Pięć lat po śmierci Muhammad Ali wciąż pozostaje ważnym punktem odniesienia. W 2021 roku spodziewana jest premiera długo oczekiwanego filmu dokumentalnego Kena Burnsa, który wziął na warsztat całość kolorowego życiorysu mistrza z Louisville. Niedawno został on także jednym z głównych bohaterów książki "Damage", w której Tris Dixon stawia szereg niewygodnych pytań o urazy mózgu w boksie.
W amerykańskiej popkulturze temat Alego powraca w różnych odsłonach. Na początku 2021 roku sporym echem odbił się film "Pewnej nocy w Miami" – fabularyzowana wersja wydarzeń, które rozegrały się 25 lutego 1964 roku po słynnym zwycięstwie nad Sonnym Listonem (35-1). Wtedy był jeszcze znany jako Cassius Clay, ale kilka dni po tym zwycięstwie ogłosił przejście na islam i przybrał nową tożsamość. Zanim do tego doszło spotkał się po najcenniejszym zwycięstwie w karierze z piosenkarzem Samem Cookiem, gwiazdą futbolu Jimem Brownem i charyzmatycznym aktywistą religijnym Malcolmem X, który również był członkiem Narodu Islamu.
Wiadomo, że takie spotkanie miało miejsce tuż po walce z Listonem, jednak jego szczegóły są owiane tajemnicą. Regina King stworzyła kameralny obraz, w którym brak akcji rekompensuje wyrazistość postaci. Większość wydarzeń rozgrywa się w hotelowym pokoju, gdzie afroamerykańscy celebryci tamtych czasów wymieniają się doświadczeniami i poglądami na dynamicznie zmieniające się realia społeczne.
Różnice widać już na pierwszy rzut oka. Cooke był wówczas jedną z największych gwiazd muzyki pop, ale często spotykał się z zarzutami o brak dostatecznego zaangażowania w walkę z rasizmem. Malcolm z kolei właściwie nie miał innych priorytetów i lubił chadzać własnymi ścieżkami – do tego stopnia, że na koniec pokłócił się nawet z członkami Narodu Islamu. Brown i Clay są przedstawieni jako młodzi sportowcy u progu wielkości, do których stopniowo zdaje się docierać powaga napiętej sytuacji w społeczeństwie.
"Pewnej nocy w Miami" spotkało się z uznaniem krytyków. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara – w tym jedną dla Lesliego Odoma, który wcielił się w rolę Sama Cooke'a. Nawet jeśli część wydarzeń została przejaskrawiona na potrzeby fabuły, to ciąg dalszy dopisany przez życie był bardziej dramatyczny niż jakikolwiek scenariusz. Rok od tego spotkania połowa uczestników już nie żyła. Malcolm X został zamordowany przez niedawnych kolegów z bractwa, a Cooke zginął w tajemniczych okolicznościach w obskurnym hotelu.
Tragiczne zgony przyjaciół wstrząsnęły Alim. Lata sześćdziesiąte były w Ameryce czasem zamachów – w podobnych okolicznościach życie tracili między innymi Martin Luther King oraz bracia John i Robert Kennedy. Pięściarz mimo narastających obaw nie dał się uciszyć. Wręcz przeciwnie – coraz głośniej mówił o sprawach, które go bolały. W szczytowym momencie kariery sprzeciwił się wojnie w Wietnamie, a za odmowę służby wojskowej groziło mu więzienie. Choć ostatecznie tam nie trafił, to i tak został pozbawiony mistrzowskiego tytułu i u szczytu fizycznych możliwości przez ponad 3 lata nie mógł bić się w ringu i zarabiać.