Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Pekin chce dorównać IO sprzed 14 lat. "Najlepsze igrzyska, perfekcyjne w każdym aspekcie".

Jan Pęczak

Rok 2008. W czasie rewolucji technologicznej Pekin organizuje letnie igrzyska olimpijskie. Igrzyska, które zachwycą cały świat. I 14 lat później Chińczycy chcą raz jeszcze wejść na nieosiągalny dla innych poziom organizacji. Tyle że teraz trzeba tego dokonać w zupełnie innej rzeczywistości.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Kto, co i kiedy? Sprawdź olimpijski terminarz biało-czerwonych

Czytaj też

ZIO Pekin 2022: terminarz startów Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich

Kto, co i kiedy? Sprawdź olimpijski terminarz biało-czerwonych

13 lipca 2001. Na siedem lat przed XXIX nowożytnymi letnimi igrzyskami olimpijskimi, prawo ich organizacji przyznane zostaje stolicy Chin – Pekinowi. W tyle zostają kandydatury z Kanady, Turcji, Francji i Japonii. Chińczycy rozpoczynają przygotowania święta sportu.

Święta, które ma wyznaczyć zupełnie nowe trendy w sferze organizacji największej imprezy sportowej. Wszystko ma być perfekcyjnie dopracowane. Bez żadnych niedoskonałości. Nieskazitelność od A do Z. Z ukazaniem pełni możliwości i bogactwa Chin.

Rozmach


To były megaigrzyska. Takich już nie będzie. Pekin wyznaczył szczyt gigantomanii olimpijskiej. Najznamienitsi światowi architekci chcieli odcisnąć na nim swoje piętno. A Chińczycy nie liczyli się z jakimikolwiek kosztami. Postawili też na nowoczesne rozwiązaniawspomina w swojej biografii "Życie z pasją" wybitny dziennikarz i komentator sportowy – Włodzimierz Szaranowicz. A chcąc zadziwić wszystkie, kwestie finansowe faktycznie zeszły dla organizatorów na drugi plan. – Chińczycy zapowiadali, że zaszokują świat rozmachem i perfekcyjną organizacją. Kosztowało ich to niebagatelne 60 miliardów dolarów – mówi Szaranowicz.

Gigantyczne pieniądze, dzięki którym całe olimpijskie środowisko miało poczuć się wyjątkowo. Od dziennikarzy, przez sztaby szkoleniowe, po samych sportowców. I Chińczycy nie zawiedli. Igrzyska w Pekinie przez wielu uznawane są za jedne z najwybitniejszych i najlepiej przygotowanych w historii.

Najlepsze igrzyska, na jakich byłem – mówi nam złoty medalista z Pekinu w pchnięciu kulą – Tomasz Majewski. – Zdecydowanie najlepiej zorganizowane, perfekcyjne w każdym aspekcie. Jeszcze wtedy było mniej internetu, a znacznie więcej interakcji międzyludzkich, więc świetnie je wspominam. Pod względem technologicznym bez porównania z Atenami. Atmosfera też była lepsza. Bardzo miło wspominam ten czas, bo wszystko działało, jak powinno, nie można się było do niczego przyczepić. Nie było żadnych wpadek – dodaje.

Skok w nową rzeczywistość technologiczną


Rok 2008 to czas, gdy życie toczyło się jeszcze bez internetu, a smartfony nie leżały w dłoni każdego ulicznego przechodnia. Krótko mówiąc – cyfryzacja i technologia nie stały jeszcze na poziomie choćby przypominającym trzecią dekadę XXI wieku. Chińczycy mimo wszystko poszli krok do przodu i zachwycili świat przygotowaniem technologicznym.

Pierwsze wrażenie zrobili bardzo szybko, podczas ceremonii otwarcia, która rozpoczęła się 8 sierpnia 2008 roku o godzinie 08:08 wieczorem. – Otwarcie igrzysk w Pekinie było najbardziej imponującą uroczystością, jaką miałem okazję oglądać – wspominał Włodzimierz Szaranowicz.

Niemniej imponująca ceremonia otwarcia wydawała się dla skaczącej o tyczce Moniki Pyrek, która w Pekinie zajęła piąte miejsce. – W Pekinie ogromne wrażenie zrobiła na mnie ceremonia otwarcia. Tak jak niektórych w ogóle nie mam w pamięci, tak tamtą pamiętam bardzo dobrze. Pamiętam gimnastyka, który biegł w powietrzu zapalając znicz olimpijski. To było niesamowite – wspomina.



Niejednokrotnie przygotowaniem technologicznym Chińczycy musieli nadrabiać... swoje mankamenty. Komunikacja w języku angielskim? To tam rzadkość, więc trzeba uciekać się do nieco innych rozwiązań. Takich, jak na przykład... translator.

Po angielsku ludzie się w zasadzie nie porozumiewali, ale świetnie korzystali z wszelkich translatorów. Dają telefon, wpisujesz co potrzebujesz w swoim języku, to im tłumaczy i tak się dogadujesz – wspomina z uśmiechem Monika Pyrek. A po 14 latach standardy specjalnie się nie zmieniły...

Kto, co i kiedy? Sprawdź olimpijski terminarz biało-czerwonych

Czytaj też

ZIO Pekin 2022: terminarz startów Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich

Kto, co i kiedy? Sprawdź olimpijski terminarz biało-czerwonych

"Przypominało to jakąś bajkę, w której ktoś chce spełnić wszystkie nasze życzenia"


Jeśli chodzi o organizację, pierwsze co przychodzi mi na myśl, to porządek. Poważny porządek. Dla Europejczyka może nawet przesadny, bo nie jesteśmy przystosowani do przestrzegania wszystkich procedur aż z taką dokładnością – mówi Monika Pyrek.

Europejczycy spotkali się z zupełnie inną mentalnością względem kontynentu, na którym przebywają na co dzień. Bo Chińczycy plan działania mieli ustalony bardzo klarowny. Jeśli coś jest zaplanowane, to trzeba się tego trzymać. Ład i porządek miał być odczuwalny na każdym kroku. I w każdym miejscu.

Pekin był przygotowany na każdą ewentualność. Przezorność i umiejętność przeczuwania, czego drugi człowiek może potrzebować, były niezwykle istotne. W wielu przypadkach wręcz zadziwiające.

Chińska organizacja i zdolność przewidywania potrzeb uczestników – która wynikała pewnie ze znakomitej pracy służb – nas zadziwiły. Na przykład gdy otworzyłem szufladę w biurku w pokoju hotelowym, znalazłem tam rzeczy, których wszyscy dziennikarze używają do zakreślania sobie różnych dokumentów, czyli zestaw flamastrów, nożyczki, spinacze. Było widać, że Chińczycy postanowili zadbać o wszystko. (…) Przypominało to trochę jakąś bajkę, w której ktoś chce spełnić wszystkie nasze życzenia – wspominał Szaranowicz.

W całym pekińskim ładzie i składzie zdarzały się jednak pewne niedopatrzenia. – Pamiętam taką sytuację, w której czułam się bardzo zagubiona. Wyjeżdżaliśmy z wioski, bo zostaliśmy zaproszeni do studia TVP na wywiad. Organizacja wyglądała tak, że nasz opiekun miał nas odebrać, zawieźć do waszego studia, a potem odwieźć. A ja nagle znalazłam się sama pośród wielkiego miasta nie wiedząc, w którą stronę mam jechać i gdzie w ogóle znajduje się wioska. Przez pewien czas byłam poważnie zagubiona, ale na szczęście miałam telefon i mi pomogli. Ostatecznie odnaleźliśmy się z kierowcą, ale wtedy naprawdę zastanawiałam się co ja zrobię – opowiada polska lekkoatletka.

Chęć pomocy i entuzjazm


Ze znajomością języka angielskiego bywało różnie. Najczęściej kiepsko. Ale zaangażowania i chęci pomocy Chińczykom odmówić nie można. Cokolwiek by się nie działo, znalazłaby się osoba chętna do wspomagania. Ewentualnie 10 osób...

Pamiętam bardzo dużą chęć pomocy z ich strony, zwłaszcza przy noszeniu tyczek. Prawie sobie je wyrywali kłócąc się kto ma je ponieść i w ile osób. Z reguły tyczkarze sami noszą ten pakunek, ewentualnie w dwie osoby, a tam najchętniej 10 osób by je poniosło. Byli zorganizowani i przygotowani na różne sytuacje. W zasadzie na wszystko, co mogło ich spotkać. Nic nie mogło ich zaskoczyć – wspomina z uśmiechem Pyrek.

Byli bardzo serdeczni. Nawet kiedy się zagubiłam, to pytano mnie co się stało i jak pomóc. Z kolei w taksówkach bardzo trudno było się porozumieć. Nawet jak podawało się adres z "krzaczkami", w ich języku, to i tak nie wiedzieli, gdzie to jest. Jak udawało nam się wyjść poza wioskę, to trudno było wrócić. Raz byliśmy na przystanku dla taksówek i staliśmy w kolejce do skorzystania z jednej. W momencie, gdy do niej dotarliśmy i podaliśmy kartkę z adresem, to się okazało, że żaden taksówkarz nie wiedział, gdzie to jest. Dopiero ktoś doradził, żeby iść do hotelu obok i stamtąd nam zamówiono taksówkę. Jednak mimo trudności, zawsze znajdywali się ludzie chętni do pomocy – dodaje.

Podobnie bardzo dobrze Pekińczyków wspomina Tomasz Majewski, który na igrzyskach w 2008 roku sięgnął po swój pierwszy złoty medal olimpijski. – Entuzjazm ludzki był niesamowity. Wszyscy bardzo dobrze podchodzili do sportowców, z ogromnym szacunkiem – mówi.

Ceremonia zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 r.
Ceremonia zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku (fot. Getty)
Chaos w Pekinie. "Jeśli narty dojadą w jednym kawałku, to będzie cud"

Czytaj też

Polscy olimpijczycy w czwartek dolecieli do Pekinu (Fot. PAP/Twitter)

Chaos w Pekinie. "Jeśli narty dojadą w jednym kawałku, to będzie cud"

Atmosfera i obiekty? Klasa światowa


Chińczycy dołożyli wszelkich starań, żeby obiekty przygotowane na letnie igrzyska olimpijskie były najwyższych lotów. Ich symbolem był nazywany "Ptasim Gniazdem" Stadion Narodowy budowany niewiele ponad cztery lata. Specjalnie na igrzyska olimpijskie.

Stadion robił ogromne wrażenie i do tej pory robi. Obiekty były imponujące i znakomicie przygotowane – wspomina Majewski. Chińczycy położyli ogromny nacisk na infrastrukturę. Nie inaczej będzie zresztą podczas zimowych igrzysk.



Tyle że same obiekty to jedno. Na atmosferę wielkich wydarzeń sportowych składa się jednak przede wszystkim to, co dzieje się na trybunach i na ulicach za sprawą kibiców. O to Pekińczycy też jednak zadbali.

Pekin to olbrzymie miasto, ale czuło się atmosferę igrzysk. Park olimpijski robił gigantyczne wrażenie. Stadion był zawsze pełny. W późniejszych igrzyskach, jako że było też więcej telefonów i internetu, to takiej atmosfery, jak w Pekinie, już nie zaznałem – mówi z uśmiechem Tomasz Majewski.

* * *

W teorii przed 14 laty Chiny zdały olimpijski egzamin pod kilkoma względami celująco. Jednak zimowa impreza to dla nich zupełnie inne wyzwanie. Celem chęć sprostowania oczekiwaniom działaczy i sportowców, ale może przede wszystkim zorganizowanie imprezy w duchu sportu z panoszącym się dookoła koronawirusem.

Chaos w Pekinie. "Jeśli narty dojadą w jednym kawałku, to będzie cud"

Czytaj też

Polscy olimpijczycy w czwartek dolecieli do Pekinu (Fot. PAP/Twitter)

Chaos w Pekinie. "Jeśli narty dojadą w jednym kawałku, to będzie cud"

Kombinezony, telefony w workach. Lądowanie w Pekinie od kulis
(fot. Filip Czyszanowski/Twitter)
Kombinezony, telefony w workach. Lądowanie w Pekinie od kulis

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Van Persie docenił Modera. "Jego charakter czyni go wyjątkowym"
nowe
Van Persie docenił Modera. "Jego charakter czyni go wyjątkowym"
| Piłka nożna 
Jakub Moder (fot. Getty Images)
Polski klub może obronić europejskie trofeum!
Siatkarze z Rzeszowa powalczą o europejskie trofeum (fot. PAP).
Polski klub może obronić europejskie trofeum!
| Siatkówka 
Owieczkin goni Gretzky'ego. Rekord coraz bliżej
Aleksander Owieczkin zmierza po rekord NHL (fot. Getty)
Owieczkin goni Gretzky'ego. Rekord coraz bliżej
| Hokej / NHL 
Flick zmotywował "Lewego". Polak... zrealizował zadanie
Robert Lewandowski i Hansi Flick (fot. Getty Images)
Flick zmotywował "Lewego". Polak... zrealizował zadanie
| Piłka nożna / Hiszpania 
Niebywałe! 500. mecz Lewandowskiego z golem
Robert Lewandowski (fot. Getty)
Niebywałe! 500. mecz Lewandowskiego z golem
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Polki nie sprawiły niespodzianki. Przeciętny występ w PŚ
W akcji Alicja Klasik (fot. Getty).
Polki nie sprawiły niespodzianki. Przeciętny występ w PŚ
| Inne 
"Lewy" nie zamierza odpuszczać. "Wiele osób mówi o moim wieku, ale..."
Robert Lewandowski (fot. Getty)
"Lewy" nie zamierza odpuszczać. "Wiele osób mówi o moim wieku, ale..."
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry