W niedzielny wieczór ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Trentino Volley (3:0) i sięgnęła po drugi z rzędu triumf w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Nie była jednak jedyną polską drużyną, która okazywała się najlepsza na Starym Kontynencie...
W 1978 roku na to miano zasłużył także Płomień Milowice. Klub z Sosnowca zakończył turniej final 4 Pucharu Europy Mistrzów Klubowych bez porażki. Zostawił w pokonanym polu Starlift Blokkeer Rijswijk, Aero Odolena Voda i Boronkay Stambuł i sięgnął po tytuł. Był pierwszym siatkarskim zespołem z Polski, który odniósł międzynarodowy sukces...
W 2012 roku do jego osiągnięcia sprzed lat nawiązał Tytan AZS Częstochowa. Wygrał piąty sezon Pucharu Challenge, pokonując w finale inną polską drużynę – AZS Politechnikę Warszawską.
Rok później chwile chwały przeżywały też siatkarki Bank BPS Fakro Muszyna. Ich zespół sięgnął bowiem po prestiżowy tytuł, zwyciężając w Pucharze CEV. Po emocjonującym dwumeczu pokonał w finale faworyzowane Fenerbahce Stambuł (3:2, 3:2) i został jedyną polską drużyną kobiecą, która wygrała te rozgrywki.
Polskie drużyny brylowały jednak nie tylko w rozgrywkach siatkarskich. W 2016 roku po triumf w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych sięgnęło Vive Tauron Kielce. W półfinale pokonało naszpikowane gwiazdami Paris Saint-Germain, a w finale – po rzutach karnych – wygrało z MVM Veszprem. Był to największy sukces polskiego klubowego szczypiorniaka w historii.
W przeszłości o zwycięstwo w handballowym Pucharze Europy Mistrzów Krajowych starały się także Śląsk Wrocław (1978) i – dwukrotnie (1986, 1987) – Wybrzeże Gdańsk. Za każdym razem górą okazywali się jednak rywale.
Więcej szczęścia od zawodników Śląska i Wybrzeża miały za to szczypiornistki Monteksu Lublin. Te, w 2001 roku, zawojowały europejskie parkiety. Dzięki świetnej grze pokonały chorwacką Podravkę Koprivnica i sięgnęły po Puchar EHF. W 2018 roku, już pod nazwą Perła Lublin wygrały też Challenge Cup. Jak do tej pory żadna inna polska żeńska drużyna piłki ręcznej nie zbliżyła się do ich osiągnięć.
Złotymi zgłoskami na kartach historii zapisały się także tenisistki stołowe Enea Siarki Tarnobrzeg. W 2019 roku po raz pierwszy w historii sięgnęły po puchar Ligi Mistrzyń. W finale pokonały chorwacki zespół Dr. Casl. Trzy lata później – w sezonie 2021/22 – powtórzyły ten sukces. Ograły niemieckie Berlin Eastside i po raz kolejny zostały najlepszą drużyną Europy.
Żużlowi dominatorzy
Polskie kluby największe sukcesy odnosiły jednak nie w halach czy na boiskach, a na żużlu. Aż cztery ekipy znad Wisły – Polonia Bydgoszcz (1998, 1999), TS Polonia Piła (2000), Włókniarz Częstochowa (2004) i Unia Tarnów (2006) – triumfowały w Klubowym Pucharze Europy na żużlu.
I choć w rozgrywkach tych nie startowały zespoły z Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, to Polacy i tak musieli mierzyć się z wymagającymi rywalami. W pokonanym polu zostawiali choćby drużyny z Rosji, Węgier, Ukrainy czy Niemiec i zostawali najlepszymi żużlowcami Europy.