Piłkarze ręczni reprezentacji Danii i Francji staną dziś na przeciw siebie w meczu o złoto polsko-szwedzkich mistrzostw świata. Spotkanie rozegrane zostanie w obecności ponad 20 tysięcy kibiców w Tele2 Arenie w Sztokholmie. Pierwotnie finał miał się jednak odbyć w... Warszawie. Przez niespełnione obietnice stołecznych władz musieliśmy jednak oddać go Szwedom.
Wszystko miało miejsce na przełomie 2014 i 2015 roku, gdy polsko-szwedzki komitet organizacyjny składał do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) oficjalną aplikację o organizację mistrzostw w 2023 roku. – Zawarliśmy wtedy dżentelmeńską umowę – wspomina prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański. Na czym owa umowa polegała?
MŚ 2023 piłkarzy ręcznych. Finał miał być w Warszawie
Ustalenia między Polakami i Szwedami zakładały, że finał mundialu rozegrany zostanie w tym kraju, który będzie miał do dyspozycji większą halę. Szwedzi już wtedy mogli pochwalić się dopiero co wybudowanym stadionem Tele2 Arena w Sztokholmie, który mogli przystosować do organizacji meczów piłki ręcznej z trybunami dla 23 tysięcy widzów. Obie federacje uznały jednak, że finał odbędzie się w Polsce. To dlatego, że na tapecie był wówczas temat budowy w pobliżu Stadionu Narodowego w Warszawie potężnego obiektu, którego powstanie szumnie zapowiadali włodarze miasta.
Hala miała być gigantyczna. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tamtejszego terenu zakładał budowę areny mogącej pomieścić od 25 do 35 tysięcy widzów. Dość powiedzieć, że byłby to nie tylko największy obiekt tego typu w Polsce, ale i w całej Europie. Logiczne więc, że byłoby to też odpowiednie miejsce do organizacji tak prestiżowego wydarzenia jak finał mistrzostw świata.
Składając aplikację do IHF, przedstawiciele ZPRP mieli zapewniania władz Warszawy, że taki obiekt powstanie w stolicy jeszcze przed 2023 rokiem. Podobnie było w 2015 roku, gdy prawo organizacji mistrzostw oficjalnie trafiło w ręce Polaków i Szwedów. Obie strony łączyła jednak dżentelmeńska umowa, więc ZPRP pozostało oczekiwanie na działania ratusza. Tych na Puławskiej nikt się jednak nie doczekał. Finał i mecz o brąz przejęli ostatecznie Szwedzi.
– Kiedy w 2014 roku aplikowaliśmy o organizację mistrzostw, a rok później ją dostaliśmy, mieliśmy zapewnienia władz samorządowych Warszawy, że w stolicy powstania hala na minimum 25 tysięcy widzów. Byliśmy głęboko przekonani, że tak będzie. Zawarliśmy wtedy ze Szwedami dżentelmeńską umowę – kto będzie miał większą halę w stolicy, ten zorganizuje finał. Wiecie państwo doskonale jaka jest sytuacja w stolicy... Umowa to umowa, dlatego musieliśmy pogodzić się z przekazaniem im tej organizacji – wyjaśnia Szczepański.
W Polsce rozegranych zostało w sumie 61 ze 112 meczów mistrzostw: po 21 odbyło się w Katowicach i Krakowie, 16 w Płocku (mecze Pucharu Prezydenta IHF), a trzy – dwa ćwierćfinały i półfinał – w Gdańsku.
Transmisja obu meczów o medale – starcia Szwedów z Hiszpanami o brąz i finałowego spotkania Duńczyków z Francuzami – w TVP Sport, na TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej, Smart TV i HBB TV. Szczegóły poniżej.
MŚ 2023 w piłce ręcznej mężczyzn. Mecz o brązowy medal Szwecja – Hiszpania [szczegóły transmisji na żywo]
Kiedy mecz: niedziela, 29 stycznia o godzinie 18:00
O której i gdzie transmisja: od 17:15 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV
Kto skomentuje: Maciej Iwański, Artur Siódmiak
Prowadzący studio: Marcin Rams
Goście: Paweł Paczkowski, Grzegorz Chodkowski
MŚ 2023 w piłce ręcznej mężczyzn. Finał Francja – Dania [szczegóły transmisji na żywo]
Kiedy mecz: niedziela, 29 stycznia o godzinie 21:00
O której i gdzie transmisja: od 19:55 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV
Kto skomentuje: Jacek Laskowski, Robert Lis
Prowadzący studio: Marcin Rams
Goście: Paweł Paczkowski, Artur Siódmiak
28 - 24
Chorwacja
26 - 25
Bahrajn
36 - 32
Holandia
29 - 20
Gwinea
28 - 31
Portugalia
31 - 24
USA
29 - 22
Czechy
28 - 30
Szwajcaria
39 - 20
Włochy
25 - 26
Tunezja
40 - 19
Kuba
24 - 36
Słowenia
30 - 42
Szwecja
39 - 20
Japonia
25 - 22
Kuwejt
17:00
Chile
19:30
Hiszpania
17:00
Republika Zielonego Przylądka
19:30
Islandia
14:30
Niemcy
17:00
Tunezja
19:30
Włochy
14:30
Francja
17:00
Macedonia Północna
19:30
Holandia
14:30
Algieria
17:00
Gwinea
14:30
Portugalia
14:30
1G
14:30
4F
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.