| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Legia Warszawa ma za sobą już dziesięć ligowych porażek w PKO Ekstraklasie i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Stołeczna drużyna tylko raz w swojej historii spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak to wyglądało 85 lat temu, gdy Wojskowi zanotowali siedem przegranych z rzędu?
Legia Warszawa wyrównała swój rekord sprzed 85 lat. Wtedy i teraz stołeczna drużyna przegrała po siedem meczów z rzędu. Rozgrywki z 1936 roku zakończyły się historycznym wydarzeniem: jedynym spadkiem Wojskowych z najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak do tego doszło? Czy może to być przestroga dla obecnej drużyny, która w tym sezonie już dziesięciokrotnie uległa rywalom w PKO Ekstraklasie?
85 lat temu warszawianie wygrali raptem trzy mecze i raz zremisowali. Od czerwca do października zanotowali siedem porażek z rzędu. Łącznie ulegli przeciwnikom trzynaście razy i zajęli ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem ośmiu punktów. Lepszy był nawet Śląsk Świętochłowice, a mistrzem kraju został chorzowski Ruch.
– Władze klubu potępiają wprawdzie nielojalność i niski postępek uciekinierów z klubu, lecz uważają jednocześnie, że postępek ten przyczyni się do oczyszczenia atmosfery klubowej z elementów pseudoamatorskich – stwierdził pułkownik Rybicki, który pełnił funkcję wiceprezesa klubu. Jego słowa przytoczone są w księdze stworzonej na stulecie istnienia Legii.
Legia nie poradziła sobie w rywalizacji z drużynami z innych województw i zajęła ostatecznie trzecie miejsce w grupie. To był gwóźdź do stołecznej trumny. Brak awansu sprawił, że władze klubu zdecydowały się wycofać Wojskowych z ligi. Zespół miał się ograniczyć do rozgrywania meczów towarzyskich, ale jednocześnie zwolniono wielu zawodników.
– Władze zapomniały o jej zasługach, zapomniały, iż miała ona najpiękniejsze tradycje, jakie może mieć jakikolwiek klub sportowy, bo tradycje frontowe. Legia powstała w czasie wojny i na froncie założyli ją żołnierze, a likwidowali ją w czasie pokoju tępi doktrynerzy – pisał w swoich notatkach Stanisław Mielech, który był uważany za założyciela klubu. Legii pozostały tylko inne sekcje.
Piłkarze Legii ponownie przystąpili do rozgrywek ligowych już po II Wojnie Światowej. Po dziesięciu latach, w 1948 roku, warszawianie znów zameldowali się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zajęli wtedy czwarte miejsce: za Cracovią, Wisłą Kraków i Ruchem Chorzów. Od tego czasu, Legia jako jedyna nieprzerwanie występuje w ekstraklasie.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.