Po niedzielnych zajściach chuligańskich przed meczem finałowym Euro 2020 pojawiły się obawy, że Anglia i Irlandia mogą stracić szanse na organizację mistrzostw świata w roku 2030. Mimo głosów krytycznych, władze krajowe oraz związkowe zapewniają, że nie ma powodów do obaw.
"Cały świat na nas patrzył. Cały Europa widziała. Nasz dom, do którego wracała piłka nożna był pełny pijanych durniów. Był pełny idiotów, którzy przedzierali się przez barykady. Był pełen osób, które obrażają piłkarzy na tle rasistowskim, gdy 19-letni Bukayo Saka spudłował decydujący rzut karny. Jeżeli rzeczywiście chcemy zorganizować mundial, to przedstawiliśmy się w zły sposób" – sugeruje dziennikarz Andy Dunn na łamach "Daily Mirror".
Kwestie niedopilnowania bezpieczeństwa na stadionie Wembley, dopuszczenie do starć z policją z ochroną, bójki pomiędzy kibicami i ścisk przy kołowrotach na wejściu na terenie obiektu, a po meczu obrzucanie rasistowskimi wyzwiskami – to zarzuty, które najczęściej pojawiają się w kontekście Anglików i całej otoczki związanej z finałem mistrzostw Europy.
Mimo ewidentnego skandalu związanego z niedzielnymi zajściami na Wembley, cytowany przez ITV premier Boris Johnson zapewnił, że szanse na organizację mundialu za dziewięć lat nadal istnieją.
Premierowi wtóruje też dyrektor zarządzający Football Association (Angielski Związek Piłki Nożnej – red.), Mark Bullingham. W rozmowie ze Steve'em Scottem z ITV zasugerował, że UEFA dobrze oceniła proces organizacyjny podczas całości turnieju. – Na Wembley odbyło się osiem spotkań i większość z nich odbyła się w dobrej atmosferze. Oczywiście, wydarzenia z niedzieli były niepokojące. Jednak ogólnie rzecz biorąc, uważamy organizację turnieju za sukces – stwierdził działacz, który nie spodziewa się kłopotów ze strony FIFA.
Odniósł się on też do innych zarzutów formułowanych przez Antona Ferdinanda, byłego piłkarza Premier League. Były zawodnik m. in. Queens Park Rangers stwierdził, że Anglia musi najpierw uporać się problemem rasistowskich wyzwisk, obrażania na tym właśnie tle. A dopóki problem nie zniknie z futbolu, nie powinno się nawet myśleć o organizacji turnieju rangi mistrzostw świata.
– Jest to niezwykle frustrująca sprawa. Chcemy, aby w tej sprawie także rząd zadziałał szybciej. Uważamy, że odpowiednie przepisy, które usankcjonują obrażanie w sieci na tle rasistowskim nie powinny być procedowane tak wolno. Także strona legislacyjna musi wziąć się za ten aspekt. Powinny istnieć za to konsekwencje. Ludzie muszą chcieć nauczyć się zmian – skwitował Bullingham.
Na razie Anglicy i Irlandczycy wyrazili zainteresowanie złożeniem aplikacji. Potwierdzone zostały już plany Maroka, grupy południowoamerykańskiej Urugwaj-Argentyna-Paragwaj-Chile, a także dwóch grup europejskich: Rumunia-Grecja-Bułgaria-Serbia oraz Hiszpanii z Portugalią.
Formalny proces aplikowania odnośnie praw do organizacji mundialu 2030 rozpoczyna się za rok. Najbliższe edycje mistrzostw świata odbędą się w 2022 roku w Katarze oraz w 2026 roku w USA, Kanadzie i Meksyku.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.