Choć aż pięciu młociarzy w finale mistrzostw świata oddawało ponad 80-metrowe rzuty, najlepsi byli Polacy. Paweł Fajdek po raz piąty z rzędu sięgnął po złoto. Sukces zapewnił mu wynik 81,98 metra. Wojciech Nowicki (81,03 m) wywalczył srebro.
Polski młot to potęga, wiemy o tym od lat. Fajdek zdobywa tytuły mistrza świata w tej konkurencji nieprzerwanie od 2013 roku. Podczas eliminacji w Eugene oddał najdalszy rzut – 80,09 metra. Ale to Nowicki "duże Q" zapewnił sobie szybciej. Potrzebował tylko jednego rzutu (w przeciwieństwie do Fajdka, który kwalifikację uzyskał w drugiej próbie).
W rywalizację finałową biało-czerwoni nie weszli już tak pewnie. Nowicki rozpoczął od skromnego 77,40 m, a Fajdek – od zaledwie 74,71 m. Zajmowali odpowiednio szóste i dziewiąte miejsce. Prowadził Quentin Bigot z wynikiem 79,52 m. Bardzo dobre rzuty zanotowali też Bence Halasz (79,12 m) i Rudy Winkler (78,91 m).
KRÓL MŁOTU 🥇🥇🥇🥇🥇@Pawel_Fajdek 🇵🇱 defeats Olympic hammer champion and fellow Pole Wojciech Nowicki 🇵🇱 with a world-leading 81.98m throw!
— World Athletics (@WorldAthletics) July 16, 2022
This is his FIFTH STRAIGHT WORLD TITLE ‼️#WorldAthleticsChamps pic.twitter.com/booxf2FIKM
Polacy byli na czołowych pozycjach, ale nie tylko oni szaleli w kole. W drugiej serii popisał się Elvind Henriksen – sensacyjny wicemistrz olimpijski z Tokio. 80,87 m Norwega było jednak tylko nieco lepszym rezultatem od tych, które w trzeciej serii uzyskali Bigot (80,24 m) i Halasz (80,15 m).
W drugiej części zawodów nikt z czołówki nie zdołał poprawić wyniku. Przez kolejne trzy serie rzutów klasyfikacja pozostawała niezmienna. Okazała się tą ostateczną. Fajdek sięgnął więc po swoje piąte złoto mistrzostw świata w karierze. Nowickiemu przypadło srebro, a Henriksen wywalczył brąz.
– To były jedyne zawody, na których zależało mi w tym roku. Chciałem, żeby ten złoty medal po raz piąty zawisł na mojej szyi i tak się stało – mówił po zakończeniu rywalizacji Fajdek w rozmowie z reporterem TVP Sport, Aleksandrem Dzięciołowskim. – Chcę jeszcze więcej. Chcę siedem. Później mogę oddać. Nikt jeszcze nigdy tego nie zrobił, a ja lubię być pierwszy – dodał.
CZOŁÓWKA ZAWODÓW:
1. Paweł Fajdek (Polska) – 81,98 m
2. Wojciech Nowicki (Polska) – 81,03 m
3. Elvind Henriksen (Norwegia) – 80,87 m
4. Quentin Bigot (Francja) – 80,24 m
5. Bence Halasz (Węgry) – 80,15 m
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.