Pierwszym mistrzem zimowych igrzysk olimpijskich został panczenista Charles Jewtraw. Amerykanin kilka miesięcy wcześniej... zakończył karierę. Do rywalizacji przystąpił bez przygotowania, a dystans 500 metrów jechał pierwszy raz w życiu. – Nie czułem stresu. Doskonale wiedziałem przecież, że nie mam żadnych szans – wspominał po latach.
ZIO Pekin 2022. Kiedy odbyły się pierwsze igrzyska?
* * *
Zimowe igrzyska narodziły się de facto w 1925 roku w Pradze. Wówczas Kongres MKOl uznał imprezę zorganizowaną rok wcześniej w Chamonix za pierwszą edycję. Rywalizujący pod Mont Blanc zawodnicy nie byli więc świadomi, w jak wielkim przedsięwzięciu biorą udział. Choć już wówczas Międzynarodowy Tydzień Sportów Zimowych był objęty "wysokim patronatem MKOl". Miał stanowić preludium do letnich igrzysk, które w tym samym roku odbyły się w Paryżu.
Na inaugurację zmagań, 26 stycznia 1924, rozegrano wyścig łyżwiarzy szybkich na 500 metrów. Za faworytów przed startem uchodzili Norweg Ronald Larsen, jego rodak Oskar Olsen i Fin Clas Thunberg. Wszystkich zaskoczył Jewtraw, który wystartował w 15. parze z Kanadyjczykiem Charlesem Gormanem.
Amerykanin był mistrzem kraju z 1921 i 1923 roku. Niewiele przemawiało jednak na jego korzyść. Po drugim triumfie wycofał się bowiem ze sportu. – Chciałem ruszyć dalej, zdobyć wykształcenie – tłumaczył w wywiadzie, którego w 1983 roku udzielił "Sports Illustrated". – Gdy dostałem telegram, że wysyłamy drużynę do Francji, byłem zaskoczony. W ogóle nie trenowałem i prawdę mówiąc, nie chciałem tam jechać. Mój nauczyciel przekonał mnie, że powinienem – mówił.
Aż do startu nic nie układało się po jego myśli. Bardzo źle zniósł podróż przez ocean. – Czułem się fatalnie. Momentami modliłem się, żeby statek zatonął – przyznał. Na miejscu okazało się natomiast, że... nie do końca zna zasady. W Ameryce ścigano się na dystansie 440 jardów, a na torze przebywało jednocześnie do sześciu zawodników. W Chamonix po raz pierwszy w życiu wystartował na 500 metrów, jadąc w parach, po wyznaczonym torze.
Ruszył z zewnętrznego i znakomicie utrzymał się przy Gormanie. Gdy udało mu się poprawnie dokonać zmiany, okazało się, że na wewnętrznym zdecydowanie odjechał rywalowi. Do mety dotarł z czasem 44,0, półtora sekundy przed Kanadyjczykiem. Wywalczył złoto, wyprzedzając drugiego Olsena o 0,2 sek. oraz ex-aequo trzecich Larsena i Thunberga o 0,8 sek.
– To było jak bajka. W dniu zawodów nie czułem nawet stresu. Doskonale wiedziałem przecież, że nie mam żadnych szans – opowiadał po latach w "Sport Illustrated". Po tym sukcesie Jewtraw ostatecznie zakończył karierę. Przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie pracował w Spalding Sporting Goods Company. Zmarł w 1996 roku w wieku 95 lat.
Największą gwiazdą wśród panczenistów na igrzyskach w Chamonix, mimo tego sukcesu, został nie Amerykanin, a Thunberg. Fin do brązu wywalczonego na sprinterskim dystansie dołożył złote krążki za 1500 i 5000 metrów oraz wielobój, a także srebro za 10 000 metrów.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.