W pierwszym sobotnim konkursie Pucharu Świata skokach narciarskich w Sapporo wystąpi czterech Polaków: Kamil Stoch, Krzysztof Miętus, Piotr Żyła i Maciej Kot. 40 lat temu złoty medal olimpijski zdobył na Okurayamie Wojciech Fortuna.
Piątkowe kwalifikacje wygrał Norweg Vegard Haukoe Sklett lądując na 137 m. Z grona podopiecznych Łukasza Kruczka najlepiej spisał się Miętus, który zajął siódme miejsce odległością 114,5 m. Odpadł Stefan Hula.
Stoch uzyskał 107,5 m i przyznał, że nie czuł się zbyt dobrze. – Nie doszedłem jeszcze do siebie po podróży, ale nie chcę na to zwalać winy. W sobotę powinno być już lepiej – mówił dziennikarzom. Dodał, że zwycięstwo Polaka byłoby wspaniałym uświetnieniem 40. rocznicy złotego skoku Fortuny.
Z zawodników czołowej „10” Pucharu Świata, którzy nie muszą startować w kwalifikacjach, najdalej - na 134 m - wylądował Thomas Morgenstern. Austriak wygrał w Japonii trzy razy, a ośmiokrotnie stawał na podium.
Czym Wembley jest dla polskiej piłki, tym Sapporo dla skoków narciarskich. Pierwszy obiekt (K-60) powstał tu już w 1931 roku. Zaprojektował go baron Kishichiro Okura, którego imię skocznia nosi do dziś. Po 38 latach, w związku z przyznaniem japońskiemu miastu zimowych igrzysk, Okurayama została przebudowana i powiększona.
Pierwszym Polakiem, który odniósł znaczący sukces w Sapporo, był Ryszard Witke. Po zwycięstwie w 1966 roku nagrodę wręczył mu cesarz Hirohito.
11 lutego 1972 roku japońscy kibice liczyli, że ich rodak Yukio Kasayi zdobędzie drugi złoty medal olimpijski po triumfalnym konkursie na średniej skoczni. Tak się jednak nie stało. Na najwyższym stopniu podium stanął... zakopiańczyk.
– Nie słyszałem uderzenia nart o śnieg. Tylko ciałem wstrząsnął dreszcz. Wtedy ręce same wyskoczyły nad głowę. Biłem brawo. Nie sobie. Tym siłom, które mnie nie zawiodły. Gąsiorowskiemu, który mnie nauczył skakania, Forteckiemu, który mi zawierzył, Marusarzowi i Groniowi, którzy byli dla mnie wzorem. Tym wszystkim, którzy sprawili, że mogłem skakać tu, na Okurayamie – powiedział Fortuna.
– Cisza na stadionie. Słyszałem za to tysiące fleszy aparatów fotograficznych strzelających w moim kierunku. Patrzę na tablicę wyników: 111 metrów i 130,4 punktu - takiej noty nie widziałem nigdy w życiu – wspominał to wydarzenie polski mistrz olimpijski, który 6 sierpnia skończy 60 lat.
Czytaj także: Słabe kwalifikacje Stocha. Winna jest podróż
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.