Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Igrzyska olimpijskie 2026 w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Co nas czeka za cztery lata?

Igrzyska olimpijskie w Pekinie
Igrzyska olimpijskie w Pekinie. Czas na te we Włoszech (fot. Getty)
Sebastian Muraszewski

Po intensywnym olimpijskim maratonie, jakiego nie zaznaliśmy od przeszło trzydziestu lat, przyjdzie czas na dwuletnią przerwę i igrzyska w Europie. Zarówno te letnie, jak i zimowe zostaną zorganizowane na Starym Kontynencie. Polscy kibice będą mogli zachować normalny rytm dnia podczas tych imprez, oglądając je o dogodnych dla siebie porach. Jak do następnych zimowych igrzysk przygotowuje się Mediolan i Cortina d'Ampezzo?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Razem ku igrzyskom

W ostatnich latach Włosi ubiegali się głównie o organizację letnich igrzysk olimpijskich. Oczywistym kandydatem wydawała się stolica Italii. Pierwsze zapowiedzi starań o goszczenie igrzysk 2020 pojawiły się dziesięć lat przed planowaną datą. Kryzys finansowy sprawił, że włoski rząd zdecydował się na wycofanie aplikacji. Po dojściu do władzy premiera Matteo Renziego pojawiły się pomysły złożenia kandydatury na 2024 rok. Dwuletnie działania komitetu konkursowego zostały przerwane przez zmiany polityczne we władzach Wiecznego Miasta.

Burmistrz Rzymu, Virginia Raggi, ogłasza rezygnację z planów organizacji igrzysk. (fot. Getty)
Burmistrz Rzymu, Virginia Raggi, ogłasza rezygnację z planów organizacji igrzysk. (fot. Getty)

Więcej szczęścia miał Mediolan. Włoski komitet olimpijski zaproponował miastu zgłoszenie się do roli gospodarza zimowych igrzysk w 2026 roku. Poprzedni włoski pomysł zakładał współpracę międzynarodową i kandydaturę Innsbruck-Bolzano-Trydent. Austriacy nie wyrazili zgody, zatem zastępczego kandydata trzeba było szukać w kraju. Historia poprzednich takich inicjatyw pokazała wszystkim, że kluczowa jest współpraca lokalnych struktur politycznych z tymi sportowymi. Tym razem w tym aspekcie obyło się bez tarć. Zainteresowanie imprezą wyraził Turyn. Władze centralne chciały postawić na łączoną aplikację Mediolanu, Turynu i Cortiny d'Ampezzo. Problem tkwił w tym, że Turyn chciał grać pierwsze skrzypce w tym projekcie. Brak zgody na te żądania skłonił gospodarza igrzysk z 2006 do rezygnacji ze wspólnej przedsięwzięcia.

O prawo do organizacji zimowych igrzyska olimpijskie w 2026 roku starały dwie łączone kandydatury: włoskie Mediolan - Cortina d'Ampezzo i szwedzkie Sztokholm – Are. Niezależnie od decyzji podjętej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski igrzyska byłyby wiekopomne. Owszem, organizowanie zmagań w kilku miastach było chlebem powszednim imprez olimpijskich. Sęk w tym, że nigdy przedtem więcej niż jedno miasto nie było oficjalnym gospodarzem igrzysk. Rywalizacja była zacięta, a Włosi przedstawili odpowiednie gwarancje finansowe, co przesądziło o ich wygranej w głosowaniu na 134. sesji MKOl w Lozannie w czerwcu 2019 roku.

Bondowskie klimaty, dalekie podróże

Kilka miesięcy po wyborze włoskiej kandydatury Lombardia została szczególnie dotknięta przez kryzys pandemiczny. Ze strony organizatorów pojawiły się zapewnienia o niezakłóconym toku przygotowań do igrzysk. Wystąpiły jednak pierwsze spięcia we współpracy z MKOl, które dotyczyły toru bobslejowego. Komitet chciał uniknąć kolejnych wydatków ze strony organizatorów. Koszty przeprowadzenia igrzysk w Soczi i w Pekinie przyprawiały o zawrót głowy, odbijając się na całym ruchu olimpijskim. Stąd też MKOl proponował wykorzystanie już gotowych obiektów, jak na przykład toru w szwajcarskim Sankt Moritz. Włosi pozostali przy idei odnowienia toru używanego podczas igrzysk w 1956 roku.

Koszty renowacji są szacowane na 50 milionów euro. Tor został zamknięty w 2008 roku. W czasie swojej działalności pochłonął wiele istnień ludzkich. MKOl ugiął się po tym, gdy organizatorzy zaproponowali finansowanie prac ze środków pochodzących spoza budżetu olimpijskiego. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, pierwszych zawodników ujrzymy tam już w 2024 roku. Obiekt ma spore znaczenie dla Włochów ze względu na swoje położenie i historię. Pojawił się w filmie z serii o Jamesie Bondzie "Tylko dla twoich oczu".



James Bond w tej produkcji odwiedził również Olimpijski Stadion Lodowy w Cortinie d'Ampezzo. Konstrukcja, na której odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk w 1956 roku, po nagraniu filmu przeszła przebudowę i dorobiła się dachu. Na przyszłych igrzyskach mają się tam odbywać zawody curlingowe, gdzie Włosi będą bronić tytułu w turnieju par mieszanych.



W czasie igrzysk w 1956 roku wszystkie areny były położone bardzo blisko siebie, jedynie łyżwiarstwo szybkie rozgrywano na oddalonym o kilkanaście kilometrów od Cortiny jeziorze Misurina. Ostatni raz w historii igrzysk zawody organizowano na zamarzniętym akwenie. Takich atrakcji za cztery lata nie ujrzymy. Olimpijskie zmagania podzielono na cztery klastry.

Konkurencje w łyżwiarstwie figurowym na zimowych igrzyskach olimpijskich 1956. (fot. Wikimedia)
Konkurencje w łyżwiarstwie figurowym na zimowych igrzyskach olimpijskich 1956. (fot. Wikimedia)

Znane i lubiane

Klaster w Cortinie dopełnią trasy biathlonowe w Anterselvie, która jest stałym punktem w kalendarzu Pucharu Świata. Miejsce to miło się kojarzy polskim kibicom. To tam Tomasz Sikora w 1995 roku zdobył mistrzostwo świata w biegu indywidualnym. Ważnym punktem na olimpijskiej mapie będzie położona przy granicy ze Szwajcarią dolina Valtelliny. W Bormio, oprócz zawodów w narciarstwie alpejskim mężczyzn dojdzie do debiutu nowej dyscypliny na igrzyskach, czyli skialpinizmu. O jego dodanie do programu olimpijskiego zabiegali organizatorzy imprezy, uzasadniając swoją prośbę dużą popularnością tego sportu we Włoszech. Elementy składowe tej dyscypliny to wspinaczka, chód na nartach i zjazd. Pobliskie Livigno ugości snowboardzistów i narciarzy dowolnych.



Przedstawiciele narciarstwa klasycznego swoje miejsce znajdą w Val di Fiemme. Konkursy skoków narciarskich będą się toczyć na znanych nam skoczniach w Predazzo, gdzie Adam Małysz zdobywał dwukrotnie mistrzostwo świata w 2003 roku, a dziesięć lat później w światowym czempionacie triumfował Kamil Stoch. Kombinatorzy norwescy i oby kombinatorki, bo ich udział na igrzyskach wciąż jest niepewny, do skoków w Predazzo dołożą bieg w pobliskim Tesero. Trasy zostały odnowione na poprzednie mistrzostwa świata i rokrocznie odbywają się tam zawody w ramach biegowego Pucharu Świata. Biegaczy narciarskich zobaczymy tam też na igrzyskach.



Kontrowersyjną kwestią była lokalizacja rozgrywania konkurencji w ramach łyżwiarstwa szybkiego. Pojawił się pomysł wykorzystania Arena Civica w Mediolanie, która służy jako stadion miejscowej drużynie rugby. MKOl kręcił nosem. Ostatni raz panczeniści rywalizowali o medale pod gołym niebem 30 lat temu w Albertville. Utrzymanie dobrego stanu pokrywy lodowej było bardzo utrudnione, zatem nikt potem nie podejmował się tego zadania. Na razie postanowiono pozostać przy organizacji zawodów w hali. W tym celu dojdzie do renowacji obiektu w Baselga di Pine. Koszty? 37 milionów euro. Wciąż jednak nie wyklucza się opcji z Arena Civica.

Piękny Mediolan, jeszcze piękniejsza Werona

Oczywiście najważniejszym punktem na olimpijskiej mapie będzie Mediolan. Ceremonia otwarcia odbędzie się na San Siro, które w roku rozegrania igrzysk będzie liczyło sobie dokładnie sto lat. Wszyscy sportowcy będą odbierać swoje medale w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w mieście, czyli Piazza del Duomo (Placu Katedralnym).

Piazza del Duomo w Mediolanie. (fot. Wikimedia)
Piazza del Duomo w Mediolanie. (fot. Wikimedia)

Jesienią mają zacząć się prace budowlane nad główną halą hokejową. Koszt wzniesienia PalaItalii wyniesie 180 milionów euro, ale obiekt ma służyć przez lata. Na trybunach będzie mogło zasiąść 15 tysięcy kibiców. Odpowiednie inwestycje są czynione w kierunku transportu i budowy odpowiednich dróg dojazdowych. Duże środki zostaną również przeznaczone na odbudowę hali Palasharp, która niszczeje od ponad dziesięciu lat. W przeszłości organizowano tam gale wrestlingowe WWE, za cztery lata mają tam grać hokeiści. Może przyjadą nawet ci z NHL?

Takie środki nie będą potrzebne w przypadku Mediolanum Forum, hali położonej w oddalonym o trzy kilometry od Mediolanu Assago. Znana z wielu imprez, w tym z poprzednich mistrzostw świata w siatkówce, może pomieścić prawie 13 tysięcy kibiców. W czasie igrzysk będą się oni tłumnie gromadzić na trybunach, by obejrzeć łyżwiarstwo figurowe i short track.

Igrzyska zakończą się w wyjątkowym miejscu. Ceremonia zamknięcia zostanie przeprowadzona 22 lutego 2026 roku w amfiteatrze w Weronie. Budowla z I wieku naszej ery jest szczególnie ważna dla fanów opery. Każdy koncert może obejrzeć około 15 tysięcy widzów. Arena jest znana w środowisku sportowym ze względu na ceremonie zakończenia Giro d'Italia, które odbywały się tam niejednokrotnie. W 1988 rozegrano w niej siatkarski mecz między reprezentacjami USA i ZSRR.

Spotkanie USA-ZSRR w amfiteatrze w Weronie. (fot. Wikimedia)
Spotkanie USA-ZSRR w amfiteatrze w Weronie. (fot. Wikimedia)

Wspomnienia dawnych przełomów

Jak widać, budowa niektórych obiektów dopiero ma się zacząć. Podobnie jest z drogami. Głównym celem jest umożliwienie podróży między poszczególnymi arenami w nie dłużej niż dwie godziny. W ramach igrzysk zostanie wykorzystanych sześć wiosek olimpijskich, a dojazd z nich do pobliskich obiektów ma zająć nie więcej niż 20 minut. Komitet organizacyjny przyznaje, że dochodzi do opóźnień w realizacji planów. Zastrzega się, że miejsce rozgrywania niektórych konkurencji może się zmienić.

Igrzyska w Cortinie d'Ampezzo w 1956 roku były przełomem dla zimowych igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy prowadzono transmisje telewizyjne, które były dostępne w Europie Zachodniej dzięki Interwizji. Na nich pierwszy medal zdobyła Polska, a konkretniej Franciszek Groń-Gąsienica, brązowy medalista w kombinacji norweskiej. Na zimowych igrzyskach zadebiutowała reprezentacja Związku Radzieckiego, która wygrała klasyfikację medalową i rozpoczęła dominację w olimpijskich turniejach hokejowych. Owszem, wtedy też nie brakowało przeciwności losu. Brak śniegu na trasach alpejskich spowodował, że transportem białego puchu z gór musiała zająć się armia.

Franciszek Groń-Gąsienica na igrzyskach w 1956 roku. (fot. PAP)
Franciszek Groń-Gąsienica na igrzyskach w 1956 roku. (fot. PAP)

Flagę olimpijską na ceremonii zamknięcia igrzysk w Pekinie odbiorą dwaj burmistrzowie. Giuseppe Sala, obecny burmistrz Mediolanu oraz Gianpietro Ghedina, burmistrz Cortiny d’Ampezzo. Prezentacja miast ma się skupiać na kooperacji. Dzięki współpracy można wiele zdziałać, jak głosi nowe olimpijskie hasło. Oby świat doczekał się dzięki niej pięknych igrzysk.

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Sabalenka wygrała w Miami! Gigantyczna strata Świątek
Sabalenka wygrała w Miami! Gigantyczna strata Świątek
| Tenis / WTA (kobiety) 
Aryna Sabalenka (fot. Getty Images)
Lechia poza strefą spadkową. Zobacz tabelę PKO BP Ekstraklasy
Tabela PKO BP Ekstraklasy 2024/25 [aktualizacja 29.03.2025]
Lechia poza strefą spadkową. Zobacz tabelę PKO BP Ekstraklasy
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Stoch przed szansą na historyczne osiągnięcie
Kamil Stoch (fot. Getty Images)
Stoch przed szansą na historyczne osiągnięcie
| Skoki narciarskie 
Szok we Wrocławiu. Palestyńczyk ograł Lecha!
Assad Al Hamlawi (fot. PAP)
pilne
Szok we Wrocławiu. Palestyńczyk ograł Lecha!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
ŁKS Łódź – Odra Opole. Betclic 1 Liga [SKRÓT]
(fot. TVP Sport)
ŁKS Łódź – Odra Opole. Betclic 1 Liga [SKRÓT]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Damian Wrzesiński – Edixon Perez, gala Dzierżoniów Boxing Night [WALKA]
fot. TVP
Damian Wrzesiński – Edixon Perez, gala Dzierżoniów Boxing Night [WALKA]
| Boks 
Kiedy gala KSW 105? Sprawdź kartę walk!
Mariusz Pudzianowski (fot. PAP)
Kiedy gala KSW 105? Sprawdź kartę walk!
| Sporty walki / MMA 
Do góry