Poziom piłkarskiego szkolenia w Polsce jest niski? Tego zdania jest były zawodnik Pogoni Szczecin, Tomas Podstawski, który udzielił wywiadu portugalskiemu "Tribuna Expresso". – W Polsce trzeba przebiec 12 kilometrów na mecz, trzeba zrobić 10 sprintów po 26 kilometrów na godzinę itd. Ale kogo to obchodzi? Podczas gry mam się zastanawiać, czy biegam ze średnią prędkością siedem i pół czy osiem i pół? – rozmyślał w trakcie rozmowy.
Tomas Podstawski to Portugalczyk polskiego pochodzenia. Jest wychowankiem FC Porto, natomiast w latach 2018-2021 występował w Pogoni Szczecin. Latem jednak pożegnał się z klubem, a we wrześniu podpisał kontrakt z norweskim Stabaek. Przygodę z Polską zakończył 81 występami, w których strzelił trzy gole i zaliczył dwie asysty.
Niedawno zawodnik udzielił wywiadu portugalskiemu "Tribuna Expresso". Nie zabrakło w nim "polskich" wątków. Podstawski skrytykował w nim polski system szkolenia, biorąc pod uwagę także prowadzenie młodzieży.
– W akademiach pracuje się słabo, z technicznego i taktycznego punktu widzenia. Potrzeba więcej trenerów, więcej treningów i myślę też, że w pierwszej i drugiej lidze polskiej nie ma trenerów na najwyższym poziomie. W Portugalii jest już wiele klubów dobrze funkcjonujących, mają znacznie więcej baz, o wiele większą wiedzę taktyczną, pozycjonowanie, krycie, defensywę, obserwowanie piłki... To wie już Portugalczyk mający 16 lat, zwłaszcza jeśli jest na poziomie kadry narodowej. Jest znacznie lepszy od polskiego zawodnika w wieku 16, 17 lat, który ma wiele indywidualnych cech, potrafi strzelać, dośrodkować, radzi sobie z piłką, ale nie umie ustawić się na boisku ani czytać gry – wyznał były piłkarz Pogoni.
Ponadto, 26-latek skrytykował podejście trenerów w Polsce do zawodników. Jego zdaniem, za dużą wagę przykładają do statystyk.
–Problem polega na tym, że nadal bardzo przyglądają się aspektom fizycznym, statystykom, aby zobaczyć, ile biegał zawodnik... W Portugalii, jeśli spytam trenera, nie wie, ile kilometrów zespół przebiegłem w meczu. A mój trener w Polsce powiedział mi konkretnie, że muszę biec ze średnią prędkością od siedmiu i pół do ośmiu i pół kilometra na mecz. To niesamowite. W Polsce trzeba przebiec 12 kilometrów na mecz, trzeba zrobić 10 sprintów po 26 kilometrów na godzinę itd. Ale kogo to obchodzi? Podczas gry mam się zastanawiać, czy biegam ze średnią prędkością siedem i pół czy osiem i pół? – ironizował.
Poza tym, Podstawski przyznał, że wielu Portugalczyków trafia do Polski ze względu na wyższe zarobki. Jego zdaniem nie jest też możliwe, by polscy zawodnicy mogli trafić do ligi portugalskiej, także z powodów finansowych.
– W Portugalii płacą mniej Polak nie wyjeżdża z Polski, chyba że jest Lewandowskim, by jechać do Benfiki, FC Porto lub Sportingu. Nikt nie odejdzie do Boavisty, Gil Vicente, Belenenses, Estorilu, bo nie mają takich warunków finansowych, jakie mają w Polsce – podkreślił.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.