Młodzi lekkoatleci z dziesięciu europejskich krajów wezmą udział w sierpniu w Krakowie w imprezie Athletics Unlimited Games. W sumie ma wystartować około ośmiuset zawodników z roczników 2009-2010.
– Naszym głównym celem jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa, ale także integracja europejska. Chcemy przeciwdziałać problemom cywilizacyjnym i zdrowotnym, z którymi borykamy się na co dzień, czyli spadkiem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, złym odżywianiem i zmianami klimatu – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Każdy kraj może do zawodów zgłosić maksymalnie po dwudziestu chłopców i dwadzieścia dziewczynek z rocznika 2009 oraz również po dwadzieścia dziewczynek i chłopców z rocznika 2010. W sumie zatem każda reprezentacja może liczyć osiemdziesięciu zawodników. Udział w krakowskich igrzyskach potwierdziły reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Projekt odpowiada na potrzeby zidentyfikowane w szczegółowym priorytecie programu Erasmus+ Sport, jakim jest zachęcanie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, promocja tradycyjnych sportów i gier oraz integracja europejska poprzez sport.
– Badania pokazują, że najlepszym sposobem na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży jest zainteresowanie ich aktywnością fizyczną na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju. W oparciu o ten pomysł w 2014 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki zaczął rozwijać projekt "Lekkoatletyka dla każdego!", który jest dedykowany uczniom szkół podstawowych i uzupełnia zajęcia szkolne. Skierowany jest do dzieci w wieku 7-16 lat i oparty na sprawdzonych formułach, opracowanych po raz pierwszy przez World Athletics i promowanych pod nazwą "Athletics for kids" – dodaje Tomasz Majewski, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, dziś wiceprezes PZLA.
Zmagania sportowe rozpoczną się w piątek 12 sierpnia i potrwają do soboty. Z kolei cała niedziela 14 sierpnia poświęcona będzie na zwiedzanie Krakowa i okolic oraz integrację.
– W ramach rywalizacji na stadionie młodzi zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach biegowych, m.in. w międzynarodowych sztafetach, ale również będą skakać i rzucać. Z kolei w ramach zajęć integracyjnych, przewidziane są m.in. pokazy filmów przygotowanych przez każdą reprezentację poświęconych lekkoatletyce z danych krajów. Z kolei we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz sponsorem PZLA, firmą Nestle Polska, przygotujemy warsztaty dotyczące ekologii oraz zdrowego odżywiania – dodaje Chmara.
Ważną częścią wydarzenia jest dialog z młodymi o ochronie środowiska. – Warsztaty dotyczące promieniowania, w tym pokazy z wykorzystaniem licznika Geigera Müllera, pokażą działanie energii jądrowej i umożliwią przeprowadzenie quizu dla uczestników. Wyjaśnimy też czym są upcykling i zerowaste. Uczestnicy dowiedzą się również, jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia odpadów oraz wykorzystać to co już mamy, nadając przedmiotom nowe życie – wyjaśnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Młodzi sportowcy, którzy spędzą sierpniowy weekend w Krakowie, zwiedzą krakowskie Stare Miasto, w tym m.in. zamek na Wawelu, a także, dzięki wsparciu ze strony Kopalni Soli "Wieliczka S.A.", odwiedzą tę jedną z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce.
Co ciekawe, to nie jest pierwsze działanie PZLA w ramach programu Erasmus+. – Od stycznia 2021 roku wraz z czterema innymi federacjami realizujemy projekt "Athletics 4 Health", mający na celu dokładne zbadanie zasobów sportowych i problemów, które wpływają na spadek liczby aktywnych fizycznie dzieci i młodzieży. Częścią projektu jest również wymiana dobrych praktyk dotyczących prowadzenia programów lekkoatletycznych dla dzieci – wyjaśnia Majewski.
Organizatorem Athletics Unlimited Games jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. Imprezie objęta jest Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a współorganizatorem jest Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.