| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa

Ławka, trybuny, wyjątek. Losy gwiazd Ekstraklasy po transferach z Polski

Bartosz Kapustka, Jan Bednarek, Joel Valencia – najlepszy przykład jak różnie mogą zakończyć się kariery po wyjeździe z Ekstraklasy (fot. Getty)
Bartosz Kapustka, Jan Bednarek, Joel Valencia – najlepszy przykład jak różnie mogą zakończyć się kariery po wyjeździe z Ekstraklasy (fot. Getty)

Jak informuje "Przegląd Sportowy", król strzelców PKO Ekstraklasy sezonu 2019/20, Christian Gytkjaer ma trafić do beniaminka Serie B, AC Monza. Wybór drugiej ligi włoskiej zaskakuje, ale może być bardziej przemyślany niż niektóre transfery wyróżniających się postaci polskiej ligi. Przez lata nasze rozgrywki były trampoliną do lepszych rozgrywek, nie każdy jednak umiał się z tej trampoliny odbić.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Zamieszanie z PJS. 45 minut na wagę miliona złotych

Czytaj też

Maciej Rosołek zadecydował o zwycięstwie Legii w klasyfikacji Pro Junior System (fot. Getty)

Zamieszanie z PJS. 45 minut na wagę miliona złotych

Reprezentant Danii, król strzelców PKO Ekstraklasy sezonu 2019/20 nie zdecydował się na przedłużenie umowy z Kolejorzem. W jego miejsce już został sprowadzony Mikael Ishak, który dotychczas bronił barw Norymbergi. Przejście Christiana Gytkjaera do drugoligowej Monzy może dziwić. Nawet piłkarze o nieporównywalnie niższej klasie trafiali do lepszych rozgrywek niż Serie B. Inna sprawa, że większość z nich zupełnie sobie w nich nie poradziła. Wyjątki zdarzały się naprawdę rzadko.

Najciekawsze transfery gwiazd Ekstraklasy i ich dalsze losy


Sezon 2018/19: Joel Valencia – Brentford


Ekwadorczyk robił furorę w zespole Piasta Gliwice, miał jeszcze pomóc Piastunkom w eliminacjach do europejskich pucharów, lecz został sprzedany do grającego w Championship Brentfordu. Mikry pomocnik nie wpasował się do siłowej angielskiej piłki i jak na razie zagrał w dziewiętnastu meczach, lecz tylko raz w wyjściowym składzie. Valencia najczęściej lawiruje między ławką rezerwowych i trybunami, a jego liczby w niczym nie przypominają tych z Piasta. Jak dotąd 25-latek zdobył tylko jedną bramkę. Z drugiej strony – klub Ekwadorczyka zapewne zmierzy się w barażach o Premier League, chyba że w ostatniej kolejce przeskoczy West Bromwich i awansuje do najdroższej ligi świata bezpośrednio. W dwa lata z Ekstraklasy do meczów z Manchesterem City czy Liverpoolem? To byłaby duża sprawa. I Christian Gytkjaer nie obraziłby się, gdyby z Monzą udało mu się zajść do Serie A.


Sezon 2017/18: Carlitos – Legia Warszawa


Jedyny w zestawieniu transfer wewnątrzligowy. Carlitos w sezonie 2017/18 zdobył dokładnie tyle samo bramek co Christian Gytkjaer w bieżących rozgrywkach. Miał oferty z ligi francuskiej czy hiszpańskiej, zakochał się jednak w Legii Warszawa i za wszelką cenę chciał do niej dołączyć. To się w końcu udało, a Hiszpan przy spełnianiu swych marzeń strzelił 21 goli w 53 meczach, po czym wypadł z łask Aleksandara Vukovicia, który nie chciał w zespole zawodników nie potrafiących bronić. Już niecały sezon później Carlitos zaczął marzyć o petrodolarach i dołączył do Al-Wahdy. Po dziewięciu meczach zamienił ją jednak na Panathinaikos Ateny. W nim czeka na debiut.

Zamieszanie z PJS. 45 minut na wagę miliona złotych

Czytaj też

Maciej Rosołek zadecydował o zwycięstwie Legii w klasyfikacji Pro Junior System (fot. Getty)

Zamieszanie z PJS. 45 minut na wagę miliona złotych

Sezon 2016/17: Jan Bednarek – Southampton


Obrońca wywodzący się z akademii Lecha Poznań w Polsce zbierał szlify w Górniku Łęczna, potem stał się wiodącą postacią Kolejorza, a następnie za 6 milionów euro dołączył do Southampton. Początki reprezentanta kraju w barwach Świętych były jednak bardzo trudne. Bednarek nie mieścił się w składzie Marka Hughesa, który postawił na biało-czerwonego dopiero na moment przed swoim odejściem. Gdy do klubu dołączył Ralph Hassenhuettl sytuacja zmieniła się diametralnie. 24-latek od dwóch sezonów jest podstawowym obrońcą Southampton, jego wartość rośnie z meczu na mecz i wiele wskazuje, że najlepsze dopiero przed Polakiem. Byłaby to najlepsza reklama Ekstraklasy.




Sezon 2015/16: Bartosz Kapustka – Leicester


O tym, że nie każdy transfer z Ekstraklasy robi reklamę najlepiej przekonał Bartosz Kapustka. Polak, który podczas Euro 2016 wpadł w oko nawet Gary’emu Linekerowi trafił do zespołu mistrza Anglii i przepadł na dobre. Przez pięć sezonów skrzydłowy zagrał w trzech meczach Lisów – wszystkich w Pucharze Anglii. Do tego aż trzy razy zasiadł na ławce rezerwowych w spotkaniach Premier League. W międzyczasie nie przebił się na wypożyczeniu we Freiburgu, na chwilę zakotwiczył w drugoligowym belgijskim OH Leuven, gdzie nabawił się poważnego urazu. Polakowi kończy się kontrakt z Lisami. Pytanie, gdzie i czy uda mu się wznowić karierę po takim rozbracie z futbolem.

Sezon 2014/15: Kamil Wilczek – Carpi


Król strzelców sezonu 2014/15 po zakończeniu rozgrywek przeniósł się do beniaminka Serie A. Zagrał w nim jednak łącznie 115 minut w czterech meczach. Italii Polak nie zawojował, po czym przeniósł się do Broendby Kopenhaga, gdzie został ikoną klubu. W 163 meczach zdobył 95 bramek, wygrał Puchar Danii i na zawsze zapisał się w historii żółto-niebieskich. Na takie przyśpiewki zasługuje się tylko świetną grą.


Po czterech sezonach Wilczek przeniósł się do turenckiego Goeztepe Izmir. Tak dobrze już mu nie idzie, lecz nadal jest solidnym snajperem. W Superlig zweryfikuje go pierwszy pełny sezon.

Sezon 2013/14: Łukasz Teodorczyk – Dynamo Kijów


W sezonie 2013/14 Łukasz Teodorczyk zajął trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców. 20 goli było jednak przepustką do zagranicznego transferu. Padło na Ukrainę i Dynamo Kijów. W nim "Teo" grał tak, jak do tego przyzwyczaił – chimerycznie. Wychowanek Wkry Żuromin za wschodnią granicą spędził dwa sezony, zagrał w 42 meczach i strzelił szesnaście goli, po czym trafił do Anderlechtu Bruksela. Belgia okazała się ziemią obiecaną dla Polaka. Sezon marzeń, tytuł króla strzelców, mistrzostwo kraju i plotki o transferze do dużego klubu z Anglii.



Szkoda, że ta kariera wyhamowała. Obecnie 29-latek grywa ogony w Udinese. Jeszcze trzy lata temu trudno byłoby to sobie wyobrazić.

Sezon 2012/13: Robert Demjan – Beveren


Najbardziej szokujący zagraniczny król strzelców Ekstraklasy transferem do Belgii wyciągnął ze swojej kariery więcej niż sto procent. Robert Demjan przed pobytem w Podbeskidziu Bielsko-Biała grał w niższych ligach słowackich i czeskich, zaś w wieku 30 lat po sezonie życia trafił do Waasland-Beveren. Furory jednak nie zrobił, strzelił dwa gole i wrócił pod Klimczok. I tam już nie wyglądał tak dobrze.


Z Podbeskidzia Słowak trafił do trzecioligowej rodzimej Iskry Borcice, potem przypomniał sobie o nim Widzew Łódź. Obecnie sensacyjny król strzelców Ekstraklasy gra w drugoligowym czeskim 1. FC Znojmo. W mieście położonym przy granicy z Austrią, słynącym z dzielnicy czerwonych latarni, Słowak strzelił cztery gole w czternastu meczach.

Sezon 2011/12: Maor Melikson – Valenciennes


Wirtuoz z Izraela przespał najlepszy moment na transfer i po dwóch świetnych sezonach zamienił Wisłę Kraków na Valenciennes dopiero w połowie trwania trzeciego. We Francji Izraelczyk, który chciał reprezentować Polskę wielkiej kariery jednak nie zrobił. Po dwóch latach i spadku do Ligue 2 Melikson wrócił do ojczyzny, gdzie przez lata był kapitanem Hapoelu Beer Szewa. W czerwcu tego roku były wiślak zakończył karierę. O tym, z jakim rozrzewnieniem jest wspominany pod Wawelem najlepiej świadczy to pożegnanie.


Sezon 2010/11: Mateusz Klich – Wolfsburg


Dziewięć lat temu jednym z największych odkryć ligi został wybrany Mateusz Klich. Zaledwie po jednym udanym sezonie Polak postanowił zamienić Cracovię na Wolfsburg. Klich przepadł jednak u słynącego z morderczych treningów Felixa Magatha. Odżył dopiero w Holandii, gdzie najpierw w PEC Zwolle, a następnie w Twente Enschede i Utrechcie radził sobie w świetnym stylu. Na największy sukces Klich musiał poczekać dziewięć sezonów od wyjazdu z Polski. W przyszłym sezonie podstawowy gracz Leeds występować będzie w Premier League po tym jak Pawie wygrały rozgrywki Championship. Cierpliwość popłaca.


Sezon 2009/10: Robert Lewandowski – Borussia Dortmund

O tym panu nie trzeba nic mówić. Po dwóch latach w Lechu Poznań Robert Lewandowski przeniósł się do Dortmundu. Początkowo przegrywał rywalizację z Lucasem Barriosem, czasem grał jako ofensywny pomocnik, aż w końcu został jednym z najlepszych napastników świata. Polak odnalazł się w Borussii, przeszedł do Bayernu Monachium, gdzie od lat strzela gola za golem i zdobywa trofeum za trofeum. I tylko szansy na Złotą Piłkę w sezonie 2019/20 żal.

Smuda: "Lewy" to numer jeden. Mam w tym małą zasługę
Robert Lewandowski w barwach Bayernu Monachium (fot. Getty/PAP/TVP)
Smuda: "Lewy" to numer jeden. Mam w tym małą zasługę

Zobacz też
Radni podjęli decyzję. Klub Ekstraklasy wystawiony na sprzedaż
Piłkarze Śląska (fot. PAP)

Radni podjęli decyzję. Klub Ekstraklasy wystawiony na sprzedaż

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Siemieniec dosadnie o powrocie do Ekstraklasy. "Dwa inne zawody"
Jagiellonia w 30. kolejce zagra z Koroną Kielce

Siemieniec dosadnie o powrocie do Ekstraklasy. "Dwa inne zawody"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
O której dzisiaj mecz Raków – Śląsk? Relacja na żywo w TVP
Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław na żywo w TVP. Kiedy i o której mecz 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy? [SKŁADY]

O której dzisiaj mecz Raków – Śląsk? Relacja na żywo w TVP

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Terminarz 30. kolejki Ekstraklasy. Sprawdź, który mecz w TVP!
Terminarz 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Który mecz w TVP? (fot. Getty Images)

Terminarz 30. kolejki Ekstraklasy. Sprawdź, który mecz w TVP!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Niezbędnik 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Sprawdź szczegóły
Niezbędnik kibica 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Terminarz, wyniki i przewidywane składy (25.04.-28.04.2025)

Niezbędnik 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Sprawdź szczegóły

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
dzisiaj
Piłka nożna
22 kwietnia 2025
Piłka nożna
21 kwietnia 2025
19 kwietnia 2025
Terminarz
dzisiaj
jutro
27 kwietnia 2025
28 kwietnia 2025
Piłka nożna
03 maja 2025
Piłka nożna
Tabela
PKO BP Ekstraklasa
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
2
29
28
59
4
29
17
50
5
29
14
47
6
29
-6
43
7
29
4
42
8
29
3
42
9
29
4
41
10
29
-1
38
11
29
-10
37
12
29
-9
36
13
29
-5
35
14
29
-15
32
16
29
-19
27
17
29
-12
25
18
29
-16
25
Rozwiń
Najnowsze
Duda o swojej formie, przyszłości i szachowych planach [WIDEO]
Duda o swojej formie, przyszłości i szachowych planach [WIDEO]
| Inne 
Jan-Krzysztof Duda (fot. TVP Sport)
Skra Częstochowa – Wieczysta Kraków: oglądaj mecz Betclic 2 Ligi
Skra Częstochowa – Wieczysta Kraków. Betclic 2 Liga, 28. kolejka. Transmisja online na żywo w TVP Sport (25.04.2025)
trwa
Skra Częstochowa – Wieczysta Kraków: oglądaj mecz Betclic 2 Ligi
| Piłka nożna / Betclic 2 Liga 
17 godzin między meczami. Sędzia będzie rekordzistą 30. kolejki Ekstraklasy
Tomasz Musiał w poprzedniej kolejce zamiast przygotowywać się do "swojego" meczu w Mielcu, musiał nadrabiać setki kilometrów, żeby popracować jako VAR w Warszawie. W tej kolejce nie wyjdzie na boisko w żadnym meczu szczebla centralnego. (fot. Getty Images)
17 godzin między meczami. Sędzia będzie rekordzistą 30. kolejki Ekstraklasy
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Niespodzianka w Madrycie. Kolejna z faworytek odpadła
Ons Jabeur i Moyuka Uchijima (fot. Getty Images)
Niespodzianka w Madrycie. Kolejna z faworytek odpadła
| Tenis / WTA (kobiety) 
Real podał kadrę na finał. Wiadomo, co z Mbappe
Kylian Mbappe (fot. Getty Images)
Real podał kadrę na finał. Wiadomo, co z Mbappe
FOTO
Wojciech Papuga
Liga Mistrzów: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
Liga Mistrzów: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
Liga Mistrzów: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Do góry