{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
MP w żeglarstwie: olimpijczycy walczą o medale w Gdańsku
PAP /
131 żeglarzy rozpoczęło w piątek rywalizację w Gdyni w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasach Laser Radial, Laser Standard i Finn. Na starcie pojawili uczestnicy igrzysk olimpijskich Anna Weinzieher i Maciej Grabowski, którzy zakończyli karierę.
To trzecia tura mistrzostw Polski w klasach olimpijskich, która odbywa się w ramach 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Wcześniej na Zatoce Gdańskiej rozdano medale w klasach 49er i 49erFX oraz Nacra 17, a także 470. Z kolei żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X rywalizowali w lipcu w Sopocie. Tym razem na starcie w trzech klasach stanęła najliczniejsza grupa zawodników – łącznie 131.
W klasie Finn nie brakuje zagranicznych żeglarzy, który przygotowują się do mistrzostw Europy – pierwsze wyścigi zaplanowano w Gdyni w środę. Oni rywalizują jednak poza konkursem – ich wyniki nie zaliczają się do klasyfikacji generalnej. Do Polski przyjechał już mistrz olimpijski z 2016 roku z Rio de Janeiro Brytyjczyk Giles Scott, ale nie zdecydował się na start w tych zawodach.
W sumie w tej klasie pływa 36 zawodników z 10 krajów. Po trzech wyścigach prowadzi Piotr Kula, który ma szansę na wywalczenie dziewiątego złotego medalu. 33-letni zawodnik GKŻ Gdańsk po pierwszy tytuł sięgnął w 2008 roku w Kamieniu Pomorskim, a następnie wygrywał regaty w Gdańsku w latach 2011-14 i 2016-18. W ubiegłorocznym czempionacie Kula nie wziął jednak udziału z powodu kontuzji i operacji nogi.
Drugie miejsce zajmuje broniący tytułu Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), trzeci jest Estończyk Taavi Valter Taveter, a czwarty Andrzej Romanowski (AZS Poznań). Z kolei w Laserze zdecydowali się wystąpić zawodnicy, którzy dawno zakończyli karierę – Anna Weinzieher i Maciej Grabowski.
30-letnia reprezentantka AZS Uniwersytetu Warszawskiego, która obecnie jest trenerem kadry juniorek, rywalizowała w 2012 na igrzyskach w Londynie, a ostatni raz w mistrzostwach Polski wzięła udział w 2016 roku. Stanęła wówczas na najniższym stopniu podium.

– Karierę zakończyłam w listopadzie 2015 roku po mistrzostwach świata w Omanie i od tego momentu w ogóle już nie trenowałam. Bardzo lubię jednak żeglować, sprawia mi to przyjemność i tak zwyczajnie pomyślałam, że fajnie byłoby w tych mistrzostwach wystartować. Poza tym ten sezon jest nietypowy, a mi w tym roku zdarzało się wsiadać na treningach na łódkę i ścigać z dziewczynami. W Gdyni ponownie rywalizuję ze swoimi zawodniczkami i na razie jeszcze żadna mnie nie "pojechała" – stwierdziła Weinzieher.
Trenerka kadry okazała się najlepsza w pierwszym wyścigu, w kolejnych startach była piąta oraz czwarta i w klasyfikacji generalnej plasuje się na trzeciej pozycji z niewielką stratą do ubiegłorocznej triumfatorki Wiktorii Gołębiowskiej (MOS SSW Iława Iława) oraz drugiej Magdaleny Kwaśnej (ChKŻ Chojnice).
W tej klasie wśród 42 uczestniczek zabrakło Agaty Barwińskiej (MOS SSW Iława), która wciąż rywalizuje z Kwaśną o wyjazd na igrzyska do Tokio. 25-letnia zawodniczka pełniła w tym czasie obowiązki świadka na ślubie swojej siostry.
W gronie 53 żeglarzy w klasie Laser Standard po trzech wyścigach niespodziewanie prowadzi zaledwie 17-letni Filip Miłoszewski (SEJK Pogoń Szczecin), który wyprzedza Litwina Martisa Pajarskasa. Trzeci jest broniący tytułu klubowy kolega lidera Tadeusz Kubiak, a czwarty Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk).
13. miejsce zajmuje Maciej Grabowski, który zakończył zawodowo pływać w 2011 roku. 42-letni żeglarz Arki Gdynia trzy razy rywalizował w tej konkurencji na igrzyskach (Sydney 2000, Ateny 2004 i Pekin 2008), a w 2001 roku w Pucku został mistrzem Europy. Medaliści wyłonieni zostaną w niedzielę. W każdej konkurencji przewidziano po dziewięć wyścigów.