Wszystko wskazuje na to, że polscy olimpijczycy zostaną zaszczepieni igrzyskami w Tokio. PKOl chce, żeby ten przywilej mógł dotyczyć też walczących o awans do najważniejszej imprezy czterolecia. – Więcej szczegółów przekaże w środę premier Mateusz Morawiecki – wyjaśnił Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl, w rozmowie z Filipem Kołodziejskim z TVP Sport.
O ewentualnym szczepieniu polskich olimpijczyków jako pierwsze poinformowało RMF FM. Jak się dowiedzieliśmy, rzeczywiście może do niego dojść. Chce tego Polski Komitet Olimpijski, który przesłał do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu listę nazwisk.
– Są na niej zawodnicy, trenerzy, fizjoterapeuci, lekarze, psycholodzy, statystycy. Ogólnie osoby współpracujące ze sportowcami. Żeby była jasność: nie zgłosiliśmy do szczepień nazwisk żadnych dodatkowych osób. Przesłaliśmy nazwiska sportowców z szerokiego składu olimpijskiego. To liczba około 600 zawodników i 400 osób towarzyszących. To ci, którzy mogą się pojawić w Japonii – przyznał Kraśnicki.
– Chcemy, żeby zaszczepieni byli także walczący o kwalifikacje olimpijskie. Więcej szczegółów przekaże w środę premier Mateusz Morawiecki – dodał prezes PKOl.
* * *
Po komentarz zgłosiliśmy się także do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierował oficjalne pismo do Pełnomocnika Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień oraz Ministra Zdrowia w sprawie jak najszybszego włączenia członków olimpijskich kadr narodowych i ich sztabów szkoleniowych do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Chodzi o około 1077 osób - zawodników, którzy już mają kwalifikację olimpijską, tych, którzy jeszcze o tę kwalifikację walczą, jak również członków ich sztabów szkoleniowych. Sprawa jest procedowana i spodziewamy się oficjalnego komunikatu w tym tygodniu.
Trzeba podkreślić, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu traktuje zdrowie i bezpieczeństwo zawodników reprezentujących Polskę w międzynarodowych wydarzeniach sportowych priorytetowo, dlatego już 20 stycznia br. zwrócił się do Ministra Zdrowia i Pełnomocnika Rządu ds. Narodowego Programu Szczepień z prośbą o rozważenie możliwości włączenia członków kadr narodowych do Narodowego Programu Szczepień jako jednej z grup priorytetowych.
Jednocześnie, w sytuacji niedoboru szczepionek, w interesie społecznym leżało zaszczepienie w pierwszej kolejności grup narażonych na szczególnie ciężki przebieg zakażenia SARS-CoV-2, tzn. osób starszych i przewlekle chorych, a także grup zawodowych pełniących kluczowe dla funkcjonowania polskiego państwa role (m.in. medycy, lekarze). Natomiast MKDNiS pozostaje w stałym kontakcie zarówno z PKOl, jak i Pełnomocnikiem Rządu w tej sprawie" – przekazano nam w oświadczeniu.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia