| Inne

MKOl chce równouprawnienia na igrzyskach. Mężczyźni mówią: "sprawdzam!"

Mężczyźni chcą startować na igrzyskach w gimnastyce artystycznej i pływaniu artystycznym (Fot. Getty/Instagram)
Mężczyźni chcą startować na igrzyskach w gimnastyce artystycznej i pływaniu artystycznym (Fot. Getty/Instagram)

Ostatnie miesiące to dla ruchu olimpijskiego spore zmiany. Priorytetem MKOl-u stało się wprowadzenie równouprawnienia do rywalizacji na igrzyskach. I choć sama koncepcja zrównania liczby startujących kobiet i mężczyzn jest słuszna, to panowie starają się przypomnieć, że wciąż nie mają prawa walczyć o medale w dwóch dyscyplinach, tradycyjnie uznawanych za "damskie".

Egipt chce być pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk. Wniosek w drodze

Czytaj też

Zeszłoroczne igrzyska olimpijskie organizowało Tokio (fot. Getty Images)

Egipt chce być pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk. Wniosek w drodze

Od lat jednym z ważniejszych haseł dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego są parytety. Kobiety dostają okazję, by rywalizować w tych samych dyscyplinach, co mężczyźni. Coraz więcej jest też w programie olimpijskim konkurencji mieszanych. W 2024 roku – po raz pierwszy w historii – w igrzyskach weźmie udział taka sama liczba przedstawicieli obu płci. To rzecz ważna, świadcząca o tym, że świat odrobił straty, jakie poniósł w końcówce XIX wieku, gdy nie dopuścił kobiet do igrzysk.

W stolicy Francji nie dojdzie jednak do pełnego równouprawnienia. Panowie będą walczyć bowiem o więcej kompletów medali w zapasach i boksie. Większa liczba męskich zespołów weźmie z kolei udział w turniejach piłki nożnej i piłki wodnej. W programie olimpijskim zostały także dwie "czerwone latarnie" – sporty, w których rywalizują jedynie kobiety. Niewykluczone, że MKOl wkrótce znów będzie musiał zrewolucjonizować igrzyska, bo panowie coraz głośniej dopominają się o miejsca w pływaniu artystycznym i gimnastyce artystycznej.

Zdobył złoto, choć... 11 lat wcześniej zakończył karierę

Szczególnie ten pierwszy sport jest otwarty na dopuszczanie do rywalizacji mężczyzn. Na razie mogą oni startować w duetach mieszanych z kobietami. Konkurencja ta w 2015 roku zadebiutowała w programie mistrzostw świata. W układzie technicznym po złoto sięgnęła amerykańska para Christina Jones/Bill May. To właśnie 42-letni May jest prekursorem męskiego pływania artystycznego.

Egipt chce być pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk. Wniosek w drodze

Czytaj też

Zeszłoroczne igrzyska olimpijskie organizowało Tokio (fot. Getty Images)

Egipt chce być pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk. Wniosek w drodze

Christina Jones i Bill May podczas mistrzostw świata 2015 (fot. Getty)
Christina Jones i Bill May podczas mistrzostw świata 2015 (fot. Getty)

May "piękniejszą wersję" pływania poznał dzięki siostrze, która uprawiała tę dyscyplinę. Sam rozpoczął treningi, najpierw dla zabawy, a kilka lat później trafił do jednego z najlepszych klubów w Stanach Zjednoczonych, Santa Clara Aquamaids. To spotkało się z niewybrednymi komentarzami ludzi, którzy wyśmiewali mężczyznę startującego z kobietami. – Zawsze byłem uparty. Zrobiłem to, bo mi się podobało. Nie słuchałem osób, które mówiły, żebym dał sobie spokój. Chciałem zostać najlepszym pływakiem na świecie – mówił May dla insidesynchro.org. Kilka lat później spełnił swoje marzenie. Wcześniej został mistrzem kraju i sięgnął po medale zawodów międzynarodowych, do których został dopuszczony na mocy specjalnego pozwolenia światowej federacji. W 1998 i 1999 roku wybrano go najlepszym zawodnikiem w Stanach Zjednoczonych, bez podziału na płeć.

Przełomowy był dla niego rok 1998, kiedy razem z Kristiną Lum sięgnął po wicemistrzostwo igrzysk dobrej woli – imprezy, która powstała w reakcji na przedłużający się kryzys w ruchu olimpijskim, związany z bojkotem igrzysk w Moskwie i Los Angeles. May był na tyle uzdolniony, że dostał okazję do treningów z kadrą Amerykanek, które przygotowały się do udziału w olimpijskich zmaganiach w Atenach. Nie otrzymał jednak zgody, by w nich wystąpić i postanowił zakończyć karierę. – Czułem się rozczarowany i upokorzony. Miałem poczucie, że ten sport to jedna wielka polityka. Tak jak w szkole, gdzie nie jesteś członkiem rządzącej kliki – wspominał dla FINA.

Swoją pasję kontynuował w Cirque du Soleil, który zatrudnił go do jednego ze swoich wodnych przedstawień. Do sportu wrócił po... 11 latach, gdy otrzymał maila w informacją o dołączeniu duetów mieszanych do programu mistrzostw świata. – Bardzo długo o tym marzyłem. Wiedziałem, że nasz sport umrze, jeśli mężczyźni nie zostaną do niego wpuszczeni. Musimy nadal naciskać na organizacje sportowe i pokazywać, że wielu mężczyzn chce uprawiać tę dyscyplinę – podsumował.

"Nie pokażę tego moim dzieciom"

Ojczyzną artystycznych dyscyplin jest Rosja. Tam już w ubiegłym roku zrobiło się głośno o Cristoferze Benitezie, hiszpańskim gimnastyku, pionierze artystycznej odmiany tego sportu wśród mężczyzn. W ostrych słowach jego występ w jednym z turniejów skomentowała była łyżwiarka figurowa, Tatiana Nawka, dwukrotna mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska z 2006 roku w konkurencji par tanecznych.

– Wszystko rozumiem: postęp, tolerancja, akceptacja. Ale to dla mnie za dużo. Zawsze uważałam gimnastykę artystyczną za kobiecy sport. Czy ktoś wie, jak zapomnieć o tym, co przed chwilą zobaczyłam? Nie pokażę tego moim dzieciom, żeby nie pomyślały, że to norma – podsumowała wideo z programem zaprezentowanym przez Beniteza. Później próbowała uspokoić sytuację nowymi komentarzami. – Nie zamierzałam nikogo skrzywdzić, ale mam swoje zdanie. Nie sądzę, że mężczyzna powinien nosić spódnicę, powinien pozostać męski. Chcę, by mój syn dorastał w społeczeństwie, w którym jest różnica między płciami. Nie jestem temu przeciwna, ale też nie popieram. Orientacja seksualna jest osobistą sprawą każdego – dodała.

– W ogóle mnie to nie poruszyło – odpowiedział zawodnik, który jest jednym z najpopularniejszych gimnastyków na Wyspach Kanaryjskich. – To wideo opublikowałem już w 2019 roku i wygenerowało mnóstwo komentarzy, głównie po rosyjsku. Startuję od 2009 roku i w tym czasie wiele osób mnie hejtowało. Moje występy i kostiumy są wyjątkowe. Zakładam tiary, legginsy ze spódnicami, ale są to tematyczne układy – ubieram się jak Rzymianie albo faraonowie. Mam świadomość, że nie każdemu się to podoba – odpowiedział.

Akceptowalna tylko wersja japońska?

Gimnastyka artystyczna mężczyzn jest zdecydowanie dalej od dołączenia do olimpijskiej rodziny. Sport ten na razie rozwija się głównie w Hiszpanii i Francji, gdzie panowie zostali dopuszczeniu do startów w zawodach i prezentują układy podobne do tych, które w zawodach najwyższej rangi oglądamy w wykonaniu kobiet. Co ciekawe ta dyscyplina już wiele lat temu pojawiła się w Japonii. Według Associated Press w Kraju Kwitnącej Wiśni uprawia ją około 1500 chłopców. Wielu z nich marzy o występie na igrzyskach.

Japońska wersja gimnastyki artystycznej diametralnie różni się jednak od tej, którą widzimy chociażby w Hiszpanii. To pokaz siły i szybkości, obejmują ćwiczenia i ewolucje, przypominające niekiedy te z występów cheerlederek. Nie ma też wstążek czy piłek, używanych przez kobiety. W Japonii zastąpiono je kijami, linami i zestawem małych obręczy. – Gimnastyka artystyczna to także męski sport. Ludzie uważają, że mogą ją uprawiać tylko kobiety. A później widzą nasze występy i zmieniają zdanie – opowiadał gimnastyk Hiromi Matsumoto.



W 2016 roku zespół z jednego z japońskich uniwersytetów wystąpił na ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich w Brazylii. Gimnastycy znajdują ponadto zatrudnienie w cyrkach w Las Vegas czy Orlando. – Chciałbym zobaczyć ten sport na igrzyskach. Łyżwiarstwo figurowe też uznawane jest za damską dyscyplinę, ale ludzie nie mówią, że to "zbyt dziewczęce, żeby mężczyźni mogli w tym startować". Zachwycamy się zawodnikami prezentującymi swoje programy. Myślę, że w przypadku gimnastyki artystycznej byłoby tak samo – dodawał Matsumoto.

Jak najmniej cekinów

Podobnie sprawa wygląda w Rosji, gdzie w kilku klubach mężczyźni mają możliwość spróbowania gimnastyki artystycznej. – Nie patrzymy na to, co dzieje się w Hiszpanii. My uczymy chłopców męskości i akrobatyki. Mówią, że wcale nie jest to prosty sport, bo trzeba mieć dobrą wytrzymałość i technikę oddychania – zaznaczyła w rozmowie z rbth.com trenerka Rauszanija Gabitowa.

– Wersja hiszpańska? Uważam to za obrzydliwe i dziwaczne. Od dziecka ćwiczę na siłowni w otoczeniu dziewczyn. To, co kobiety wykonują w gimnastyce artystycznej, jest nienaturalne dla mężczyzn. Dla nas to nie pokaz gibkości i elastyczności, a siły i wytrzymałości – dodał zawodnik Bułat Sungatulin. W Rosji niepisaną zasadą jest także "jak najmniej cekinów". Panowie do występów zakładają raczej proste i mało efektowne stroje.



Jednakże i Rosjanie muszą walczyć z hejtem, który spływa na nich ze strony kibiców. Ci zrzucają im bycie "mało męskimi". – Irytuje mnie to, ale wiem, że muszę zamknąć oczy i wrócić do treningu – powiedział Sungatulin, który zdradził także, że jego rodzice początkowo byli sceptycznie nastawieni do pasji syna. – Spodziewali się czegoś zupełnie innego. Ale zabraliśmy grupę gimnastyków, zorganizowaliśmy spektakl, podczas którego każdy z nas zaprezentował swój układ. Spodobało im się – wyznał.

MKOl bez wyjścia?

Na razie droga obu dyscyplin do olimpijskiej rodziny jest długa, bowiem światowe federacje nie zgłaszały propozycji dołączenia ich do programu najważniejszej imprezy czterolecia. Należy jednak spodziewać się, że z roku na rok zawodnicy będą coraz odważniej domagać się dopuszczenia ich do walki o najważniejsze laury. Bo skoro mogą walczyć o medale mistrzostw świata, to dlaczego zabrania im się występów na igrzyskach?

Panowie mają też argument w postaci równouprawnienia, do którego dąży MKOl. Jeszcze niedawno kobiety nie mogły walczyć o olimpijskie medale w boksie (sport ten dołączył w 2012 roku) czy skokach narciarskich (2014). Coraz więcej mówi się też o kombinacji norweskiej kobiet, która w olimpijskiej rodzinie miała znaleźć się już w 2026 roku, ale ostatecznie będzie musiała poczekać dłużej.

Wyjątkowy rok w TVP Sport! Te wydarzenia pokażemy w najbliższych miesiącach
(fot. Getty Images)
Wyjątkowy rok w TVP Sport! Te wydarzenia pokażemy w najbliższych miesiącach

Zobacz też
Prezydent FIFA na inauguracji Trumpa. W tle mundial
Infantino spotykał się z Trumpem już w trakcie poprzedniej kadencji (fot. Getty Images)

Prezydent FIFA na inauguracji Trumpa. W tle mundial

| Inne 
Świetne wyniki oglądalności weekendowych transmisji TVP!
Paweł Wąsek (fot. Getty Images)

Świetne wyniki oglądalności weekendowych transmisji TVP!

| Inne 
Polski zespół blisko półfinału LM
Natalia Bajor (fot. Getty Images)

Polski zespół blisko półfinału LM

| Inne 
Wraca Liga Mistrzów! Co jeszcze w tygodniu na antenach TVP?
Wraca Liga Mistrzów! Co jeszcze w tygodniu na antenach TVP? (fot. Getty)

Wraca Liga Mistrzów! Co jeszcze w tygodniu na antenach TVP?

| Inne 
MSiT wesprze finansowo związki. "Ta decyzja postawi na nogi szkolenie"
Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie (fot. PAP)

MSiT wesprze finansowo związki. "Ta decyzja postawi na nogi szkolenie"

| Inne 
Najnowsze
Mistrz świata ogłosił zakończenie kariery!
pilne
Mistrz świata ogłosił zakończenie kariery!
| Siatkówka 
Andrzej Wrona zapowiedział zakończenie kariery (fot. PAP)
Real zagra o poprawę sytuacji w LM. Oglądaj przedmeczowe studio!
Real Madryt – RB Salzburg [NA ŻYWO]. Transmisja meczu 7. kolejki LM online, live stream (22.01.2025). Gdzie oglądać?
transmisja
Real zagra o poprawę sytuacji w LM. Oglądaj przedmeczowe studio!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Real Madryt – RB Salzburg na żywo w TVP. Zobacz składy
Wraca Liga Mistrzów! Transmisja meczu Real Madryt – RB Salzburg w TVP (fot. Getty)
Real Madryt – RB Salzburg na żywo w TVP. Zobacz składy
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Stało się! Karol Świderski znalazł nowy klub
Karol Świderski (fot. Getty)
Stało się! Karol Świderski znalazł nowy klub
| Piłka nożna 
Selekcjoner odchodzi w trakcie eliminacji mundialu. Powody zdrowotne
Srecko Katanec (fot. Getty Images)
Selekcjoner odchodzi w trakcie eliminacji mundialu. Powody zdrowotne
| Piłka nożna 
Świątek o krok od finału. Historia przemawia za Polką
Iga Świątek (fot. Getty Images)
Świątek o krok od finału. Historia przemawia za Polką
| Tenis / Wielki Szlem 
Moder po kilku dniach może stracić trenera!
Jakub Moder (fot. Getty Images)
Moder po kilku dniach może stracić trenera!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Do góry