| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
PKO Ekstraklasa ma już dwa przypadki wykrycia koronawirusa u zawodników. Wkrótce przedstawione zostaną nowe zalecenia. Regularne testy czekają zespoły występujące w eliminacjach europejskich pucharów – piłkarze i trenerzy będą badani przed każdym meczem.
– To naiwne myśleć, że bez konkretnych zaleceń wszyscy się dostosują, zrobią testy przed pierwszym treningiem i postąpią według procedur z poprzedniego sezonu – słyszymy od jednego prezesa klubu z PKO Ekstraklasy. Koronawirus znów robi się tematem tabu, bo mało kto chce o nim oficjalnie rozmawiać. Pewne jest, że w lidze są już dwa przypadki COVID-19. Jako pierwszy, pozytywny wynik uzyskał Karol Angielski z Wisły Płock. We wtorek okazało się, że kolejnym zakażonym jest jeden z graczy Lechii Gdańsk. – Do czasu otrzymania wyników nie odbywały się spotkania grupowe, a treningi prowadzone były w grupach kilkuosobowych – poinformował klub z Pomorza.
Ekstraklasa zakładała, że wytyczne wciąż obowiązują. Niektóre kluby nie były zadowolone, że nie ma jasnych instrukcji. Nie zmienia to faktu, że nie wszyscy byli w stanie działać idealnie. Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa czy Legia Warszawa – to tylko niektórzy prowadzący cykl we właściwy sposób: najpierw badania, potem treningi grupowe. Od przeprowadzenia testów do otrzymania wyników minęła doba.
Wszystkie wyniki, które otrzymaliśmy, są negatywne. Zawodnicy Śląska mogą rozpocząć dziś testy wydolnościowe. https://t.co/6r4Ecpt4Oj
— Tomasz Szozda (@tomszozda) August 4, 2020
Z naszych informacji wynika, że ze specjalnymi wymaganiami będą musieli zmierzyć się uczestnicy europejskich pucharów. W przypadku Polski chodzi o mecze Legii Warszawa, Lecha Poznań, Piasta Gliwice i Cracovii. Piłkarze i sztaby trenerskie będą przechodzili badania przed każdym spotkaniem w ramach eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA w tym tygodniu przesłała swoje zalecenia i wymagania do wszystkich federacji. Komisja medyczna PZPN przygotowuje dokument związany z wytycznymi także w oparciu o to, co zostało przesłane z Nyonu. Kluby powinny otrzymać zaktualizowane zalecenia do końca tygodnia.
Co stanie się, jeśli jakiś zespół znajdzie się na kwarantannie? W skrajnym przypadku może dojść do zweryfikowania spotkania jako walkowera. Kluczowe będzie zebranie podstawowego składu oraz rezerwowego bramkarza i to nawet jeśli kadra meczowa będzie musiała zostać uzupełniona juniorami. – UEFA twardo podchodzi do przepisów i wiele lig oraz federacji będzie do tego podchodziło podobnie. Zalecenie jest takie, by grać, jeśli do gry będzie zdolnych dwunastu zawodników. Sytuacja jest trudna, ale takie nastały czasy i trzeba się do nich przyzwyczaić. Kadry pierwszych zespołów mogą być bardziej hermetyczne. To nowość w kontekście pandemii, że dojdą mecze międzynarodowe, będzie trwała rywalizacja w europejskich pucharach. Z tym wszystkim musi poradzić sobie zespół medyczny, który mierzy się ze skomplikowanym procesem – twierdzi Stefański.
Jak ostatecznie potoczą się kwestie medyczne wokół Pucharu Polski? Wszystkich szczegółów wciąż brakuje, choć pierwsze mecze zostaną rozegrane już 13 sierpnia. – W poprzednim sezonie było wiele wytycznych, projekt był pod kontrolą, a sezon udało się dokończyć. Rozgrywki były trudne i zawodnicy musieli rozjechać się na urlopy. Potem zabrakło nieco pomocy podobnej do tej z poprzednich miesięcy. Kluby mogły i może powinny wrócić do wcześniejszych zaleceń, ale brakowało konkretnych wytycznych dotyczących czasu przed sezonem – mówi prezes Wisły Płock Tomasz Marzec.
Do rozpoczęcia PKO Ekstraklasy pozostało więcej czasu. Wiele wskazuje na to, że ponownie za pakiet testów dla klubów zapłaci związek, który w jednej z opcji może podzielić się wydatkami z organizatorem rozgrywek. – Problemem jest teraz wypracowanie nowej metody funkcjonowania z wirusem. Pojawiają się nowe badania, są także nowe leki. Komisja medyczna opublikuje wkrótce zalecenia, ale mogą one podlegać ewolucji w trakcie rozgrywek – kończy Stefański.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.