Jest pierwszym człowiekiem, który przeszedł mongolską część pustyni Gobi. Teraz chce być pierwszym, który przejedzie ją w zimie na rowerze. Mateusz Waligóra znów rusza do Mongolii. Przed nim wyprawa Asekol Gobi Winter Expedition, czyli 1400 kilometrów w mrozach sięgających -40 stopni Celsjusza. Bohater tej wyprawy będzie gościem Sportowego Wieczoru we wtorek 11 lutego o 22:00 w TVP SPORT. Zapraszamy!
W październiku 2018 r. Mateusz Waligóra został pierwszym człowiekiem, który przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część pustyni Gobi. W kolejnych latach przemaszerował Grenlandię z zachodu na wschód, dotarł do bieguna południowego, wdrapał się na szczyt Mount Everestu, rozpoczynając drogę na poziomie oceanu, zorganizował też kilka wypraw o charakterze edukacyjnym przez Polskę. – Ale Gobi nie opuściła mnie nawet na chwilę – mówi Waligóra, który przez lata stał się ekspertem w organizowaniu wypraw w dalekie i odludne zakątki Ziemi.
Nigdy nie ukrywał, że szczególnym uczuciem darzy pustynie. 12 lutego wyleci do Ułan Bator, by kilka dni później rozpocząć przejazd przez Gobi. Punktem startu będzie Altai, metą – Sajnszand. Miejscowości dzieli 1400 km, tygodnie samotności i walki z porywistymi wiatrami.
Na tym wyzwania dopiero się zaczynają. Problemem może okazać się transport wody w niskich temperaturach, bo zimy na Gobi bywają skrajne – albo mroźne i bezśnieżne, albo, jak w ubiegłym roku, pełne śnieżnych zamieci. – Ze względu na tę niewiadomą nie mogę polegać na śniegu jako źródle wody. Jedyną opcją pozostaje zatem jej transport w maksymalnych ilościach. Zabieram z sobą 10 termosów o łącznej pojemności 21,4 litra, co wystarczy mi na nieco ponad pięć dni – mówi Waligóra i dodaje, że będzie musiał podgrzewać tę wodę codziennie, żeby nie zamarzła.
Wyzwaniem będzie też utrzymywanie w cieple kartuszy z gazem (Waligóra zabiera ogrzewany pokrowiec podłączany do powerbenka) i przede wszystkim – siebie. – Nie obawiam się zimna, tylko wilgoci. Największym problemem będzie ochrona twarzy, dłoni i stóp – opowiada Waligóra, tłumacząc, że pomoże mu w tym specjalnie wyselekcjonowana odzież.
Nie byłoby jednak tej wyprawy, gdyby nie rower. – Pojadę na oponach o szerokości czterech cali. Moje buty są wielkie, a dodatkowo noszę ogromny rozmiar (50!). Z tego powodu sprowadziłem z USA największe na rynku pedały platformowe, które i tak nie dawały wystarczającego podparcia stopie. Wymagały zatem wykonania dodatkowych dostawek z aluminium, przez co przypominają nieco rakiety do tenisa. Tyłek będzie podatny na odmrożenia, z tego powodu na siodle wykorzystam uszyty na miarę pokrowiec z owczej skóry - mówi Waligóra.
Kolejne wyzwania to: dbanie o opony, suszenie odzieży, poradzenie sobie z krótkim dniem, nawigacją i dostarczeniem organizmowi potężnej dawki kalorii.
Ale Asekol Gobi Winter Expedition to nie tylko zmaganie ze słabością i próba ułożenia się z naturą. To przede wszystkim opowiadanie o tym, jak duży mamy na nią wpływ. Raz w tygodniu w swoich mediach społecznościowych zespół Waligóry będzie publikował wyjątkowy edukacyjny podcast "Recykling bez tajemnic", realizowany we współpracy z ASEKOL i prowadzony przez "Dobra Podróż".
"Recykling bez tajemnic" to seria rozmów ze specjalistami branży odpadowej, którzy zdradzą prawdy i mity związane z prawidłowym postępowaniem z odpadami. Jak wygląda droga puszki aluminiowej, butelki szklanej i plastikowej z naszego śmietnika do ponownych narodzin? Które surowce można przetwarzać w nieskończoność i co zrobić z elektrośmieciami? Odpowiedzi na te i inne pytania już wkrótce w serii "Recykling bez tajemnic". – Ja już wiem, że warto wyczekiwać go w każdy piątek. Jeśli tylko możliwości techniczne na to pozwolą, znajdziecie w nim również notatkę głosową prosto z serca pustyni Gobi – kończy Waligóra.
***
Mateusz Waligóra – specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnie upodobał sobie pustynie: od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej, samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii, pierwsze samotne przejście mongolskiej części pustyni Gobi, przejście Grenlandii z zachodu na wschód. Jako czwarty Polak zdobył biegun południowy, a jako pierwszy zdobył Mount Everest z poziomu morza. Członek The Explorers Club.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.