| Piłka nożna / Reprezentacja

Polscy trenerzy w Stanach Zjednoczonych. Szukali kandydatów do gry w reprezentacji

Robert Lewandowski oraz Czesław Michniewicz podczas spotkania z młodymi polskimi piłkarzami w USA
Robert Lewandowski oraz Czesław Michniewicz podczas spotkania z młodymi polskimi piłkarzami w USA (fot. Getty Images/HDS Eagles Soccer Academy/Marcin Dobosz "Przegląd Sportowy")

Czy tak wygląda przyszłość polskiej piłki? W weekend w New Jersey 25 młodych piłkarzy – z polskimi korzeniami – spotkało się na boisku. Wszyscy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, ale łączy ich marzenie o grze dla dawnej ojczyzny. Przyjechali, by pokazać umiejętności trenerom kadr młodzieżowych, ale czuli też na sobie wzrok selekcjonera Czesława Michniewicza oraz prezesa Cezarego Kuleszy. – Co najmniej czterech lub pięciu zawodników prezentowało naprawdę wysoki poziom – zaznacza główny koordynator skautingu zagranicznego PZPN, Maciej Chorążyk.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Selekcjoner reprezentacji Polski przebywa w Stanach Zjednoczonych od Wielkiego Piątku. Obejrzał kilka meczów, spotkał się z Adamem Buksą, Karolem Świderskim czy Patrykiem Klimalą, a w planie jest jeszcze wizyta u Kamila Jóźwiaka. Tematem tych rozmów była teraźniejszość reprezentacji Polski i jej najbliższa przyszłość, szczególnie ta związana z finałami mistrzostw świata w Katarze. Z mundialem wiąże się też jeden z kolejnych celów Michniewicza –w czwartek na żywo zobaczy reprezentację Meksyku. Ale na Katarze świat się nie kończy, dlatego w weekend selekcjoner zameldował się na campie dla młodych piłkarzy z polskimi korzeniami.

W New Jersey pojawiło się 25 piłkarzy – głównie przedstawiciele rocznika 2007, kilku urodziło się rok później. – Większość przyjechała z Illinois lub z Nowego Jorku i okolic, bo chcieliśmy skupić się na tych dwóch kierunkach. Ale były też jednostki z innych kierunków. Jeden chłopak przyjechał z Florydy, kolejny z Las Vegas, a jeszcze jeden z Kansas – mówi Chorążyk.

Michniewicz o tournee w USA. "Slonina z powołaniem? To prawdopodobne"
Czesław Michniewicz i Gabriel Slonina oraz Adam Buksa (fot. PZPN)
Michniewicz o tournee w USA. "Slonina z powołaniem? To prawdopodobne"

Chłopcy zgłaszali się sami, byli też wyszukiwani przez amerykańskich skautów pracujących dla PZPN – Tomasza Drążka (Chicago) i Piotra Sali (Nowy Jork/New Jersey). – Pracowali nad selekcją chłopców od dwóch lat, bo camp miał odbyć się już wcześniej, ale dwukrotnie był przekładany – zaznacza skaut PZPN.

– Bardzo się cieszę, że w końcu się udało, bo walczyliśmy o ten program od 2018 roku – mówi Drążek. – W 2018 roku się nie udało, ze względu na mistrzostwa świata. Potem zaczęła się pandemia, a w ostatnim roku USA nie wpuściło do kraju polskiej delegacji. W tym roku termin też nie był najlepszy, bo kolidował z meczami w klubach i z tego powodu kilku chłopców nie przyjechało. Ci jednak, którzy skorzystali z zaproszenia, na pewno nie żałują – przekonuje.

Wspomniany chłopak z Las Vegas zgłosił się sam, przyjechał na własną rękę i dobrze się stało, bo zaprezentował bardzo ciekawe umiejętności. MVP campu został jednak jeden z młodszych chłopaków, Dominik Baczewski. 14-latek był ostatnio bohaterem transferu – zamienił Chicago Fire na Sporting Kansas. Gdy w nagrodę otrzymał koszulkę reprezentacji Polski z podpisem Roberta Lewandowskiego, długo nie mógł wyjść z szoku.

Trenerzy z Polski nie mogli odkleić od niego wzroku. Na Baczewskiego nie mógł napatrzeć się m.in. nasz redakcyjny kolega, Sebastian Mila. – Urzekło mnie w nim kilka rzeczy. Po pierwsze: lubię piłkarzy, którzy cały czas mają głowę w górze, a on tak gra. Po drugie: ciągle próbuje gry do przodu, ciągle szuka podania penetrującego. Po trzecie: nie zniechęca się po kilku nieudanych próbach. Nie ogranicza się. Kiedyś Mirek Szymkowiak powiedział mi, że najważniejsze jest, by ciągle próbować, bo wreszcie piłka przejdzie i będziesz mieć asystę. Najwyraźniej temu chłopcu ktoś powiedział to samo. Lub po prostu się z tym urodził – opisuje Mila.

– Fizycznie był nieco słabszy od kolegów, ale od razu było widać, że umie więcej. Przegląd pola, dobra technika, naturalne predyspozycje do gry kombinacyjnej i błyskawiczny pomysł na grę – wylicza Chorążyk.

W oko wpadł jednak nie tylko Baczewski. – Najważniejsze, że nikt nie odstawał, a czterech, pięciu zawodników prezentowało bardzo wysoki poziom. Oceniam, że dwóch-trzech może być branych pod uwagę pod kątem kadry, a być może ktoś z nich dostanie powołanie do kadry U15. To jest jednak tylko moje zdanie, bo decyzja należy do trenerów, ale z tego co wiem i oni byli zaskoczeni wysokim poziomem dzieciaków – mówi Chorążyk. Na campie to oni, obok dzieci, byli najważniejsi. Trenerzy kadr młodzieżowych. Młodych piłkarzy oceniali Bartłomiej Zalewski i Rafał Lasocki. Gościem campu był też szef szkolenia, Maciej Mateńko.

Bortniczuk kontra Michniewicz. Wyjątkowe starcie w USA
(fot. TVP)
Bortniczuk kontra Michniewicz. Wyjątkowe starcie w USA

Mila też szybko nabrał respektu dla młodych piłkarzy ze Stanów Zjednoczonych. – Jechałem ze sporym znakiem zapytania, bo nie wiedziałem, co mnie czeka. Na miejscu szybko zorientowałem się, że tych chłopaków nie trzeba uczyć piłkarskiego abecadła, bo oni wiedzą, o co chodzi i zaskakująco szybko łapali polecenia trenerów – podkreśla.

Chłopcy spędzili w swoim towarzystwie dwa dni. W sobotę odbyli dwie sesje treningowe, a w niedzielę zagrali mecz w mieszanych składach. Integracja była błyskawiczna. – Kontakt złapali momentalnie. W zasadzie wszyscy mówią po polsku i interesują się polską piłką. Wynika to z faktu, że ich rodzice żyją "po polsku" i jeżdżą za reprezentacją Polski po całym świecie – zaznacza Chorążyk. A skoro rodzice żyją "po polsku", także ich dzieci pragną grać w biało-czerwonych barwach. Trudno się więc dziwić, że nagły kontakt z ojczyzną ich rodziców spotkanie z selekcjonerem było dla tych dzieciaków wielkim przeżyciem.


– Na początku było duże usztywnienie i widać było, że koszulka z Orzełkiem jest dla tych chłopców cięższa niż każda inna. Z minuty na minutę atmosfera zrobiła się luźniejsza, poznaliśmy nawzajem swoje imiona i chłopcy zaczęli się rozkręcać. Fajnie było patrzeć, jak dumni są, gdy mogą biegać po boisku w barwach kraju swoich rodziców – mówi Mila.

Camp się zakończył, ale tak naprawdę to dopiero początek, bo za rok ma się odbyć kolejna edycja. A w zasadzie dwie – jedna dla chłopców, druga dla dziewczynek. Chorążyk pozostaje w Stanach i wraz z Zalewskim lecą teraz do Chicago. – Spotkamy się tam z potencjalnymi organizatorami campu dla dziewczynek. Chcemy obejrzeć bazy treningowe klubów polonijnych, by sprawdzić, jakimi warunkami dysponują. Mamy nadzieję, że uda się zorganizować camp dla dziewczynek, bo jak wiadomo w Ameryce Północnej futbol kobiecy to prawdziwa potęga – zaznacza Chorążyk.

Wielką rolę w amerykańskiej misji PZPN odegrał Michniewicz. Selekcjoner użył swojej najgroźniejszej broni – serdeczności, która w jego wydaniu potrafi skruszyć każdy mur.

– To już trzecia wizyta trenera Michniewicza w Stanach, był u nas także w 2010 i 2012. Czesław jest świetnym ambasadorem piłki nożnej. Nikomu nie odmówi rozmowy, szybko łamie pierwsze lody. Ma znakomity kontakt z ludźmi, a szczególnie z dziećmi – przekonuje Drążek.

Michniewicz wszedł zresztą także na boisko, by wystąpić w drużynie PZPN, ale zagrał tylko kilka minut. Jak wypadł?

– Zagrał pięć minut i dwie bramy wpuścił. Nic nie pomógł, więc musieliśmy jak najszybciej zmienić bramkarza – żartuje Sebastian Mila. – A tak na poważnie to trener spieszył się na samolot, zresztą podobnie jak ja. Trener ma to do siebie, że umie w jednej chwili rozładować atmosferę, a gołym okiem widać, że w Stanach, wśród Polaków cieszy się ogromną popularnością – dodaje.

MŚ 2022: kiedy mecze Polaków w grupie? Sprawdź terminarz!
Uczestnicy campu:
Jan Hajna
Sebastian Szydło
Marcin Kluz
Anthony Grodzki
Alex Juszczak
Sebastian Bladek
Eric Moroz
Adnrew Porucznik
Oliver Schneider
Damian Taraska
Kristian Nitek
Adam Handzelek
Anthony Rogalski
Maksymilian Majewski
Dominic Firs
Dominik Baczewski
Patryk Los
Kamil Kowalczyk
Sebastian Dabrowski
Nicholas Tekiela
Mateusz Drazek
Nick Mitrega
Mateusz Szklarz

Organizatorem campu był Związek Klubów Polonijnych. PZPN objął to wydarzenie patronatem i opieką merytoryczną.

Następne

(fot. TVP)
00:00:38

"Gdzie jest pan Kulesza?". Prezes PZPN nie dał rady zagrać w USA

(fot. TVP)
00:00:57

Michniewicz stanął w bramce! Selekcjoner dał się ograć rywalowi

"Gdzie jest pan Kulesza?". Prezes PZPN nie dał rady zagrać w USA
(fot. TVP)
"Gdzie jest pan Kulesza?". Prezes PZPN nie dał rady zagrać w USA

(fot. TVP)
Michniewicz stanął w bramce! Selekcjoner dał się ograć rywalowi

Zobacz też
PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
PKO BP Ekstraklasa 2024/25: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat
Wojciech Szczęsny odbierający gratulacje od kolegów po zatrzymaniu z jedenastu metrów Lionela Messiego (fot. Getty Images)

Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Dwa oblicza Polaków w hicie. Świderski bohaterem!
Karol Świderski (fot. PAP)

Dwa oblicza Polaków w hicie. Świderski bohaterem!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Polak nie zagra do końca sezonu. Przeszedł operację
Szymon Żurkowski (fot. PAP)

Polak nie zagra do końca sezonu. Przeszedł operację

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Była gwiazda kadry wspomina Beenhakkera. "Wszyscy szli za nim w ogień"
Leo Beenhakker (fot. Getty Images)
tylko u nas

Była gwiazda kadry wspomina Beenhakkera. "Wszyscy szli za nim w ogień"

| Piłka nożna / Reprezentacja 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
24 marca 2025
Piłka nożna

Polska

Malta

Litwa

Finlandia

21 marca 2025
Piłka nożna

Polska

Litwa

Malta

Finlandia

Terminarz
07 czerwca 2025
Piłka nożna

Malta

16:00

Litwa

10 czerwca 2025
Piłka nożna

Holandia

18:45

Malta

04 września 2025
Piłka nożna

Litwa

18:45

Malta

07 września 2025
Piłka nożna

Litwa

18:45

Holandia

09 października 2025
Piłka nożna

Finlandia

18:45

Litwa

Malta

18:45

Holandia

Tabela
El. MŚ, Europa, grupa G
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
2
3
6
2
2
1
4
3
Litwa
Litwa
2
-1
1
4
0
0
0
5
Malta
Malta
2
-3
0
Najnowsze
GKS Tychy i Polonia Warszawa walczą o baraże. Oglądaj mecz [NA ŻYWO]
transmisja
GKS Tychy i Polonia Warszawa walczą o baraże. Oglądaj mecz [NA ŻYWO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
GKS Tychy – Polonia Warszawa. Betclic 1 Liga, 30. kolejka. Transmisja online na żywo w TVP Sport (26.04.2025)
O której dzisiaj mecz Świątek w Madrycie? Relacja na żywo w TVP
Kiedy Iga Świątek gra mecz 3. rundy w WTA Madryt 2025? O której mecz Świątek – Noskova? (26.04.2025)
O której dzisiaj mecz Świątek w Madrycie? Relacja na żywo w TVP
| Tenis / WTA (kobiety) 
"Obali to każdy prawnik". Norweskie skoki w kropce, FIS... też
Marius Lindvik zdyskwalifikowany, Magnus Brevig zawieszony. To echa skandalu na MŚ (fot. PAP)
polecamy
"Obali to każdy prawnik". Norweskie skoki w kropce, FIS... też
foto1
Michał Chmielewski
Pełnosprawni (26.04). Trwa pomarańczowy kwiecień - czas solidarności z osobami po amputacjach
Pełnosprawni (26.04). Trwa pomarańczowy kwiecień - czas solidarności z osobami po amputacjach
Pełnosprawni (26.04). Trwa pomarańczowy kwiecień - czas solidarności z osobami po amputacjach
| Pełnosprawni 
Szef La Liga nie wytrzymał. Zaatakował Real Madryt
Javierowi Tebasowi nie spodobało się zachowanie najważniejszych osób w Realu Madryt (fot. Getty).
Szef La Liga nie wytrzymał. Zaatakował Real Madryt
| Piłka nożna / Hiszpania 
Wymagająca rywalka Świątek. W tym roku sprawiła jej problemy
Iga Świątek (fot. Getty Images)
Wymagająca rywalka Świątek. W tym roku sprawiła jej problemy
| Tenis / WTA (kobiety) 
Barca czy Real? Dziś finał Pucharu Króla w TVP [szczegóły]
FC Barcelona – Real Madryt. Finał Pucharu Króla. Transmisja online na żywo w TVP Sport (26.04.2025)
transmisja
Barca czy Real? Dziś finał Pucharu Króla w TVP [szczegóły]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry