W tenisie wygrał wszystko. Dwa turnieje Wielkiego Szlema, Puchar Davisa, złoty medal na igrzyskach w Sydney, był także liderem rankingu ATP. W rozmowie z tvpsport.pl Jewgienij Kafielnikow opowiedział o rywalizacji z gwiazdami męskiego tenisa, początkach Rogera Federera w cyklu ATP oraz tym, jak postrzega Huberta Hurkacza.
Maciej Łuczak, Hubert Błaszczyk: – Ostatnie informacje, jakie udało nam się znaleźć, to że pełnisz rolę wiceprezesa rosyjskiej federacji tenisowej. Czy to aktualne?
– Tak, pełnię dokładnie tę funkcję. Odpowiadam za wyszukiwanie i rozwój utalentowanych zawodników.
– Kiedyś Rosja była tenisową potęgą. A jak obecnie postrzegasz wasz status?
– Wszystko tak naprawdę najlepiej widać w rankingach. Mamy dwóch zawodników w czołowej dziesiątce ATP. U kobiet jest nieco inaczej, znacznie gorzej niż kilkanaście lat temu, gdy mieliśmy sześć zawodniczek w TOP 10. Jeśli chodzi o juniorów to też nie jest łatwo. Mamy kilka talentów, ale czeka ich mnóstwo pracy, żeby znaleźć się wśród najlepszych. To bardzo długa i trudna droga.
– Dlaczego tak bardzo obniżył się poziom wśród kobiet? Teraz najwyżej sklasyfikowana zawodniczka, Jekatermina Aleksandrowa, jest w czwartej dziesiątce.
– Straciliśmy pewną ciągłość pokoleniową. Piętnaście lat temu mieliśmy sześć dziewczyn w TOP 10. One rywalizowały między sobą, wzajemnie się napędzały. Natomiast zabrakło młodych tenisistek, które by do nich dołączyły. One pojawiały się w tourze, o wielu z nich mówiło się jako o talentach, ale ich rozwój nie poszedł w dobrą stronę. Jestem jednak przekonany, że niebawem się to zmieni. Często w tenisie mamy pewne cykle, podobnie było wśród mężczyzn. Pięć lat temu nasz najlepszy zawodnik nie był nawet w TOP 30, a teraz mamy trzech zawodników, którzy grają na najwyższym poziomie.
– Andriej Rublow i Danił Miedwiedwiew są w czołowej dziesiątce, obaj mają wielkie możliwości. Ten drugi był już w wielkoszlemowym finale, przegrał w Nowym Jorku z Rafą Nadalem. Twoim zdaniem w 2021 roku jest gotów na triumf w Wielkim Szlemie?
– Jeśli pytasz mnie o opinię, to uważam, że większy potencjał na wielkoszlemową wygraną ma Rublow, jest w stanie szybciej tego dokonać. Nie chcę mówić, że Daniłowi się to nie uda, on też ma duże możliwości. Natomiast Andriej ma więcej bezpośrednich atutów, dlatego jego szanse oceniam wyżej. W ostatnim czasie stał się bardziej dojrzały, obserwuję go, widzę jak trenuje, jak jest oddany pracy i na ile poprawił swoje słabości. Pół roku temu łatwiej było znaleźć w jego grze wady, ale teraz ich już nie dostrzegam.
– Rozmawiamy o męskim tenisie, a kilka lat temu widziałem, że powiedziałeś, iż dominacja wielkiej trójki cię męczy. Nadal tak uważasz? Jeśli tak, to czym to jest spowodowane?
– To jest nudne dla mnie, osobiście, jako byłego zawodnika. Tak naprawdę w Wielkich Szlemach oni grają głównie ze sobą. Chciałbym wiedzieć więcej rywalizacji. Jestem przekonany, że niebawem do niej dojdzie, bo Roger Federer skończy 40. lat, nikt nie wie, jak długo jeszcze pogra, ale nawet jeśli jeszcze wygra wielkoszlemowy turniej, to nie będzie ich dużo. Chciałbym zobaczyć, jak młodsi zawodnicy nie tylko nawiązują rywalizację, ale z nimi wygrywają. To się już dzieje i będzie działo. Jestem przekonany, że dominacja wielkiej trójki przechodzi do historii. W tym roku zobaczymy nowego zwycięzcę Wielkiego Szlema.
– Kiedy grałeś w męskim tourze, to w tym świecie pojawił się Roger Federer. Czy było już widać, iż to może być postać wybitna?
– W młodym wieku Roger był kruchy, delikatny. Nie wyglądał na kogoś, kto będzie w stanie zdominować tenis. Natomiast trafił na odpowiednich trenerów, na odpowiednich ludzi wokół siebie, którzy pozwolili wykorzystać mu ten wielki talent.
– Na przestrzeni lat tenis się zmienia. Jest więcej długich wymian, zawodnicy są coraz lepiej przygotowani fizycznie. Jak ty to oceniasz w porównaniu do twoich czasów?
– Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć. Tenis się rozwija, zawodnicy mają coraz bardziej rozbudowane sztaby, technologia coraz bardziej wkracza w produkcję rakiet, piłek, to wszystko staje się coraz bardziej jakościowe. Brakuje mi gry na różnych nawierzchniach, oczywiście w teorii one są różne, ale w praktyce nie do końca tak to wygląda. Moje pokolenie grało w hali na szybkim dywanie, na jego wolniejszych wersjach, trawa była znacznie szybsza. Jeśli Nadal miałby zagrać w hali na szybkim dywanie, to nie sądzę, żeby sobie poradził. Uważam, że tenis byłby ciekawszy i bogatszy jeśli nastąpiłby odwrót od ujednolicania nawierzchni.
– W trakcie kariery miałeś okazję rywalizować z wieloma świetnymi tenisistami: Agassim, Samprasem, Rafterem, Ivaniseviciem i wieloma innymi. Który z nich był najtrudniejszy do pokonania?
– Oni wszyscy byli znakomici, tak naprawdę trudno mi wybrać jednego. Natomiast zawsze uwielbiałem grać przeciwko Samprasowi i to mimo że w jedenastu pojedynkach tylko raz wygrałem. Również z Beckerem i Agassim miałem minusowy bilans, ale spotykanie się z nimi na korcie było wspaniałe.
– Skoro miałeś z Samprasem taki zły bilans, to co powodowało, że tak lubiłeś przeciwko niemu grać?
– To był najlepszy zawodnik mojej ery. Zawsze powodował, iż potrafiłem grać najlepiej, nie grałem na 100 procent, a na 120 procent. To rzadko wystarczało, ale zawsze było wielkim wyzwaniem wyjść z nim na mecz.
– Wiele lat temu w jednym z wywiadów opowiadałeś, jak ważne było dla ciebie zwycięstwo w Pucharze Davisa. Te rozgrywki w ostatnim czasie przeszły ogromną rewolucję. Jak ją oceniasz?
– Byłem im absolutnie przeciwny. To podobnie jak Wielkie Szlemy historia tenisa, nie powinno się ot tak zmieniać regulaminu. To była ogromna przyjemność grać przed własną publicznością. Jeśli chodzi o emocje, to nie było meczów, które zawodnicy bardziej przeżywali, myślę, że zdecydowana większość by się z tym zgodziła. Reforma, za którą stoi ITF to wielki błąd.
– Wydaje się, że coraz mniej poważany jest też turniej tenisowy w igrzyskach olimpijskich. Co ty, jako złoty medalista z Sydney, o tym sądzisz?
– Po raz pierwszy miałem okazję zagrać w Atlancie. Wtedy nie do końca to uszanowałem, nie potraktowałem na równi z najważniejszymi turniejami. Ale później się to zmieniło. Będąc zupełnie szczerym, ludzie w Rosji nie znają mnie ze zwycięstw w Wielkim Szlemie, ale przede wszystkim dzięki wygranej w Sydney. Igrzyska są raz na cztery lata, nie mam pojęcia, dlaczego tenisiści nie traktują tego na równi z Wielkim Szlemem. Dla mnie są tak same ważne.
Jannik Sinner
1 - 0
Grigor Dimitrov
Ben Shelton
3 - 1
Lorenzo Sonego
Alex De Minaur
1 - 3
Novak Djokovic
Marin Cilic
1 - 3
Flavio Cobolli
Andrey Rublev
1 - 3
Carlos Alcaraz
Nicolas Jarry
2 - 3
Cameron Norrie
Taylor Fritz
1 - 0
Jordan Thompson
Karen Khachanov
3 - 0
Kamil Majchrzak
Miomir Kecmanovic
0 - 3
Novak Djokovic
Marin Cilic
3 - 1
Jaume Munar
Taylor Fritz
12:00
Karen Khachanov
Cameron Norrie
14:00
Carlos Alcaraz
Flavio Cobolli
10:00
Novak Djokovic
Jannik Sinner
10:00
Ben Shelton
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.