{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Mundial 2022. Oceny po meczu Maroka z Portugalią

Sensacja! Reprezentacja Maroka pokonała w ćwierćfinale mistrzostw świata Portugalię. Piłkarze Walida Regraguiego rozegrali kapitalne zawody. A jak na murawie Al Thumama Stadium zaprezentowali się gracze Fernando Santosa? Sprawdźcie oceny obu drużyn!
Portugalia
Diogo Costa – 2
Nudził się przez 40 minut i w decydującym momencie popełnił fatalny błąd. Zaliczył przelot po dośrodkowaniu Yahyi Attiata-Allaha. Minął się z piłką i jego pomyłka kosztowała Portugalczyków utratę gola.
Raphael Guerreiro – 3
Pozwolił dośrodkować rywalowi i po tym zagraniu padła bramka dla Maroka. Nie doskoczył, był za daleko, nie przeszkodził obrońcy Wydad. Został zmieniony w 51. minucie. Selekcjoner szybko stracił cierpliwość do gracza Borussii Dortmund.
Ruben Dias – 3
Nie upilnował strzelca gola dla Maroka. Przegrał pojedynek z napastnikiem Sevilli. Wyglądał dużo gorzej od Pepe. Nie był ostoją portugalskiej defensywy…
Pepe – 5
Mocno zamieszany w utratę bramki. Nie dogadał się z Diasem przy kryciu Youssefa En Nesyriego. W pozostałych sytuacjach dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków. Weteran trzymał w ryzach portugalską obronę, a w ostatnich minutach pełnił rolę… napastnika. W 97. minucie miał na głowie piłkę meczową. Pomylił się minimalnie.
Diogo Dalot – 4
W pierwszej połowie Marokańczycy atakowali głównie jego stroną. Kilkukrotnie dość łatwo ograny, mało widoczny w ofensywie. Później nie wyróżnił się niczym szczególnym. Bezbarwny występ zawodnika Manchesteru United. Musiał przedwcześnie opuścić boisko po starciu z Hakimem Ziyechem.
Ruben Neves – 3
Sporo strat, błędy w kryciu rywala i niedokładne podania. Neves niezbyt dobrze zabezpieczał najważniejszy sektor boiska. Miał problem z dogonieniem szybkich i zwinnych Marokańczyków. Dotrwał jedynie do 51. minuty. Zasłużenie został zmieniony. Nie był to najlepszy występ piłkarza Wolverhampton.
Otavio – 4
Mógł i powinien mieć na koncie asystę. Znakomicie uwolnił się od przeciwnika, dośrodkował, jednak Ramos nie zdołał posłać piłki do bramki. Przeciętny mecz zawodnika FC Porto.
Bernardo Silva – 4
Gwiazda Manchesteru City nie wyglądała najlepiej. Nie brała ciężaru gry na siebie, szukała dla siebie miejsca na boisku – bezskutecznie. O występie w ćwierćfinale mistrzostw świata będzie chciał jak najszybciej zapomnieć.
Joao Felix – 5
W 30. minucie był bliski szczęścia. Obrońcy rywala popełnili prosty błąd. Felix oddał groźny strzał i była to najgroźniejsza okazja w pierwszej części spotkania. Dochodził do sytuacji, był widoczny, lecz brakowało precyzji i skuteczności. Zarówno przed, jak i po przerwie. W drugiej połowie zniknął z radaru. Przypomniał o sobie w 81. minucie. Jego strzał w świetnym stylu obronił Bono.
Bruno Fernandes – 5
Przez niego przechodziła praktycznie każda akcja Portugalczyków. Dyrygent środka pola, piłkarz, który potrafi zrobić różnicę. W 45. minucie piłka po jego centrostrzale zatrzymała się na poprzeczce. Był blisko również po przerwie, kiedy próbował z 18. metrów. Aktywny, widoczny, ale nie miało to przełożenia na gole.
Goncalo Ramos – 2
Kompletnie niewidoczny w pierwszej połowie. Bez strzału na bramkę, bez dryblingów i udanych zagrań. Kilkukrotnie leżał na murawie i wydawało się, że może zostać zmieniony. Po zmianie stron nie było lepiej. Bohater meczu ze Szwajcarią nie błysnął w ćwierćfinale. Występ zdecydowanie poniżej oczekiwań.
Cristiano Ronaldo – 3
Jak trwoga to do… Cristiano Ronaldo. Trener Fernando Santos posłał do boju CR7 już w 51. minucie. W swoim pierwszym kontakcie z piłką popisał się niezłym dośrodkowaniem. Później nie było już tak dobrze. Nie zrobił zbyt wiele, aby pokazać, że selekcjoner się pomylił, zostawiając go na ławce rezerwowych.
Joao Cancelo – 4
Wniósł sporo ożywienia na skrzydłach. Potrafił uwolnić się od obrońców, dośrodkować i sprawić sporo problemów marokańskiej defensywie. Dał dobrą zmianę, ale dobrego wyniku dla Portugalii nie było…
Vitinha, Rafael Leao i Ricardo Horta– grali zbyt krótko, aby ich ocenić
REPREZENTACJA MAROKA [OCENY]
Yassine Bounou – 8
Skoncentrowany od pierwszego gwizdka. Już w 4. minucie kapitalnie obronił strzał Joao Feliksa, a przy kolejnych interwencjach był równie pewny. Zachował czujność do samego końca.
Achraf Hakimi – 8
Skupiony głównie na pracy defensywnej. Robił wszystko, by uprzykrzyć życie portugalskim skrzydłowym. Zazwyczaj mu się to udawało. Parę razy zdecydował się też na odważne szarże. Choćby takie, jak na początku drugiej połowy.
Jawad El Yamiq – 9
Choć miał do wykonania trudne zadanie, to poradził sobie z nim doskonale. Wszedł w buty Nayefa Aguerda, zastępując go jeden do jednego. Królował w powietrzu i znakomicie blokował dostęp do bramki Bonou.
Romain Saiss – 7
Sprawdzał się nie tylko w roli kapitana, ale i lidera bloku defensywnego. Podpowiadał kolegom i zabezpieczał pozycję lewego obrońcy. Pomimo kontuzji zagrał tak, jak zdążył do tego przyzwyczaić. Opuścił boisko w 57. minucie.
Podobnie jak El Yamiq mierzył się z trudnym zadaniem. Musiał zastąpić kontuzjowanego Nouassira Mazraouiego i... zrobił to fantastycznie. W pierwszej połowie wykreował trzy sytuacje strzeleckie. Ostatnia z nich przyniosła trafienie. Po przerwie skupiał się na defensywie, blokując szarże Diogo Dalota i Ricardo Horty.
Sofyan Amrabat – 8
Podobnie jak w poprzednich meczach zabezpieczał linię obrony. Nie miał zbyt wielu kontaktów z piłką, ale bez niej radził sobie doskonale. Zamykał wolne przestrzenie i nie dawał rywalom miejsca. W końcówce wspomagał Hakimiego na prawej flance.
Azzedine Ounahi – 9
Kluczowy piłkarz zespołu. Dzięki swojej dynamice napędzał większość kontrataków. Znakomicie współpracował też z Hakimim i Ziyechem, wyprowadzając piłkę spod pressingu. Biegał jak opętany. To on rozpoczął akcję bramkową.
Selim Amallah – 6
Aktywny w pressingu, doskakiwał do środkowych obrońców reprezentacji Portugalii. Szukał kombinacji z Boufalem, ale brakowało mu konkretów. W 35. minucie zmarnował znakomitą sytuację podbramkową. Zszedł z boiska w 65. minucie.
Hakim Ziyech – 8
Od pierwszych minut starał się stwarzyć zagrożenie pod bramką Diogo Costy. Głównie za sprawą precyzyjnych dośrodkowań ze stałych fragmentów gry. Poza atakiem sprawdzał się także w obronie. Wspierał Hakimiego, opiekując się najpierw Raphaelem Guerreiro, a później Joao Cancelo. Napracował się tak bardzo, że w 81. minucie musiał opuścić boisko.
Sofiane Boufal – 8
Podobnie jak Ziyech wspomagał w defensywie bocznego obrońcę. Poza tym fantastycznie odnajdował się w szybkich atakach. Mijał rywali jak tyczki slalomowe, dając czas partnerom na włączenie się do akcji. W 81. minucie opuścił plac.
Napastnik kompletny. Harował w pressingu, grał na ścianę, a przy okazji stwarzał zagrożenie pod bramką. Do przerwy oddał trzy strzały głową – ostatni z nich wpadł do siatki. Zszedł z boiska w 65. minucie.
Zmiennicy:
Achraf Dari – 7
Musiał wypełnić kolejną lukę w marokańskim składzie. W 57. minucie zastąpił kontuzjowanego Saissa. Zagrał bliżej prawej strony, by wspierać Hakimiego i Ziyecha. W 70. minucie nieprzepisowo zatrzymał Rafaela Leao, za co obejrzał żółtą kartkę.
Walid Cheddira – 4
W 65. minucie zastąpił zmęczonego En-Nesyriego. Starał się jak mógł i biegał ile miał sił w nogach. Brakowało mu jednak jakości pod bramką. W 75. minucie zmarnował groźną sytuację. W 91. minucie obejrzał żółtą kartkę, a dwie minuty później wyleciał z boiska.
Badr Benoun – 6
W 65. minucie wszedł za Amallaha. Nie zagrał jednak w środku pola, a wzmocnił linię obrony.
Zakaria Aboukhlal, Yahya Jabrane – weszli na boisko w 81. minucie. Grali zbyt krótko, by zostać ocenionymi.