Za 352 dni, w Krakowie rozpoczną się III Igrzyska Europejskie. Przygotowania trwają, ale czasu jest bardzo mało, zwłaszcza w kontekście powstawania niezbędnej infrastruktury. Gwarancje rządowe są, jednak efekt długich rozmów z rządem i późno podpisanej umowy „Host City and Region Contract” jest taki, że niektóre plany inwestycyjne trzeba było zmienić. Wiadomo już, że nie uda się wybudować nowego toru do kajakarstwa klasycznego. Powstanie tor tymczasowy. Z kolei tor do slalomu kajakowego OSiR Kolna zostanie zmodernizowany.
Kajakarstwo jest jedną z ponad 20 dyscyplin III Igrzysk Europejskich. Zaplanowano walkę o medale w kajakarstwie klasycznym, czyli sprintach oraz w slalomie kajakowym nazywanym potocznie kajakarstwem górskim. Kraków od lat jest czołowym w Polsce ośrodkiem kajakowego slalomu, na Torze OSiR Kolna regularnie odbywają się zawody zarówno rangi krajowej, jak i międzynarodowej. Modernizacja obiektu sprawi, że stanie się on jeszcze bardziej nowoczesny. – Tor OSiR Kolna już teraz jest doskonały do każdego rodzaju zawodów, natomiast inwestycje, które tam zostaną przeprowadzone spowodują, że stanie się jednym z najlepszych obiektów tego typu na świecie – tłumaczy Marcin Nowak, prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023. I dodaje: – W dużym stopniu tor zostanie zadaszony, nastąpi też podwyższenie stopnia wody, dzięki czemu jej przepływ będzie bardziej bezpieczny i trasa będzie mogła być trudniejsza. Nie ma żadnego ryzyka, że nie starczy czasu na wykonanie tych prac. Jestem pewien, że zostaną one zakończone długo przed inauguracją Igrzysk.
Przetargi na trzy etapy przebudowy Toru do Kajakarstwa Górskiego OSiR "Kolna" w Krakowie na potrzeby III Igrzysk Europejskich zostały już ogłoszone przez Zarząd Infrastruktury Sportowej. Wymieniono w nich m.in.: wybudowanie nowego koryta toru (o szerokości wewnętrznej 11 metrów) od punktu ujścia aż do jego początku, łącznie z basenem startowym; zadaszenie całej powierzchni toru na rzucie prostokąta o wymiarach 400,90m x 47,40m; budowa drewniano-żelbetowej konstrukcji dachu z systemowym przykryciem namiotowym, czy wykonanie ujęcia wody na Wiśle w celu doprowadzenia wody z Wisły do basenu startowego sposobem grawitacyjnym.
Inaczej jest z kajakarstwem klasycznym, ponieważ w Małopolsce nie ma toru dedykowanego do sprintów. W planach było więc wybudowanie takiego obiektu, chociaż od początku zakładano, że nie będzie tor pełnowymiarowy. – Pierwotnie zastanawialiśmy się nad budową tzw. toru pełnego, ale niestety w starym zakolu Wisły, ziemia, która jest w rękach Miasta, ma długość 800 metrów i tylko na takim odcinku możemy budować. Po drugiej stronie rzeki mógłby powstać dłuższy tor, ale tam są tereny prywatne, które należałoby wykupić. Do 2023 roku nie bylibyśmy w stanie załatwić wszystkich formalności. Mieliśmy wybór: albo budujemy krótki tor i będą na nim rozgrywane igrzyska w 2023 roku, albo nie budujemy i kajakowe sprinty wypadają z programu zawodów – mówił we wrześniu 2020 roku Janusz Kozioł, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej.
Te plany trzeba było jednak zweryfikować. Wiadomo już, że nowy obiekt nie powstanie. Rywalizacja kajakarzy i kajakarek odbędzie się na torze tymczasowym. – Budowa nowego toru w tak krótkim czasie nie byłaby możliwa, dlatego zdecydowaliśmy, że będzie to obiekt postawiony tylko na czas zawodów. Miejscem będzie Zalew Kryspinów, który na czas budowy, treningów i zawodów zostanie wyłączony z użytku dla mieszkańców – wyjaśnia Marcin Nowak. Nie ma więc zagrożenia w postaci przeniesienia regat na inny tor, np. na poznańską Maltę. – Absolutnie nie przewidujemy takiego rozwiązania. Chcemy dobrze pokazać się w Krakowie, w mieście, w którym jest dużo kibiców i miłośników kajakarstwa. Jestem przekonany, że obie kajakowe dyscypliny będą jednymi z najciekawszych podczas Igrzysk- dodaje prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023.
Brak nowego toru do kajakowych sprintów nie oznacza też konieczności wprowadzania zmian w programie Igrzysk. Już wcześniej planowano, że znajdą się w nim tylko konkurencje na dwóch najkrótszych dystansach, czyli 200 i 500 metrów. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, czy zawody będą jednocześnie kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. – Finalny raport dotyczący programu i statutu w poszczególnych dyscyplinach zostanie przedstawiony opinii publicznej wczesną jesienią. Szczegóły ustalamy i konsultujemy z władzami poszczególnych federacji sportowych – informuje Marcin Nowak.
Podczas II Igrzysk Europejskich w Mińsku, z 14 medali wywalczonych przez reprezentację Polski, cztery były dziełem przedstawicieli kajakarstwa. Na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Kaczor (C1 1000), a brązowe medale zdobyły: Marta Walczykiewicz (K1 200), Dorota Borowska (C1 200) oraz kobieca czwórka: Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk, Helena Wiśniewska (K4 500).
III Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce odbędą się w dniach 21 czerwca - 3 lipca 2023 roku.