Belgijski kolarz Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling) twierdzi, że pomimo bardzo skromnego objętościowo treningu jest w doskonałej formie po spędzaniu nocy w komorze hiperbarycznej przez ostatnie trzy tygodnie.
Rekordzista świata w jeździe godzinnej, medalista mistrzostw świata i Europy w jeździe na czas, mieszka w Belgii, niemal na poziomie morza, ale korzystanie z tzw. namiotu wysokościowego pozwalało symulować warunki panujące na dużej wysokości. Mniejsza zawartość tlenu w powietrzu powoduje wówczas zwiększoną produkcję czerwonych krwinek.
W rozmowie z belgijskim portalem "Sporza" Campenaerts zasugerował, że korzystanie z komory jest w stanie dać korzyści porównywalne z dopingiem przy pomocy EPO. Nie ukrywał, że dąży do "bezprecedensowo wysokiego hematokrytu".
Namioty wysokościowe, znane również jako komory hiperbaryczne lub hipoksyczne, są dozwolone na mocy przepisów Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Zakazane są jednak odrębnymi przepisami w niektórych krajach, w tym we Włoszech i Norwegii.
Podczas górskich obozów treningowych zawodnicy śpią zwykle na wysokości powyżej 2000 metrów, a Campenaerts próbował osiągnąć ekstremalne wyniki, "ustawiając swój namiot" na 4700 m n.p.m.
– To oczywiście bardzo wysoko. Z medycznego punktu widzenia jest to wysokość, na której jeszcze nie zaczynasz umierać. Gdybyś poszedł wyżej, organizm mógłby nie wytrzymać. Ale 4700 metrów to także wysokość, na której niezwykle pobudzasz swoje ciało do wytwarzania czerwonych krwinek i wciąż masz wystarczająco dużo energii, aby to znieść – przyznał.
Takie warunki zakłócają sen, więc Campenaerts z trudem był w stanie jeździć na rowerze. – W tym okresie jeździłem mniej niż przeciętny turysta, zaledwie osiem godzin tygodniowo – zdradził.
– Ale po tych tygodniach w namiocie na wysokości jesteś bardzo silny. Ponieważ wyprodukowałeś tak wiele czerwonych krwinek, powinieneś być w stanie poczuć się jak kolarz, który wziął EPO – powiedział.
Pomimo że WADA zezwala na ich używanie przez zawodowych sportowców, namioty wysokościowe wzbudzają kontrowersje z uwagi na nienaturalny charakter pobudzania zmian fizjologicznych w organizmie. W 2006 roku WADA rozważała wprowadzenie zakazu ich stosowania, ponieważ jej komisja etyczna uznała, że "prawdopodobnie są one sprzeczne z duchem sportu". Ostatecznie nie podjęto jednak żadnych działań.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.