, kwestii higienicznych, skończy na zmianie idei. Legia Warszawa planowała latem zagraniczne zgrupowanie. Teraz wicemistrzowie Polski muszą zmienić założenia. Trenerów od motoryki może czekać przygotowanie drużyny nie tylko na dogranie sezonu. Realna może być potrzeba budowy bazy motorycznej na resztę roku. Latem zapewne nie będzie na to czasu. Zamiast wyjazdu do innego kraju, może skończyć się krótkim obozem na własnych obiektach. Takie rozwiązanie jest realne w stolicy. Legia będzie miała o tyle łatwiej, że zyska nowoczesny ośrodek treningowy, które lada moment będzie gotowy do odbioru.

Testy dla Ekstraklasy

Wykonanie testów musi nastąpić w odpowiednich warunkach, więc Ekstraklasę i PZPN, który ma pokryć większość kosztów, czeka jeszcze wybór dostawców lub laboratorium, które zajmie się logistyką badań. Wybór ma zostać dokonany po konsultacjach z ministerstwem zdrowia. Wśród opcji znajdują się laboratoria Synevo oraz Alab. Koszta diagnostyki dotyczącej koronawirusa mają wynieść około pięciu milionów złotych.

Kiedy Legia z Widzewem? Sprawdź terminarz #1z16

Czytaj też

(fot. TVP)

Kiedy Legia z Widzewem? Sprawdź terminarz #1z16

Mecze bez publiki do momentu wynalezienia szczepionki? "Tak musi być"
fot. TVP
Mecze bez publiki do momentu wynalezienia szczepionki? "Tak musi być"

Prawa ręka Kuby. Kim jest Dawid Błaszczykowski?

Czytaj też

Dawid Błaszczykowski od blisko roku jest zaangażowany w sprawy Wisły. Na dolnym zdjęciu podczas zgrupowania w Turcji (fot. 400mm.pl)

Prawa ręka Kuby. Kim jest Dawid Błaszczykowski?

Wciąż dopracowywana jest procedura związana z testami. A co jeśli koronawirus zostanie wykryty u piłkarza z Ekstraklasy? Jeśli stanie się to przed wspólnymi treningami, zawodnik zostanie po prostu odizolowany. Gorszy jest scenariusz, w którym dochodzi do tego w trakcie rozgrywek. Nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania przedstawiającego, co może się wówczas stać. Pewne jest, że trwają pracę nad kwestią uzupełniania kadr. Wiąże się to dodatkowo z kwestią wygasających 30 czerwca kontraktów. Spora część kadry Korony Kielce ma umowy obowiązujące tylko do tej daty. Niektóre kluby mogą wtedy stracić swoich czołowych graczy. Tak jest choćby z Lechem Poznań i Christianem Gytkjaerem.

W poniedziałek odbyła się wideokonferencja przedstawicieli klubów z Marcinem Stefańskim z Ekstraklasy i Łukaszem Wachowskim z PZPN. Usprawniona ma zostać rejestracja zawodników z rezerw oraz drużyn juniorskich. Takie rozwiązanie ma pomóc w uzupełnieniu ewentualnych ubytków kadrowych. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że kadry, w których drużyny mają wznowić ligę 29 maja lub 6 czerwca, będą niezmienione przy okazji ostatniej planowanej kolejki.

Regularne meldunki

Codzienne testy i maseczki nikomu nie pomogą. Każdy może stworzyć schemat na papierze, ale kluczowa jest dyscyplina i przestrzeganie zasad. Wystarczy niewielkie odstępstwo, by pojawił się kłopot – uważa profesor Włodzimierz Gut, wirusolog będący doradcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Każdy klub miał za zadanie stworzyć listę 50 osób, na której znajdą się piłkarze, trenerzy czy ludzie niezbędni i blisko funkcjonujący przy drużynie. Nikt nie chce zdradzać, kto dokładnie się na niej znajdzie. Pewne jest, że każda z osób będzie objęta obowiązkiem meldunków. Wszyscy będą musieli codziennie mierzyć gorączkę, raportować o ewentualnych niepokojących objawach czy sytuacjach. Na obiektach treningowych i stadionach powstaną specjalnie odizolowane strefy. One także mają przejść kwarantannę. Przed powrotem zawodników, Legia zamierza przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń.

Prawa ręka Kuby. Kim jest Dawid Błaszczykowski?

Czytaj też

Dawid Błaszczykowski od blisko roku jest zaangażowany w sprawy Wisły. Na dolnym zdjęciu podczas zgrupowania w Turcji (fot. 400mm.pl)

Prawa ręka Kuby. Kim jest Dawid Błaszczykowski?

Przykładowa ankieta dla zawodników Ekstraklasy przygotowana przez Legia Lab (fot: TVP Sport)
Przykładowa ankieta dla zawodników Ekstraklasy przygotowana przez Legia Lab (fot: TVP Sport)

Wszyscy mają otrzymać dostęp do specjalnej aplikacji, która ma pomóc sztabom medycznym nad kontrolą sytuacji. Mowa o programie, który powstał w Legia Lab, a za który odpowiada Piotr Żmijewski. Naukowiec, poza współpracą ze stołecznym klubem, w ostatnich dniach został też członkiem grupy roboczej ECA, Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Inni, jak choćby Cracovia, chcą skorzystać ze swoich rozwiązań. Pasy korzystają z technologii dostarczonej przez Comarch, firmę informatyczną właściciela klubu, Janusza Filipiaka.

Plan powrotu Ekstraklasy opiera się też w pewnym stopniu na badaniach obecnych, ale też prowadzonych w przeszłości. Jedne z nich wykazały, że choroby zakaźne bardzo rzadko rozprzestrzeniają się pośród drużyn sportowych. Od 2005 do 2010 roku wykryto tylko 21 ognisk, z których 71 procent dotyczyło infekcji skóry czy tkanek miękkich. Połowę przypadków zanotowano na poziomie zespołów uniwersyteckich.

Piłkarzy po powrocie czekają też testy motoryczne. Wszystko z obawy o kontuzje, bo ostatnie tygodnie i tak zwiększyły ryzyko poważniejszych urazów mięśniowych przez zmniejszoną intensywność. Gracze ćwiczyli stosując prewencję, lecz nie przygotowując się do wysokich obciążeń.Według badań koordynowanych prze Cristiano Eirale z PSG, każdy tydzień bez treningu może przynieść średnio dziesięcioprocentowe zmniejszenie parametrów motorycznych. Zawodnicy pracowali indywidualnie w domach, ale nie byli w stanie odtworzyć wysiłku wykonywanego w normalnych warunkach.

Powrót na boiska będzie przebiegał stopniowo. W poniedziałek rozpoczęła się wzmożona izolacja graczy, ale też… klubowych pomieszczeń. Potem piłkarze wrócą, lecz nie będą korzystali ze wspólnej szatni. Możliwy będzie trening w parach. W dokumencie sygnowanym przez Eirale, zaleca się również późniejszy powrót ćwiczeń grupowych, lecz na boisku ma przebywać wówczas ośmiu graczy. Ostatnim stopniem, który będzie kluczowy przed powrotem ligi, będą wspólne zajęcia wszystkich piłkarzy.

Zaplecze też próbuje

Ekstraklasa ma już plan, który w kolejnych dniach będzie dopracowywany, a następnie przedstawiony ministerstwu zdrowia i rządowi. Wrócić ma także pierwsza i druga liga. PZPN ogłosił we wtorek, że rozgrywki mają zostać wznowione między 30 maja a 6 czerwca.

#gramydalej – poniedziałkowy magazyn reporterów
gre
#gramydalej – poniedziałkowy magazyn reporterów

Dźwigała: rozwijam się w Portugalii i chcę wrócić do kadry

Czytaj też

Adam Dźwigała (z prawej) w trakcie rywalizacji z Harisem Seferoviciem z Benfiki (fot: Getty Images)

Dźwigała: rozwijam się w Portugalii i chcę wrócić do kadry

Na zapleczu PKO Ekstraklasy środki są mniejsze, a skala problemu podobna. Kluby oczekują na rekomendacje związku, choć nie zostało jeszcze ustalone czy graczy także czekają testy na obecność koronawirusa w organizmie. Ten wątek zapewne wróci do dyskusji, choć teraz nic o tym nie wiadomo.

Będziemy bogatsi o wytyczne dotyczące powrotu, kiedy dotrze do nas pismo z PZPN-u. Część elementów może być zmodyfikowana względem planu dotyczącego Ekstraklasy. Kluby czekają na odgórne wytyczne i liczę, że założenia będą dostosowane do realiów pierwszej ligi. Testy? Wydaje się, że to nieuniknione, a kluby z najwyższej klasy rozgrywkowej będą przecierały w tym temacie szlaki – uważa Marcin Janicki, prezes Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Wokół tego co się dzieje, zupełnie nie ma tematu powrotu kibiców na trybuny. Imprezy masowe będą jedną z ostatnich rzeczy, które powrócą po ustąpieniu pandemii. Tak wielkie zgromadzenia uważane są obecnie za zbyt niebezpieczne. Nie brakuje zdań, że fani pojawią się na stadionach najwcześniej w 2021 roku lub po wynalezieniu szczepionki. Najwięksi optymiści zakładają zaś, że realna jest jesień. Ten temat nie funkcjonuje jednak wokół powrotu piłkarzy na boiska. Perspektywa powrotu kibiców jest zbyt daleka, by obecnie poświęcano jej czas.

Zespoły zajmujące się reaktywacją rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią, działają na niezbadanym gruncie. Naukowcy z uniwersytetu Monica Duarte Munoz i Tim Meyer, naukowcy z uniwersytetu w Saarbrucken, przyznają, że kluby czeka ostre przestrzeganie przepisów higienicznych, ale nie ma wielu historii, w których drużyny piłkarskie musiały zmagać się z epidemią chorób zakaźnych. Największe doświadczenie kluby mogą mieć z sytuacjami, w których kilku graczy uległo zatruciu pokarmowemu. Tak było choćby z Legią w 2018 roku, kiedy większość drużyny miała problem i była osłabiona przed pierwszem meczem ze Spartakiem Trnawa. – Istnieje duża luka w zakresie zapobiegania i zarządzania zakażeniami w sportach zespołowych, jak choćby w piłce nożnej – twierdzą niemieccy naukowcy.

Organizacja LTT Sports wskazuje za to na kilka innych kwestii związanych z powrotem rozgrywek. – Mecze mogą być mniej dynamiczne niż przed pandemią. Piłkarze będą dopiero nadrabiali braki względem swojej normalnej dyspozycji i szybkości. Realne jest też, że będzie mniej gry kontaktowej. Ożywienie gospodarcze mogą za to przynieść transmisje telewizyjne, które będzie oglądało znacznie więcej osób niż wcześniej. W dłuższej perspektywie na rynku będzie znacznie więcej bezrobotnych zawodników. Konkurencja będzie mniejsza, więc gracze będą godzić się na mniejsze pensje. Można się spodziewać, że wiele klubów będzie na tym opierało swój model rekrutacji nowych zawodników – czytamy w raporcie.

Czy PKO Ekstraklasa wróci zgodnie z planem? To pokaże jedynie przyszłość i skuteczność kolejnych działań podejmowanych przez kluby. Pewne jest, że wszyscy są zdeterminowani, bo każdy tydzień zastoju jedynie pogarsza sytuację.

Dźwigała: rozwijam się w Portugalii i chcę wrócić do kadry

Czytaj też

Adam Dźwigała (z prawej) w trakcie rywalizacji z Harisem Seferoviciem z Benfiki (fot: Getty Images)

Dźwigała: rozwijam się w Portugalii i chcę wrócić do kadry

Kiedy wróci Ekstraklasa? "Chcemy badać piłkarzy"
fot. Getty
Kiedy wróci Ekstraklasa? "Chcemy badać piłkarzy"

Zobacz też
Wielki powrót w Legii? Są dobre wieści!
Claude Goncalves znów jest do dyspozycji Edwarda Iordanescu w Legii Warszawa (fot: PAP)

Wielki powrót w Legii? Są dobre wieści!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
"Chcemy być przedstawicielem polskiej wsi w Ekstraklasie"
Radość piłkarzy Bruk-Betu podczas meczu z Jagiellonią (fot. PAP)
tylko u nas

"Chcemy być przedstawicielem polskiej wsi w Ekstraklasie"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Nowa siła ofensywna Pasów. ″Trzymają się razem także poza boiskiem″
Nowa siła Cracovii - Ajdin Hasić i Filip Stojilković (fot. PAP)

Nowa siła ofensywna Pasów. ″Trzymają się razem także poza boiskiem″

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Jagiellonia sprowadziła amerykańską "ósemkę". Myślał tylko o Białymstoku
AZ Jackson nowym piłkarzem Jagiellonii Białystok (Fot. Getty Images, Jagiellonia Białystok)

Jagiellonia sprowadziła amerykańską "ósemkę". Myślał tylko o Białymstoku

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Szpilka w Ishaka. "Chciałbym, żeby mówił po polsku"
Robert Podoliński o języku polskim Ishaka: chciałbym (fot. Getty, TVP)

Szpilka w Ishaka. "Chciałbym, żeby mówił po polsku"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Ważna decyzja Lecha. Zapadła tuż po meczu
Niels Frederiksen (fot. PAP)

Ważna decyzja Lecha. Zapadła tuż po meczu

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Legia chciała kupić tego piłkarza. Teraz będzie jej postrachem!
Ewerton był w kręgu zainteresowania Legii Warszawa. Teraz Brazylijczyk jest gwiazdą Banika Ostrawa (fot: PAP)

Legia chciała kupić tego piłkarza. Teraz będzie jej postrachem!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Ishak: to była idealna okazja, aby odbić się od dna [WIDEO]
fot. TVP

Ishak: to była idealna okazja, aby odbić się od dna [WIDEO]

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Kolejny mocny transfer Widzewa Łódź!
Tonio Teklic piłkarzem Widzewa Łódź (fot. Getty)

Kolejny mocny transfer Widzewa Łódź!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]
PKO Ekstraklasa 2025/26: transfery. Lista transferów w polskich klubach [AKTUALIZACJA]

Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
20 lipca 2025
19 lipca 2025
18 lipca 2025
Terminarz
20 lipca 2025
Piłka nożna
jutro
26 lipca 2025
27 lipca 2025
28 lipca 2025
Piłka nożna
Tabela
PKO BP Ekstraklasa
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Radomiak Radom
Radomiak Radom
1
4
3
2
Bruk-Bet Termalica
Bruk-Bet Termalica
1
4
3
3
Cracovia
Cracovia
1
3
3
4
Wisła Płock
Wisła Płock
1
2
3
5
Górnik Zabrze
Górnik Zabrze
1
1
3
6
Motor Lublin
Motor Lublin
1
1
3
7
Raków Częstochowa
Raków Częstochowa
1
1
3
8
Widzew Łódź
Widzew Łódź
1
1
3
9
Legia Warszawa
Legia Warszawa
0
0
0
10
Piast Gliwice
Piast Gliwice
0
0
0
11
Arka Gdynia
Arka Gdynia
1
-1
0
12
GKS Katowice
GKS Katowice
1
-1
0
13
KGHM Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin
1
-1
0
14
Korona Kielce
Korona Kielce
1
-2
0
15
Lech Poznań
Lech Poznań
1
-3
0
16
Pogoń Szczecin
Pogoń Szczecin
1
-4
0
17
Jagiellonia
Jagiellonia
1
-4
0
18
Lechia Gdańsk
Lechia Gdańsk
1
-1
-5
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Gwiazda Realu postanowiła. Klub planował to od dawna
nowe
Gwiazda Realu postanowiła. Klub planował to od dawna
| Piłka nożna / Hiszpania 
Kylian Mbappe i Vinicius Junior (fot. Getty).
Grał w Interze i Romie, teraz zagrozi Jagiellonii. "To lokalny patriota"
Adem Ljajic (Fot. Getty Images)
tylko u nas
Grał w Interze i Romie, teraz zagrozi Jagiellonii. "To lokalny patriota"
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Adrian Siemieniec – szczerze. "Mam dużo pasji i chcę ją przelać na zespół" [WYWIAD cz.2]
Trener Jagiellonii Białystok Adrian Siemieniec (Fot. Getty Images)
polecamy
Adrian Siemieniec – szczerze. "Mam dużo pasji i chcę ją przelać na zespół" [WYWIAD cz.2]
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Wielki powrót w Legii? Są dobre wieści!
Claude Goncalves znów jest do dyspozycji Edwarda Iordanescu w Legii Warszawa (fot: PAP)
Wielki powrót w Legii? Są dobre wieści!
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Zmiana planów Barcelony. Zaskakująca decyzja!
Robert Lewandowski i Lamine Yamal na treningu Barcelony (fot. Getty).
Zmiana planów Barcelony. Zaskakująca decyzja!
| Piłka nożna / Hiszpania 
To ona została bohaterką Polek! "Czuję się, jakbym latała"
Siatkarki reprezentacji Polski (fot. Volleyball World)
To ona została bohaterką Polek! "Czuję się, jakbym latała"
zdj. własne
Jan Pęczak
EURO 2025 kobiet, półfinał: Niemcy – Hiszpania [SKRÓT]
fot. Getty
EURO 2025 kobiet, półfinał: Niemcy – Hiszpania [SKRÓT]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Do góry