Logo Nadawcy

| Tokio 2020 / Pływanie

Laura Bernat
Laura Bernat to kolejna zawodniczka trenera Sławomira Pliszki, która wystąpi w igrzyskach (fot. PAP/Instagram)

W 2004 roku podczas igrzysk olimpijskich w Atenach Paulina Barzycka sprawiła wielką niespodziankę, będąc o włos od medalu. Siedemnaście lat później trener Sławomir Pliszka zabiera na najważniejszą sportową imprezę kolejną młodą zawodniczkę. Laura Bernat ma zalewie 15 lat, ale i duży apetyt by namieszać w pływackim świecie.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Afera trwa. Pływacy wzywają władze związku do rozmów

Czytaj też

Polscy pływacy wzywają władze Polskiego Związku Pływackiego do mediacji (fot. PAP / Radek Pietruszka)

Afera trwa. Pływacy wzywają władze związku do rozmów

Fani pływania już od kilku lat bacznie obserwują poczynania młodej lublinianki. Bardzo szybko wielkie umiejętności zaczęła potwierdzać w rywalizacji z seniorkami. Już dwa lata temu zakwalifikowała się do kadry na mistrzostwa Europy na krótkim basenie. W Glasgow najmłodsza pływaczka w stawce ambitnie walczyła o finał, ale ostatecznie uplasowała się na 12. miejscu. W tym roku stanęła przed szansą wejścia do czołówki kontynentalnego czempionatu na 50-metrowej pływalni, ale nadzieje na półfinał przekreśliła dyskwalifikacja za falstart.

15-latka błyskawicznie spełniła jednak marzenie o igrzyskach. W marcu uzyskała minimum A, uprawniające do startu na 200 metrów stylem grzbietowym. – Stresu przed startem w igrzyskach praktycznie nie ma. Chciałabym się dobrze bawić, ale też obiecuję dać z siebie wszystko. Nastawiam się na zbieranie doświadczeń, a za trzy lata w Paryżu chciałabym powalczyć o coś więcej – powiedziała nam jeszcze przed wylotem do Japonii.

Zrobić to, co Chmielewski...


O tym, że polska młodzież może bić się ze znacznie starszymi i bardziej utytułowanymi rywalami, przekonał nas już w Tokio Krzysztof Chmielewski. 17-latek niespodziewanie wszedł do finału w rywalizacji na 200 metrów stylem motylkowym, przełamując w ten sposób olimpijską niemoc biało-czerwonych. Został bowiem pierwszym od 2012 roku Polakiem, który znalazł się w czołowej ósemce. A przecież dla Chmielewskiego – podobnie jak dla Bernat – najważniejsze w tym roku były juniorskie mistrzostwa Europy. Oboje przywieźli z nich złote medale. – Nie ukrywam, że denerwowałam się przed tamtym wyścigiem, choć gdy wskoczyłam do wody, wszystko odpuściło i czułam się bardzo dobrze. Myślę, że mam jeszcze spore rezerwy. Niby wykonałam założony plan, ale widziałam miejsca do poprawy. Oby w Tokio udało się to skorygować – podsumowała dla nas występ w Rzymie.

Zwycięstwo Laury Bernat w finale mistrzostw Europy juniorów 2021 w Rzymie:

Afera trwa. Pływacy wzywają władze związku do rozmów

Czytaj też

Polscy pływacy wzywają władze Polskiego Związku Pływackiego do mediacji (fot. PAP / Radek Pietruszka)

Afera trwa. Pływacy wzywają władze związku do rozmów

Bernat dopiero pod koniec września skończy szesnaście lat. Jest naszą najmłodszą olimpijką w Tokio. Najbardziej doświadczony w pływackiej kadrze Paweł Korzeniowski jest od niej starszy o blisko 20 lat, nie mówiąc już o łuczniku Sławomirze Napłoszku (52 lata). Jak tak młoda zawodniczka poradzi sobie w zawodników, którzy mają już za sobą niejeden start w igrzyskach?

– Laura jest emocjonalna i widziałem, jak stresowała się startem w finale mistrzostw Europy juniorów. Pracujemy z psychologiem (Joanną Budzis, byłą pływaczką - przyp. red.), dbamy o wiele aspektów jej rozwoju. Igrzyska na pewno będą wiązać się z jeszcze większymi nerwami. Mam nadzieję, że sobie z nimi poradzi. Mimo młodego wieku ma już za sobą wiele startów, wypracowała pewne rutyny i schematy działania. W sytuacjach stresowych potrafi znaleźć drogę, by wystartować jak najlepiej – powiedział nam trener zawodniczki, Sławomir Pliszka.

Jakie cele szkoleniowiec postawił przed utalentowaną debiutantką? – Dla niej te igrzyska będą niezwykle cennym doświadczeniem w kontekście Paryża. Nie ukrywam, marzę o poprawieniu rekordu życiowego. Uzyskanie najlepszego wyniku w karierze, bez względu na zajęte miejsce, byłoby wielkim sukcesem. Będę bardzo szczęśliwy, jeśli uda jej się wejść do półfinału – przyznał.

... a może to, co Barzycka?


Trener Pliszka był bliski sprawienia już jednej olimpijskiej niespodzianki. W 2004 roku do poleciał na igrzyska z 18-letnią wtedy Pauliną Barzycką. Dla wielu kibiców była zawodniczką anonimową, bowiem przed startem w Atenach nie osiągnęła wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej. Sensacyjnie weszła jednak do finału na 200 metrów stylem dowolnym, a w rywalizacji o medale zajęła czwarte miejsce. Do podium zabrakło tylko 0,17 sekundy, czyli dosłownie długości dłoni.

paulina barzycka otylia jędrzejczak
Paulina Barzycka na zdjęciu z Otylią Jędrzejczak (fot. PAP)

17 lat temu, kiedy Paulina jechała na igrzyska do Aten, była osiemnastą zawodniczką w rankingu. Na podobnej pozycji znajduje się w tej chwili Laura. Byłoby niesamowicie, gdyby historia się powtórzyła i znów moja zawodniczka znalazła się w olimpijskim finale, choć oczywiście trzeba racjonalnie patrzeć na formę i wyniki osiągane przez rywalki – przyznał trener 15-latki.

Sama zainteresowana o finale także nie myśli, chce "po prostu popłynąć jak najlepiej". Nie ukrywa jednak, że rekord Polski byłby miłą pamiątką przywiezioną z Tokio. – Nie nakładam sobie presji związanej z tym wynikiem. Oczywiście, chciałbym go poprawić, ale przed startem muszę zachować chłodną głowę, uspokoić się i myśleć tylko o tym, by w wodzie wykonać odpowiednie ruchy – podkreśliła. Lublinianka była już blisko rekordowego wyniku, należącego od 2009 roku do Alicji Tchórz (2:09,74).

– Liczyliśmy na to już w Rzymie, ale zawody były bardzo trudne. W ciągu sześciu dni Laura zaliczyła siedem startów, z czego ostatnim był finał jej koronnej konkurencji. W Tokio będzie łatwiej, bo wystartuje tylko na 200 metrów stylem grzbietowym. Może skupić się na jednym dystansie i może uda się pobić ten rekord. Brakuje zaledwie siedmiu setnych. Można powiedzieć, że to różnica paznokcia – tłumaczył trener Pliszka.

Po igrzyskach... powrót do szkoły


Bernat pływanie wybrała nieprzypadkowo. Tę dyscyplinę wcześniej trenowała jej mama, która swego czasu była nawet rekordzistką kraju. Basen pokochała też jej siostra, uczestniczka imprez międzynarodowych. Laura już teraz przebiła jednak ich wyniki i w rodzinnej klasyfikacji osiągnięć jest zdecydowaną liderką.

laura bernat
Laura Bernat jest najmłodszą zawodniczką w kadrze na igrzyska w Tokio (Fot. 400mm)

Sukcesy rodzą się jednak w bólach, bo nastolatka musi łączyć treningi z nauką. – Wstaję o 5:30 lub o 7:00. Dzień zaczynam od basenu, robię kilka kilometrów. Później szkoła, o 17:00 mam kolejne treningi i do domu wracam dopiero po 20 – sprecyzowała. – Nie jest to proste. Treningi zajmują około pięciu godzin dziennie. W tym roku nauka zdalna dodatkowo wszystko utrudniła. Laura potrzebuje bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, trudno było uczyć się jej w tej formie. To jednak mądra i bardzo zdolna dziewczyna, więc daje sobie radę – przekonywał Pliszka.

W Bernat niektórzy upatrują już nowej Otylii Jędrzejczak, ikony polskiego pływania. 15-latka błyskawicznie zaczęła osiągać znaczące wyniki. A wystarczy przypomnieć, że swój koronny dystans po raz pierwszy na zawodach przepłynęła w 2017 roku. Szybko rozprawiła się z rekordami Polski w kolejnych kategoriach wiekowych. – Laura szybko się rozwija, jeśli chodzi o wyniki. To daje nadzieję, że wkrótce będzie wiodła prym nie tylko w polskim, ale też w europejskim i światowym pływaniu. Przed nią trzecia seniorska impreza, ale pierwsza globalna. Oby te doświadczenia zaprocentowały za trzy lata – mówi Pliszka.

15-latka olimpijski debiut zaliczy w piątek, około 13:15 polskiego czasu. Właśnie na tę godzinę zaplanowano eliminacyjny wyścig na 200 metrów grzbietem. Po powrocie z Tokio Bernat razem z trenerem skupią się już na przygotowaniach do kolejnych igrzysk. Na nich młoda zawodniczka może pokusić się o start w większej liczbie konkurencji. – Laura ma predyspozycje wytrzymałościowe. Gdyby w programie zawodów znajdowała się taka konkurencja jak 400 metrów stylem grzbietowym, byłaby jeszcze lepsza. Jak na swój wiek nie jest jeszcze zbyt szybka i silna, więc na razie skupiamy się na dłuższych dystansach. Nie wykluczam, że w przyszłości spróbujemy też powalczyć o dobre wyniki na "setce" – zakończył szkoleniowiec.

Zobacz też
Złoty medal Niemca. Uciekł wszystkim na ostatnim okrążeniu
Florian Wellbrock (fot. Getty Images)

Złoty medal Niemca. Uciekł wszystkim na ostatnim okrążeniu

| Tokio 2020 / Pływanie 
Porażka mistrzyni z Rio. Brazylijka najszybsza na 10 km
Ana Marcela Cunha (fot. Getty Images)

Porażka mistrzyni z Rio. Brazylijka najszybsza na 10 km

| Tokio 2020 / Pływanie 
Historyczny wyczyn Australijki. Czekano na to 69 lat
Emma McKeon została bohaterką pływalni w Tokio 2020 (fot. Getty)

Historyczny wyczyn Australijki. Czekano na to 69 lat

| Tokio 2020 / Pływanie 
Kanadyjka z polskimi korzeniami błyszczy w Tokio. Trzy medale!
Penny Oleksiak zapisała się na kartach historii kanadyjskiego sportu (fot. Getty)

Kanadyjka z polskimi korzeniami błyszczy w Tokio. Trzy medale!

| Tokio 2020 / Pływanie 
Sukcesy z miłością w tle. Niezwykły dzień duńsko-francuskiej pary
To była piękna niedziela dla Pernille Blume i Florenta Manaudou (fot. Getty)

Sukcesy z miłością w tle. Niezwykły dzień duńsko-francuskiej pary

| Tokio 2020 / Pływanie 
Koniec polskich szans na pływalni. Dobry występ Wasick
Katarzyna Wasick (fot. PAP)

Koniec polskich szans na pływalni. Dobry występ Wasick

| Tokio 2020 / Pływanie 
Hat-trick Ledecky w IO. "To niesamowite!"
Katie Ledecky

Hat-trick Ledecky w IO. "To niesamowite!"

| Tokio 2020 / Pływanie 
Finał rekordów! Świetny wynik Polaka na pływalni
Jakub Majerski (fot. PAP)

Finał rekordów! Świetny wynik Polaka na pływalni

| Tokio 2020 / Pływanie 
Tokio 2020. Doping w basenie? Mocne słowa Ryana Murphy'ego
Ryan Murphy (L) na olimpijskim podium. W środku Jewgienij Ryłow (fot. Getty)

Tokio 2020. Doping w basenie? Mocne słowa Ryana Murphy'ego

| Tokio 2020 / Pływanie 
Tokio 2020: świetna Wasick i solidny Juraszek
Paweł Juraszek

Tokio 2020: świetna Wasick i solidny Juraszek

| Tokio 2020 / Pływanie 
wyniki
Wyniki
04 sierpnia 2021
Pływanie
Maraton 10 km, finał

1

Florian Wellbrock
Florian Wellbrock

1:48:33.70

2

Kristof Rasovszky
Kristof Rasovszky

1:48:59.00

3

Gregorio Paltrinieri
Gregorio Paltrinieri

1:49:01.10

4

Matan Roditi
Matan Roditi

1:49:24.90

5

Athanasios Kynigakis
Athanasios Kynigakis

1:49:29.20

6

Marc-Antoine Olivier
Marc-Antoine Olivier

1:50:23.00

7

Ferry Weertman
Ferry Weertman

1:51:30.80

8

Michael McGlynn
Michael McGlynn

1:51:32.70

9

Hau-Li Fan
Hau-Li Fan

1:51:37.00

10

Jordan Wilimovsky
Jordan Wilimovsky

1:51:40.20

11

Rob Muffels
Rob Muffels

1:53:03.30

12

Kai Edwards
Kai Edwards

1:53:04.00

13

Taishin Minamide
Taishin Minamide

1:53:07.50

14

Mario Sanzullo
Mario Sanzullo

1:53:08.60

15

David Farinango
David Farinango

1:53:09.80

16

Phillip Seidler
Phillip Seidler

1:53:14.10

17

Daniel Delgadillo
Daniel Delgadillo

1:53:14.40

18

Alberto Martinez
Alberto Martinez

1:53:16.40

19

Kirill Abrosimov
Kirill Abrosimov

1:54:29.30

20

Oussama Mellouli
Oussama Mellouli

1:56:33.30

21

Vitaliy Khudyakov
Vitaliy Khudyakov

1:57:53.70

22

William Thorley
William Thorley

1:58:33.40

23

Tiago Campos
Tiago Campos

1:59:42.00

24

Matej Kozubek
Matej Kozubek

2:01:52.10

-

Hector Pardoe
Hector Pardoe

 

-

David Aubry
David Aubry

 

Rozwiń
03 sierpnia 2021
Pływanie
Maraton 10 km, finał

1

Ana Marcela Cunha
Ana Marcela Cunha

1:59:30.80

2

Sharon van Rouwendaal
Sharon van Rouwendaal

1:59:31.70

3

Kareena Lee
Kareena Lee

1:59:32.50

4

Anna Olasz
Anna Olasz

1:59:34.80

5

Leonie Antonia Beck
Leonie Antonia Beck

1:59:35.10

6

Haley Anderson
Haley Anderson

1:59:36.90

7

Ashley Twichell
Ashley Twichell

1:59:37.90

8

Xin Xin
Xin Xin

2:00:10.10

9

Lara Grangeon

2:00:57.30

10

Finnia Wunram
Finnia Wunram

2:01:01.90

11

Samantha Arevalo
Samantha Arevalo

2:01:30.60

12

Cecilia Biagioli
Cecilia Biagioli

2:01:31.70

13

Yumi Kida
Yumi Kida

2:01:40.90

14

Rachele Bruni
Rachele Bruni

2:02:10.20

15

Anastasia Kirpichnikova
Anastasia Kirpichnikova

2:03:17.50

16

Paula Ruiz
Paula Ruiz

2:03:17.60

17

Angelica Andre
Angelica Andre

2:04:40.70

18

Kate Sanderson
Kate Sanderson

2:04:59.10

19

Alice Dearing
Alice Dearing

2:05:03.20

20

Paola Perez
Paola Perez

2:05:45.00

21

Michelle Weber
Michelle Weber

2:06:56.50

22

Krystyna Panchishko
Krystyna Panchishko

2:07:35.10

23

Chantal Liew
Chantal Liew

2:08:17.90

24

Spela Perse
Spela Perse

2:08:33.00

25

Souad Nefissa Cherouati
Souad Nefissa Cherouati

2:17:21.60

Rozwiń
01 sierpnia 2021
Pływanie
4 x 100m stylem zmiennym, finał

1

USA
USA

3:26.78

2

Wielka Brytania
Wielka Brytania

3:27.51

3

Włochy
Włochy

3:29.17

4

ROC
ROC

3:29.22

5

Australia
Australia

3:29.60

6

Japonia
Japonia

3:29.91

7

Kanada
Kanada

3:32.42

-

Chiny
Chiny

 

Rozwiń
1500m stylem dowolnym, finał

1

Robert Finke
Robert Finke

14:39.65

2

Mykhailo Romanchuk
Mykhailo Romanchuk

14:40.66

3

Florian Wellbrock
Florian Wellbrock

14:40.91

4

Gregorio Paltrinieri
Gregorio Paltrinieri

14:45.01

5

Daniel Jervis
Daniel Jervis

14:55.48

6

Kirill Martynychev
Kirill Martynychev

14:55.85

7

Felix Auboeck
Felix Auboeck

15:03.47

8

Siergiej Frołow
Siergiej Frołow

15:04.26

Rozwiń
4 x 100m stylem zmiennym, finał

1

Australia
Australia

3:51.60

2

USA
USA

3:51.73

3

Kanada
Kanada

3:52.60

4

Chiny
Chiny

3:54.13

5

Szwecja
Szwecja

3:54.27

6

Włochy
Włochy

3:56.68

7

ROC
ROC

3:56.93

8

Japonia
Japonia

3:58.12

Rozwiń
Najnowsze
Magazyn Betclic 1 Ligi po 33. kolejce (19.05.2025)
Magazyn Betclic 1 Ligi po 33. kolejce (19.05.2025)
| Magazyn Betclic 1 Ligi 
Magazyn Betclic 1 Ligi po 33. kolejce (19.05.2025)
Niesamowity rekord Rakowa i 1800 goli na stadionie Cracovii!
Piłkarze Rakowa Częstochowa (fot. PAP)
Niesamowity rekord Rakowa i 1800 goli na stadionie Cracovii!
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Brosz po awansie do PKO BP Ekstraklasy: to jest coś naprawdę fantastycznego [WIDEO]
Marcin Brosz (fot. TVP SPORT)
Brosz po awansie do PKO BP Ekstraklasy: to jest coś naprawdę fantastycznego [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
MŚ: pierwsza porażka Kanady, Norwegia uratowana
Kanadyjczycy doznali pierwszej porażki (fot. Getty Images)
MŚ: pierwsza porażka Kanady, Norwegia uratowana
| Hokej 
Sportowy wieczór (19.05.2025)
Sportowy wieczór (19.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (19.05.2025)
| Sportowy wieczór 
Porażka Liverpoolu! Rywal odwrócił losy spotkania
Jarell Quansah i Danny Welbeck (fot. Getty Images)
Porażka Liverpoolu! Rywal odwrócił losy spotkania
FOTO
Wojciech Papuga
Żewłakow o odejściu Vukovicia: pewna misja dobiega końca [WIDEO]
Żewłakow o odejściu Vukovicia: penw misja dobiega końca [WIDEO]
Żewłakow o odejściu Vukovicia: pewna misja dobiega końca [WIDEO]
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Do góry