| Inne

Masiuk, Gawenda i inni. Oto młode polskie nadzieje na medale igrzysk

fot. TVP Sport
fot. TVP Sport
Tytus Olszewski

Nastolatkowie wygrywający najważniejsze międzynarodowe zawody zawsze wzbudzają wzmożone zainteresowanie kibiców. W Polsce nie brak innych dużych talentów. Niektóre już na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu mogą sprawić sporą niespodziankę. Sprawdź listę największych sportowych talentów w Polsce.

Polak jak Duplantis? "Chcę skakać 6 metrów i wyżej!"

Czytaj też

Michał Gawenda (fot. TVPSPORT.PL)

Polak jak Duplantis? "Chcę skakać 6 metrów i wyżej!"

Iga Świątek pokazała już, że sukcesy odnoszone w wieku juniorskim mogą zwiastować udaną karierę w przyszłości. Polska tenisistka to najjaśniejszy przykład, ale wystarczy wspomnieć o Pii Skrzyszowskiej, Adriannie Sułek czy Magdalenie Stysiak, które bardzo dobrze odnalazły się w seniorskiej rzeczywistości i z powodzeniem rywalizują z najlepszymi na świecie.

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy przedstawicieli dyscyplin olimpijskich, którzy nie ukończyli jeszcze 19. roku życia i mogą być Polskimi nadziejami medalowymi podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, ale także na kolejnych wielkich imprezach sportowych. Układając listę braliśmy pod uwagę sukcesy juniorskie oraz potencjał na przebicie się wśród seniorów.

Polak jak Duplantis? "Chcę skakać 6 metrów i wyżej!"

Czytaj też

Michał Gawenda (fot. TVPSPORT.PL)

Polak jak Duplantis? "Chcę skakać 6 metrów i wyżej!"

Ksawery Masiuk (pływanie) – 17 lat

Takiego talentu w polskim pływaniu nie było od bardzo dawna. Ma zaledwie 17 lat a na koncie już medal mistrzostw świata seniorów. Pod koniec czerwca w Budapeszcie zdobył brązowy medal na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym. Kilkanaście dni później dominował juniorskie ME, zdobywając tytuły na 50, 100 i 200 metrów grzbietem i trzy brązowe medale w sztafetach. Mało? W 2022 roku sięgnął jeszcze po siedem krążków mistrzostw świata juniorów, w tym aż cztery złote.

Ksawery Masiuk (fot. PAP)
Ksawery Masiuk (fot. PAP)

Liliana Lewińska (gimnastyka artystyczna) – 14 lat

Olimpijski medal w gimnastyce po zakończeniu kariery przez Leszka Blanika wydawał się pozostawać w sferze marzeń. Na szczęście na horyzoncie pojawił się duży talent w postaci Liliany Lewińskiej. W połowie czerwca jako pierwsza Polka zdobyła indywidualne medale juniorskich mistrzostw Europy w gimnastyce artystycznej. Z Tel Awiwu przywiozła w sumie trzy krążki (dwa srebra i brąz). Dodatkowo jako pierwsza Polka w historii otrzymała stypendium Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej. 14-latka czeka jeszcze sprawdzenie swoich umiejętności na tle starszych rywalek, ale pod nieobecność Rosjanek pole do popisu wydaje się być spore.

Karolina Piechowicz (pływanie) – 17 lat

Jak się okazuje, Ksawery Masuk to nie jedyny polski talent w pływaniu. Do znakomitego trzeciego miejsca dla naszego kraju w klasyfikacji drużynowej MŚJ w Limie przyczyniła się również Karolina Piechowicz. Specjalizująca się w żabce 17-latka przywiozła z Peru cztery medale, w tym dwa indywidualne złote na 50 i 100 metrów we wspomnianej konkurencji. Do tego dorzuciła jeszcze złoto w sztafecie mieszanej 4x100 i brąz w sztafecie dziewcząt w stylu zmiennym. Piechowicz oprócz tytułów juniorskich ma już także na koncie pierwsze seniorskie medale mistrzostw Polski. W grudniu zdobyła srebro oraz brąz, ustanawiając rekord kraju 17-latek na 100 metrów stylem klasycznym.

Karolina Piechowicz (fot. PAP)
Karolina Piechowicz (fot. PAP)

Michał Gawenda (skok o tyczce) – 17 lat

Najpierw w czerwcu zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Polski, pokonując wysokość 5,40. Oznaczało to rekord kraju juniorów młodszych, który od 1981 roku należał do Ryszarda Kolasy i wynosił 5,31 m. Później Gawenda został mistrzem Europy do lat 18. To jednak był tyko wstęp do późniejszego wyczynu. W sierpniu wystartował w mistrzostwach świata juniorów w Cali będąc jeszcze kadetem. To jednak w niczym nie przeszkodziło i lekkoatleta urodzony w 2005 roku zgarnął brązowy medal, skacząc 5,45 i bijając własny rekord Polski. Tym samym Gawenda został drugim reprezentantem naszego kraju, który zdobył medal w historii występów na MŚ U20 w tej konkurencji. Wcześniej dokonał tego Paweł Wojciechowski, który w 2008 roku wywalczył srebro w Bydgoszczy. Co ciekawe, 17-latek będzie mógł jeszcze pobić ten rezultat, gdyż wiek pozwala mu na wystąpienie w kolejnej edycji światowego czempionatu w 2024 roku w Limie.

Michał Gawenda (fot. TVP Sport)
Michał Gawenda (fot. TVP Sport)

Martyna Dołęga (podnoszenie ciężarów) – 17 lat

Kolejnym wschodzącym talentem w konkurencji z tradycjami w Polsce jest Martyna Dołęga. Nic jednak dziwnego, gdyż 17-latka jest córką potrójnego mistrza świata oraz brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów, Marcina Dołęgi. Reprezentantka WLKS Nowe Iganie to aktualna mistrzyni starego kontynentu do lat 17 w kategorii 64 kg. Większym sukcesem wydaje się jednak brąz ME, ale za to U20, czyli wśród zdecydowanie starszych rywalek. Ten sukces pozwala myśleć, że Dołęga za kilka lat powtórzy olimpijski sukces taty.

Martyna Dołęga (fot. PAP)
Martyna Dołęga (fot. PAP)

Julia Damasiewicz (kitesurfing) – 18 lat

Program olimpijski żeglarstwa na igrzyskach w Paryżu uległ sporej metamorfozie. Zmiany mogą być dla Polaków korzystne, bo w nowych klasach mamy swoich kandydatów do medali. Uwagę zwrócić warto zwłaszcza na Damasiewicz, która ma już w dorobku tytuł mistrzyni Europy seniorek. Ubiegły rok był dla niej niezwykle udany Triumfowała w zawodach Pucharu Świata w Austrii i została młodzieżową mistrzynią globu.

Julia Damasiewicz (fot. Getty)
Julia Damasiewicz (fot. Getty)

Martyn Pawelski (tenis) – 18 lat

Polski tenis przeżywa świetny czas. Sukcesy Igi Światek i Huberta Hurkacza zachęcają kolejne osoby do sięgnięcia po rakietę i spróbowania sił na korcie. Za kilka lat możemy cieszyć się z osiągnięć kolejnego Polaka. Mowa tutaj o Martynie Pawelskim, który w ostatnim czasie znalazł się w czołówce juniorów na świecie. Potwierdził to świetnym występem w Roland Garros, w którym dotarł aż do półfinału. 17-latek jest uznawany za jeden z największych talentów polskiego tenisa. Szerokiej publiczności pokazał się jednak już w wieku 12 lat, wygrywając rozgrywany w Paryżu w czasie wielkiego szlema Longines Futures Tennis Aces. Polacy za to mogli go podziwiać podczas charytatywnego meczu zorganizowanego przez Igę Świątek, u boku której rozegrał spotkanie przeciwko Agnieszce Radwańskiej i Serhija Stachowskiego. Pawelski zajmuje na razie 783. miejsce w rankingu ATP i występuje w turniejach rangi ITF, ale już niedługo powinniśmy go oglądać w co raz większych imprezach.

Martyn Pawelski (fot. PAP)
Martyn Pawelski (fot. PAP)

Julia Nowak (taekwondo olimpijskie) – 15 lat

Julia Nowak to talent, którego w taekwondo w naszym kraju jeszcze nie było. Ma zaledwie 15 lat i ponad 50 medali w zawodach międzynarodowych i krajowych w kategoriach młodziczek oraz kadetek. Na koncie ma dwa tytuły mistrzyni Europy kadetek w latach 2020 i 2021. Sama zawodniczka oraz jej trenerzy marzą o występie na przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu. Jak mówią, chcą iść w ślady Hiszpanki Adriany Cerezo Iglesias, która w wieku 17 lat sięgnęła w Tokio po srebrny medal.

Miłosz Redzimski (tenis stołowy) – 16 lat

Ma 16 lat i pokonał legendę światowego tenisa stołowego, Niemca Timo Bolla, który jest czterokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich, medalistą mistrzostw świata i aż dwudziestokrotnym mistrzem Europy. Redzimskiego powoli wchodzi na arenę międzynarodową i już mierzy się z wiele starszymi zawodnikami, będąc kluczowym zawodnikiem polskiej drużyny. Na koncie ma już srebro mistrzostw świata kadetów w grze pojedynczej. Z kolei w tym roku zdobył brązowy medal w singlu podczas mistrzostw Europy do lat 21 w Cluj-Napoca. Fantastyczny sezon przypieczętował drużynowym wicemistrzostwem świata juniorów, które zdobył z reprezentacją Polski w Tunezji.

Mistrzostwa Europejskie: Miłosz Redzimski – Benedek Olah [MECZ]
(fot. TVP)
Mistrzostwa Europejskie: Miłosz Redzimski – Benedek Olah [MECZ]

Alicja Klasik (szermierka sportowa) – 18 lat

Sukcesy polskiej szermierki na igrzyskach olimpijskich sięgają 1928 roku, kiedy to drużyna mężczyzn zdobyła brązowy medal. Od tamtego czasu polscy zawodnicy zdobywają szereg medali z najważniejszych, światowych imprez. Jedną ze wschodzących gwiazd tego sportu jest Alicja Klasik, która w wieku 17 lat została mistrzynią świata kadetek w szpadzie. Polska juniorka zdobywa medale Pucharu Świata w swojej kategorii wiekowej. Obecnie jest drugą zawodniczką światowego rankingu wśród juniorek.

Alicja Klasik (fot. PAP)
Alicja Klasik (fot. PAP)

Dominik Ratajczak (kolarstwo torowe) – 18 lat

Kolarstwo torowe to kolejna dyscyplina sportowa, w której będziemy upatrywać medalowych szans Polaków na igrzyskach olimpijskich. Nadzieję na sukces daje Dominik Ratajczak, który podczas ubiegłorocznych MŚJ w Tel Awiwie zdobył indywidualnie dwa medale. Najpierw zwyciężył w konkurencji scratch – wyścigu polegającym na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu okrążeń toru. Później stanął jeszcze na drugim stopniu podium w wyścigu omnium. Sukces ten cieszy tym bardziej, że wielobój jest konkurencją olimpijską.

Dominik Ratajczak (fot. Getty)
Dominik Ratajczak (fot. Getty)

Maksymilian Granieczny (siatkówka) – 17 lat

17-letni siatkarz Jastrzębskiego Węgla jest jednym z największych polskich talentów na pozycji libero. Wychowanek Akademii Talentów śląskiego klubu już w wieku 15-lat zadebiutował w rozgrywkach Ligi Mistrzów, w meczu kwalifikacyjnym z holenderskim klubem Draisma Dynamo Apeldoorn. Natomiast w listopadzie 2020 roku, w spotkaniu z Treflem Gdańsk, został najmłodszym debiutantem w historii rozgrywek PlusLigi. Jest m.in. dwukrotnym mistrzem Polski młodzików, dwukrotnym wicemistrzem Polski kadetów oraz mistrzem Polski juniorów. Był powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski, a w 2021 roku wraz z kadrą narodową U-17 sięgnął w Albanii po brązowe medale mistrzostw Europy. Granieczny już niedługo może okazać się dużym wzmocnieniem reprezentacji Polski w siatkówce.

Maksymilian Granieczny (fot. CEV)
Maksymilian Granieczny (fot. CEV)
Zobacz też
Kolejny rekord pobity. Niesamowity wynik!
Super Bowl jak zawsze dostarczył wielu emocji (fot. Getty).

Kolejny rekord pobity. Niesamowity wynik!

| Inne 
Rusza szalona wyprawa Polaka! Przejedzie pustynię Gobi w... zimie
Mateusz Waligóra (fot. informacja prasowa)

Rusza szalona wyprawa Polaka! Przejedzie pustynię Gobi w... zimie

| Inne 
Mistrzowie w robieniu psikusów. Upokorzyli faworyta w finale
Jalen Hurts (fot. Getty Images)
polecamy

Mistrzowie w robieniu psikusów. Upokorzyli faworyta w finale

| Inne 
Polki zostały mistrzyniami świata. "Nikt się tego nie spodziewał"
Reprezentantki Polski w hokeju na trawie (fot. FIH)
tylko u nas

Polki zostały mistrzyniami świata. "Nikt się tego nie spodziewał"

| Inne 
Wraca Betclic 1 Liga! Zobacz zapowiedź tygodnia w TVP Sport
Sportowa zapowiedź tygodnia w TVP. Sprawdź ramówkę i plan transmisji 10-16 lutego 2025

Wraca Betclic 1 Liga! Zobacz zapowiedź tygodnia w TVP Sport

| Inne 
Najnowsze
Lechia znów ma kłopoty! Możliwy... walkower
nowe
Lechia znów ma kłopoty! Możliwy... walkower
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Lechia Gdańsk wpadła w duże kłopoty (fot. PAP)
Żuk: pokazałam, że potrafię [WIDEO]
fot. TVP Sport
Żuk: pokazałam, że potrafię [WIDEO]
| Biathlon 
Jan Guńka: siły dzisiaj zabrakło [WIDEO]
fot. TVP Sport
Jan Guńka: siły dzisiaj zabrakło [WIDEO]
| Biathlon 
Badacz: Dobrze, że to się już skończyło [WIDEO]
fot. TVP Sport
Badacz: Dobrze, że to się już skończyło [WIDEO]
| Biathlon 
Futbolówka: faza play-off Ligi Mistrzów. Echa hitu Manchester City – Real
Futbolówka: faza play-off Ligi Mistrzów. Echa hitu Manchester City – Real i zapowiedź środowych meczów
Futbolówka: faza play-off Ligi Mistrzów. Echa hitu Manchester City – Real
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Strongman – Liga Mistrzów 2024 (Estonia)
Strongman – Liga Mistrzów 2024 (Estonia)
Strongman – Liga Mistrzów 2024 (Estonia)
| Inne 
Ekspert o Maiku Nawrockim: już wielkiej kariery nie zrobi [WIDEO]
Marcin Brzęcki i Maik Nawrocki (fot. TVP Sport / Getty)
Ekspert o Maiku Nawrockim: już wielkiej kariery nie zrobi [WIDEO]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Do góry