Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Mundial 2022. Wspomnienie mistrzostw świata w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Dokładnie 18 grudnia 2022 roku zakończyły się mistrzostwa świata w Katarze. Wygrała je reprezentacja Argentyny, a Polacy po 36 latach awansowali do fazy pucharowej. Oto najważniejsze wydarzenia tego turnieju...

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Katar gospodarzem Mundialu 2022


Były to pierwsze mistrzostwa świata, które rozegrano na Bliskim Wschodzie. Pierwsze w kraju, w którym przeważa islam i pierwszy turniej, który rozegrano jesienią. Katar to również najmniejsze państwo, w którym odbywały się mistrzostwa. Był to ostatni mundial, w którym uczestniczyły 32 reprezentacje, w następnym mundialu liczba ta zwiększy się do 48.

Wyborowi Kataru na gospodarza mundialu towarzyszyły olbrzymie kontrowersje. Katarczycy zostali wybrali 2 grudnia 2010 roku. Później "France Football" ujawnił nieprawidłowości w całym procesie.

Stadiony Mundialu 2022


Katarczycy na mundial przygotowali osiem stadionów. Największy z nich – Lusail Stadium – miał pojemność 88 966 widzów. To na nim rozegrano finał turnieju. Katarczykom zarzucano jednak, że stadiony wyglądają inaczej, niż zapowiadano. Co więcej, gospodarze mundialu zgłosili, że zbudują dwanaście obiektów.

Lusail Stadium (Lusajl): 88 966, sześć meczów grupowych, jedno 1/8 finału, jeden ćwierćfinał, jeden półfinał oraz finał
Al-Bayt Stadium (Al-Chaur): 60 000, sześć meczów fazy grupowej, oraz po jednym spotkaniu 1/8 finału, ćwierćfinału, półfinału
Stadium 974 (Doha): 40 000, sześć meczów fazy grupowej i jeden 1/8 finału
Al Thumama Stadium (Doha): 40 000, sześć meczów fazy grupowej oraz jedno spotkanie 1/8 finału i jeden ćwierćfinał
Education City Stadium (Ar-Rajjan): 45 350, sześć meczów fazy grupowej, jedno starcie 1/8 finału i jeden ćwierćfinał
Ahmed bin Ali Stadium (Ar-Rajjan): 44 740, sześć meczów fazy grupowej i jeden w 1/8 finału
Khalifa International Stadium (Ar-Rajjan): 45 416, sześć spotkań fazy grupowej, jeden mecz 1/8 finału oraz mecz o trzecie miejsce
Al Janoub Stadium (Al-Wakra): 40 000, sześć spotkań fazy grupowej i jedno w 1/8 finału

Maskotka, hymn i logo Mundialu 2022 w piłce nożnej


Piosenka "Hayya Hayya (Better Together)" jest oficjalnym hymnem mistrzostw świata w Katarze. Zawiera ona elementy R&B i reggae. Artystami wykonującymi kawałek są Amerykanin Trinidad Cardona, Nigeryjczyk Davido oraz Katarka Aisha. Po raz pierwszy piosenka została zaprezentowana w kwietniu 2022 roku.

Maskotka została zaprezentowana dopiero przed meczem otwarcia Katar – Ekwador. Został nią La'eeb. W języku arabskim oznacza niezwykle zdolnego zawodnika. To postać ubrana w tradycyjny strój arabski.

Logo zaprezentowano we wrześniu 2019 roku. Logo obrazuje wizję turnieju, łącząc charakterystyczne dla lokalnej kultury elementy z aluzjami do pięknego futbolu. Układa się ono w liczbę osiem, które obrazuje liczbę miast, które będą gościły najlepsze zespoły, ale jest to także symbol nieskończoności.

Eliminacje Mundialu 2022


Rywalizacja o wyjazd na mundial w Europie trwała w terminie 25 marca–16 listopada 2021. Wtedy poznaliśmy zespoły, które awansowały na turniej bezpośrednio. Na początku 2022 roku doszło do barażów, w któych wzięła udział reprezentacja Polski.

W eliminacjach wzięło udział 55 drużyn narodowych, które zostały rozlosowane do 10 grup, w których występowało po 5 i 6 zespołów. Najlepsza reprezentacja z każdej grupy automatycznie zakwalifikowała się do mundialu, a 10 najlepszych drużyn z drugich miejsc i dwóch najlepszych zwycięzców grup Ligi Narodów UEFA, którzy nie zajęli odpowiedniego miejsca w eliminacjach, wzięli udział w barażach o pozostałe trzy lokaty.

Bezpośredni awans uzyskały: Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Chorwacja, Anglia i Niemcy. Anglicy wygrali grupę I, w której na drugiej lokacie uplasowali się Polacy. Biało-czerwoni w półfinale baraży mieli zagrać z Rosją, a następnie z wygranym meczu Szwecja – Czechy. Ostatecznie, Rosjanie zostali ukarani walkowerem i wyrzuceni z rozgrywek ze względu na zbrojny atak na Ukrainę.

Już wcześniej, po fazie grupowej eliminacji w kadrze doszło do zmiany trenera. Paulo Sousa zostawił reprezentację i podpisał kontrakt z Flamengo. Portugalczyka zastąpił Czesław Michniewicz. W meczu na Stadionie Śląskim Polacy pokonali Szwedów 2:0 po golach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego i awansowali na mundial.

Ostatniego finalistę mundialu poznaliśmy 14 czerwca 2022 roku. Okazała się nim Kostaryka, która w barażu interkontynentalnym wygrała z Nową Zelandią (1:0).

Losowanie grup turnieju odbyło się w piątek 1 kwietnia 2022 roku. Polska trafiła do grupy z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

MŚ 2022. Skład grup mistrzostw świata w Katarze
GRUPA A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
GRUPA B: Anglia, Iran, USA, Walia
GRUPA C: Argentyna, Meksyk, Arabia Saudyjska, Polska
GRUPA D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
GRUPA E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
GRUPA F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
GRUPA G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
GRUPA H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Finał baraży o MŚ 2022: Polska – Szwecja [SKRÓT]
Polska – Szwecja (fot. PAP)
Finał baraży o MŚ 2022: Polska – Szwecja [SKRÓT]

Polska na Mundialu 2022


Przygotowania reprezentacji Polski do turnieju


Po zakwalifikowaniu się do mundialu, biało-czerwoni rozegrali sześć spotkań w Lidze Narodów. Polska rywalizowała z Walią (2:1 i 1:0), Holandią (2:2 i 0:2) oraz Belgią (1:6 i 0:1). Zespół Michniewicza wywalczył siedem punktów, co wystarczyło do utrzymania w Dywizji A.

Mundial w Katarze odbywał się w trakcie sezonu, dlatego nie było czasu na tradycyjne przed takimi turniejami zgrupowania i przygotowania drużyn. Polacy rozegrali tylko jeden mecz towarzyski, w którym wygrali z Chile (1:0). Potem wylecieli do Kataru.

Mecze Polski na Mundialu 2022


Meksyk – Polska 0:0


Celem oczywiście było wyjście z grupy. Polacy czekali na to od 1986 roku. Spotkanie z Meksykiem było jednym z najsłabszych w całym mundialu. Selekcjoner sam przyznawał, że kluczowe było to, by po prostu tego meczu nie przegrać.

Starcie zostało zapamiętane z długich piłek zagrywanych przez Wojciecha Szczęsnego w kierunku Roberta Lewandowskiego. Kapitan kadry stoczył wielką liczbę powietrznych pojedynków. W drugiej połowie miał doskonałą okazję, by strzelić gola.

"Lewy" wpadł w "szesnastkę", po czym był ciągnięty za koszulkę przez jednego z rywali. Sędzia po obejrzeniu powtórki podyktował rzut karny. Guillermo Ochoa wyczuł jednak intencje Lewandowskiego i obronił. Ostatecznie, biało-czerwoni wywalczyli punkt, ale na drużynę i trenera spadła krytyka za styl gry.

Polska – Arabia Saudyjska 2:0


Drugim rywalem Polski była Arabia Saudyjska, która w pierwszym meczu sensacyjnie pokonała Argentynę (2:1). To spotkanie był kluczowe dla biało-czerwonych. Ewentualna wygrana mocno przybliżyłaby zespół Michniewicza do awansu.

Polacy zagrali lepiej niż z Meksykiem, ale i tak mieli duże problemy. W 39. minucie gola na 1:0 strzelił Piotr Zieliński. Kilka minut później arbiter podyktował jednak rzut karny dla Arabii Saudyjskiej. Wojciech Szczęsny odbił jednak piłkę po strzale Salem Al-Dawsari, a chwilę potem obronił również dobitkę jednego z rywali.

W 82. minucie błąd przeciwników wykorzystał Lewandowski, który nie pomylił się w sytuacji sam na sam. Radość kapitana kadry była niesamowita, w jego oczach pojawiły się łzy. To była pierwsza bramka "Lewego" na mistrzostwach świata.

Polska – Argentyna 0:2


Polska do ostatniego spotkania w grupie przystępowała jako lider, z czterema punktami. Awans nie był jednak pewny. Biało-czerwoni z Argentyną zagrali bardzo słabo. Znowu skupili się na defensywie, ale tym razem nie potrafili zachować czystego konta. Do przerwy udało się utrzymać wynik bezbramkowy dzięki Szczęsnemu. Tym razem bramkarz obronił uderzenie z rzutu karnego Lionela Messiego. Zaliczył też kilka innych spektakularnych interwencji.

Już na początku drugiej połowy biało-czerwoni stracili gola. Szczęsnego pokonał Alexis Mac Allister. W 67. minucie na 2:0 podwyższył Julian Alvarez.

Zaczęło się nerwowe spoglądanie na wynik drugiego spotkania. W razie porażki Polaków i wygranej Meksyku o awansie decydował bilans bramek. Ostatecznie, rywale pokonali Arabię Saudyjską tylko jednym trafieniem (2:1). Biało-czerwoni po 36 latach wracali do fazy pucharowej.

Grupy i tabele Mundialu 2022


Faza grupowa turnieju zakończyła się 2 grudnia. Nie zabrakło olbrzymich sensacji. Z grupy nie wyszli m.in. Niemcy oraz Belgowie, trzecia drużyna mistrzostw świata 2018. Polacy w 1/8 finału trafili na obrońców tytułu – Francuzów.

GRUPA A: Holandia, Senegal, Ekwador, Katar
GRUPA B: Anglia, USA, Iran, Walia
GRUPA C: Argentyna, Polska, Meksyk, Arabia Saudyjska
GRUPA D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
GRUPA E: Japonia, Hiszpania, Niemcy, Kostaryka
GRUPA F: Maroko, Chorwacja, Belgia, Kanada
GRUPA G: Brazylia, Szwajcaria, Kamerun, Serbia
GRUPA H: Portugalia, Korea Południowa, Urugwaj, Ghana

Francja – Polska 3:1


4 grudnia na Al-Thumama Stadium biało-czerwoni zagrali z Francuzami. Mimo porażki, to był najlepszy występ kadry w Katarze. W 38. minucie biało-czerwoni mogli wygrywać 1:0, ale Piotr Zieliński nie wykorzystał doskonałej okazji. Tuż przed przerwą Trójkolorowi objęli prowadzenie po bramce Oliviera Giroud.

W drugiej połowie popis dał Kylian Mbappe. Gwiazdor Paris Saint-Germain zdobył dwie piękne bramki, przy których Szczęsny był bez szans. W dodatkowym czasie gry honorowe trafienie dla Polski zaliczył Lewandowski. Kapitan kadry najpierw spudłował z rzutu karnego, ale sędzia nakazał powtórzenie "jedenastki", ponieważ Hugo Lloris zbyt szybko opuścił linię bramkową. Przy drugiej próbie "Lewy" już się nie pomylił.

Polacy po 36 latach wreszcie wyszli z grupy. Później w kraju dyskutowano jednak na temat stylu gry. – Radość z gry jest potrzebna. To będzie ważny element, nawet w niedalekiej przyszłości. Oczywiście, jest inaczej jak próbujemy atakować. Gdy gramy bardziej defensywnie, tej radości nie mamówił Lewandowski w pomeczowej rozmowie z TVP Sport.

Faza finałowa


1/8 finału rozpoczęła się 3 grudnia. W pierwszym dniu awans do ćwierćfinału zapewniły sobie Holandia i Argentyna. Następnego dnia zrobili to Francuzi i Anglicy. Później, dopiero po rzutach karnych Chorwaci wyeliminowali Japończyków. Fantastycznie spisali się Brazylijczycy, którzy pokonali Koreę Południową aż 4:1.

Do wielkiej sensacji doszło 6 grudnia, ostatniego dnia rywalizacji w 1/8 finału. Marokańczycy okazali się lepsi od Hiszpanów w serii rzutów karnych. Na koniec Portugalczycy zdeklasowali Szwajcarów (6:1).

1/8 finału Mundialu 2022


3 grudnia: Holandia – USA 3:1
3 grudnia: Argentyna – Australia 2:1
4 grudnia: Francja – Polska 3:1
4 grudnia: Anglia – Senegal 3:0
5 grudnia: Japonia – Chorwacja 1:1, k. 1:3
5 grudnia: Brazylia – Korea Południowa 4:1
6 grudnia: Maroko – Hiszpania 0:0, k. 3:0
6 grudnia: Portugalia – Szwajcaria 6:1

Pierwsze ćwierćfinały rozegrano 9 grudnia. Najpierw odpadli Brazylijczycy, którzy przegrali po rzutach karnych z Chorwacją.

Niezwykle emocjonujący był także drugi ćwierćfinał. W nim Holendrzy zmierzyli się z Argentyńczykami. Albicelestes prowadzili 2:0, ale w końcówce stracili dwa gole. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a w rzutach karnych triumfował Messi i spółka.

Gigantyczną sensacją było to, kto zagwarantował sobie awans do półfinału jako trzeci. W sobotę 10 grudnia Maroko pokonało Portugalię 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Youssef En-Nesyri. Maroko zostało pierwszą afrykańską reprezentacją, która awansowała do półfinału.

Z wygranej cieszyli się także Francuzi. Trójkolorowi okazali się lepsi od Anglików (2:1). W końcówce doskonałą szansę zmarnował Harry Kane, który przestrzelił z rzutu karnego.

Ćwierćfinały Mundialu 2022


9 grudnia: Chorwacja – Brazylia 1:1, k. 4:2
9 grudnia: Holandia – Argengyna 2:2, k. 3:4
10 grudnia: Maroko – Portugalia 1:0
10 grudnia: Anglia – Francja 1:2

13 grudnia rozegrano pierwszy półfinał, w którym zagrała Argentyna z Chorwacją. Albicelestes odnieśli przekonujące zwycięstwo. Wygrali 3:0 po dwóch trafieniach Alvareza i jednym Messiego.

14 grudnia udział w finale zapewnili sobie Francuzi. Trójkolorowi pokonali Maroko 2:0 po golach Theo Hernandeza i Randala Kolo Muaniego. Zespół Didiera Deschampsa stanął więc przed szansą obrony tytułu mistrza świata wywalczonego cztery lata wcześniej w Rosji.

Półfinały Mundialu 2022


13 grudnia: Argentyna – Chorwacja 3:0 (Messi 34, Alvarez 39,69)
14 grudnia: Francja – Maroko 2:0 (T. Hernandez 5, Kolo Muani 79)

Finał Mundialu 2022

18 grudnia 2022 roku, na

Lusail Stadium, rozegrano finał mundialu. Dzień wcześniej trzecie miejsce zajęli Chorwaci, którzy w "finale pocieszenia" pokonali Maroko 2:1.

Po raz pierwszy w historii finał MŚ sędziował Polak. Był nim Szymon Marciniak. Sam mecz finałowy miał nieprawdopodobny przebieg...

Argentyńczycy w pierwszej połowie byli zdecydowanie lepsi, o czym świadczyć mogą gole Messiego z 23. i Angela Di Marii z 36. minuty.


W ostatnim kwadransie Trójkolorowych uratował Mbappe. Lider Francuzów zdobył dwie bramki, przez co doprowadził do dogrywki. W 108. minucie na listę strzelców znów wpisał się Messi. To nie był koniec emocji, bo w 118. minucie Mbappe skompletował hat-tricka, a to oznaczało, że zwycięzcę wyłonią rzuty karne.

Argentyńczycy wykonywali je perfekcyjnie, a w zespole Francuzów spudłowali Aurelien Tchouameni i Kingsley Coman. Albicelestes po raz trzeci w historii zostali mistrzami świata, a Messi zdobył ostatnie trofeum, którego brakowało mu w karierze.

Argentyna – Francja 3:3, k. 4:2
Bramki: Messi 23-k, 108, Di Maria 36 – Mbappe 80, 81, 118

Statystyki


Królem strzelców turnieju z ośmioma golami został Mbappe. Tylko jedną bramkę mniej zdobył Messi. Bramkarzem turnieju wybrano Emiliano Martineza z Argentyny. Najlepszym zawodnikiem wybrano Messiego.

Nagroda FIFA Fair Play trafiła do reprezentacji Anglii, a najlepszym młodym zawodnikiem został Argentyńczyk Enzo Fernandez.

Mistrzostwa świata w Katarze były rekordowe pod względem liczby strzelonych goli. Zdobyto w nich aż 172 bramki. O jedno trafienie poprawiono wynik z turniejów w 1994 i 2014 roku.

Miss Mundialu 2022


Reprezentanci Chorwacji na mundialu mogli liczyć na wsparcie pięknej Ivany Knoll, którą okrzyknięto miss mundialu. 30-letnia Chorwatka to modelka, która w 2016 roku została uznana miss swojego kraju. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, na Florydzie.

Knoll wywoływała też kontrowersje. Nie brakowało głosów, że ubiera się zbyt skąpo, nie szanując katarskich obyczajów.

Morze głów i problemy na drogach. Feta Argentyny została przerwana [WIDEO]
(Fot. TVP)
Morze głów i problemy na drogach. Feta Argentyny została przerwana [WIDEO]

Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery
Mateusz Klich (fot. TVP)

Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery

| Piłka nożna / Inne ligi 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Wychowanek pomógł Lechowi. "Cały Poznań trzymał za nas kciuki"
tylko u nas
Wychowanek pomógł Lechowi. "Cały Poznań trzymał za nas kciuki"
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Radość Mateusza Skrzypczaka po wygranej Jagiellonii Białystok (fot. Getty).
Sportowy wieczór (10.05.2025)
Sportowy wieczór (10.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (10.05.2025)
| Sportowy wieczór 
Korner Boxing Night, Radomsko [ZAPIS]
Korner Boxing Night, Radomsko. Transmisja online na żywo w TVP Sport (10.05.2025)
Korner Boxing Night, Radomsko [ZAPIS]
| Boks 
Polak w Lidze Mistrzów! Pomogła mu... porażka rodaka
Radosław Majecki (fot. Getty Images)
Polak w Lidze Mistrzów! Pomogła mu... porażka rodaka
| Piłka nożna / Francja 
Raków nie szuka usprawiedliwień. Trener odniósł się do decyzji sędziego
Piłkarze Rakowa nie mogli pogodzić się z decyzjami sędziego Pawła Raczkowskiego (fot. PAP).
Raków nie szuka usprawiedliwień. Trener odniósł się do decyzji sędziego
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Trener mistrza studzi optymizm. Radość, ale nie euforia...
Radość piłkarzy Jagiellonii Białystok (fot. PAP).
Trener mistrza studzi optymizm. Radość, ale nie euforia...
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Znamy pierwszego spadkowicza z Betclic 2 Ligi!
Piłkarze Olimpii Elbląg (fot. Getty)
Znamy pierwszego spadkowicza z Betclic 2 Ligi!
| Piłka nożna / Betclic 2 Liga