| Piłka nożna / Reprezentacja

Reprezentacja Polski. Mecz Czechy – Polska nie potrzebował więcej kartek

(fot. PAP)
(fot. PAP)

Mecz Czechy – Polska był tak jednostronnym widowiskiem, że w kilku sytuacjach sędzia mógł zaniechać pokazania żółtej kartki, ponieważ… ten mecz nie potrzebował więcej kartek. Sędziowie mogą tak postępować, ale raczej wyjątkowo. Na przykład gdy dochodzi do przewinienia, które zasadniczo kwalifikuje się do ukarania kartką, jednak jego powaga nie jest aż tak znaczna, aby egzekwować karę bezwzględnie w meczu, którego losy – zdaniem sędziego – raczej już się nie odwrócą.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Szczęsny apeluje o spokój. "Nic mnie nie martwi"

Czytaj też

Wojciech Szczęsny (fot. PAP)

Szczęsny apeluje o spokój. "Nic mnie nie martwi"

Sędzia Anasthasios Sidiropoulos z Grecji w starciu Czechy – Polska żółtą kartkę pokazał tylko dwa razy. To blisko dwa razy mniej niż wynosi jego średnia w spotkaniach międzypaństwowych w eliminacjach mistrzostw Europy albo świata. Akurat w tym meczu arbiter mógł sobie na to pozwolić, ponieważ Czesi już w 3.minucie prowadzili 2:0 i stwarzali kolejne sytuacje do zdobycia goli.

Taki przebieg meczu czasem zwiększa u sędziów poziom tolerancji dla fauli, które nie są niebezpieczne ani brutalne, lecz wynikają z nieumiejętności lub słabszej formy, ale nie powodują znaczącej szkody da rywali. Sędzia musi jednak zachować ostrożność, aby jego pobłażliwość nie zachęciła piłkarzy do popełnienia kolejnych przewinień potencjalnie karalnych kartkami.

Arbiter z Grecji dobrze odnalazł się w tej sytuacji. Postępował zgodnie z "Przepisami gry" i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, czyli tak zwanym duchem gry rozumianym jako działanie korzystne dla piłki nożnej, dla widowiska i jego odbioru.

Gdyby nie nietypowy przebieg tego meczu, czyli tak wyraźne prowadzenie i wyraźna przewaga gospodarzy w kolejnych minutach, sędzia w 17. minucie prawdopodobnie pokazałby żółtą kartkę Robertowi Gumnemu, który w 9. minucie zastąpił kontuzjowanego Matty’ego Casha.

Gumny od początku swojego występu, podobnie jak inni reprezentanci Polski, miał duże problemy z zatrzymywaniem ataków rywali. Gdy tuż przed narożnikiem pola karnego David Jurasek zmylił go zwodem i mijał bokiem, Gumny wystawił rękę, którą zatrzymał Czecha uniemożliwiając mu wbiegnięcie z piłką do pola karnego. Takie sytuacje określane są jako SPA, czyli "stopping a promissing attack" (zatrzymanie akcji korzystnej, obiecującej), i zazwyczaj karane są żółtą kartką.

W 19. minucie sędzia nie dostrzegł, że Tomasz Soucek próbując wybić piłkę spod nóg Krystiana Bielika trafił go korkami w stopę. Arbiter chyba zorientował się, że popełnił błąd i że musiało dojść do faulu, bo odtąd miał Czecha na oku.

W 22. minucie doszło do sytuacji, która pokazuje jeden z negatywnych skutków ubocznych wprowadzenia systemu VAR. Kiedyś, gdy sędzia widział faul i chciał zastosować korzyść, ale było to niemożliwe z powodu spalonego, niejako „wycofywał się” ze stosowania korzyści, odgwizdywał przewinienie i dyktował rzut wolny za faul. We wczorajszym meczu, gdy Soucek sfaulował Roberta Lewandowskiego kopiąc go od tyłu, sędzia Anasthasios Sidiropoulos też chciał zastosować korzyść. Zrobił to, ale... bez sensu.

Problem w tym, że piłka trafiła do Karola Linettego, który był na wyraźnym spalonym, a którego to spalonego sędzia asystent nie zasygnalizował poprzez podniesienie chorągiewki, ponieważ musiał się z tym wstrzymać… W czasach VAR sędziowie muszą opóźniać przerywanie gry – z powodu domniemanego spalonego lub stwierdzonego tak zwanego małego spalonego – aż do momentu, kiedy sytuacja przestanie być korzystna, czytaj: bramkowa. Chorągiewka powędrowała więc w górę dopiero wtedy, gdy Linetty stracił piłkę.

Niestety, niezależnie od „Przepisów gry”, różnych aktualnych szkoleń czy wytycznych dla sędziów, obecnie częsta praktyka jest taka, że po takich akcjach sędziowie dyktują rzut wolny pośredni z powodu spalonego, niejako zapominając o tym, że przecież ta akcja miała być korzystna dla drużyny poszkodowanej faulem. Skoro był spalony i korzyść dla drużyny poszkodowanej właśnie z powodu spalonego nie mogła być zrealizowana, to zdrowy rozsądek nakazywałby odgwizdanie z opóźnieniem faulu i podyktowanie rzutu wolnego…

Arbiter o faulu Souceka jednak pamiętał. Pokazał mu w tej sytuacji żółtą kartkę – albo za sam faul na Lewandowskim, albo za tak zwany „całokształt” – być może sędzia uznał, że Soucek w tym meczu postępuje w taki sposób, że należy mu wysłać sygnał ostrzegawczy w postaci widocznego dla wszystkich napomnienia. Zważywszy na wcześniejszy faul na Bieliku, ta kartka była ze wszech miar i słuszna, i potrzebna.

W 25. minucie Tomas Holes wybijając piłkę za linię boczną przypadkowo trafił korkami w kostkę Przemysława Frankowskiego. Arbiter tego faulu nie zauważył, więc nawet nie mógł się zastanowić, czy pokazać Czechowi żółtą kartkę.

W 37. minucie żółtą kartką ukarany został Jakub Brabec. Czeski obrońca zaatakował Sebastiana Szymańskiego na środku boiska w sposób nierozważny od tyłu w nogi. Ta kartka również była słuszna i raczej potrzebna, ponieważ tolerowanie gry niebezpiecznej, tak zwanej gry w kości, byłoby zbyt ryzykowne i mogłoby doprowadzić do rewanżów. Arbiter zareagował więc prawidłowo.

Dla Krystiana Bielika sędzia był pobłażliwy, gdy w 39. minucie dosyć nierozważnie sfaulował Alexa Krala przy linii bocznej. Pokazanie kartki w tej sytuacji nie byłoby błędem. Podobnie jak w 41. minucie, gdy w wyskoku do piłki Jan Kuchta również dosyć nierozważnie i dosyć mocno trafił dłonią w twarz Bielika.

Podobnych sytuacji, w których arbiter przy innym wyniku i innym przebiegu gry powinien albo musiałby pokazać żółtą kartkę, było więcej, ale sędzia w swojej pobłażliwości był dosyć konsekwentny. Tym bardziej nie miał powodu do zmiany taktyki prowadzenia meczu, gdy gospodarze strzelili gola na 3:0, i także wtedy, gdy dopiero w 87. minucie Polacy strzelili honorowego gola.

Szczęsny apeluje o spokój. "Nic mnie nie martwi"

Czytaj też

Wojciech Szczęsny (fot. PAP)

Szczęsny apeluje o spokój. "Nic mnie nie martwi"

Robert Lewandowski: dostaliśmy "gonga" i próbowaliśmy wrócić
TVP
Robert Lewandowski: dostaliśmy "gonga" i próbowaliśmy wrócić

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych, w tym pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych obowiązujących od 2008 roku wszystkich arbitrów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt profesjonalny;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland – czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, uznawanej za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie – trwającego od roku 2008 do 2017, reaktywowanego przez JFA i PZPN w 2024 i 2025 roku;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce, co stało się w roku 2017;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni – taka zmiana w prawie w 2024 roku została przegłosowana przez Sejm i Senat. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP lub decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz też
Probierz powoła skład na mecze el. MŚ. Padła konkretna data
Michał Probierz (fot. Getty Images)

Probierz powoła skład na mecze el. MŚ. Padła konkretna data

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Męczarnie Polski z egzotycznym rywalem. Decydowały karne
Z lewej Adrian Lis-Zieliński (fot. PAP)

Męczarnie Polski z egzotycznym rywalem. Decydowały karne

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Kiedy mecze reprezentacji Polski w 2025 roku? Sprawdź terminarz
Kiedy następny mecz reprezentacji Polski? Oto terminarz kadry w 2025

Kiedy mecze reprezentacji Polski w 2025 roku? Sprawdź terminarz

| Piłka nożna / Reprezentacja 
To tam zagramy z Holandią. Szczególne miejsce dla Polaków
Jakub Moder zagra z Holandią na swoim "domowym" stadionie (fot. Getty)

To tam zagramy z Holandią. Szczególne miejsce dla Polaków

| Piłka nożna / Reprezentacja 
To już pewne! To będzie pożegnalny mecz Kamila Grosickiego
Kamil Grosicki w czerwcu pożegna się z reprezentacją Polski (fot. Getty).

To już pewne! To będzie pożegnalny mecz Kamila Grosickiego

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Pięć goli i triumf młodych polskich piłkarzy! [WIDEO]
Bartosz Szywała (z prawej) rozegrał 83 minuty w meczu z Irlandią (fot. PAP)

Pięć goli i triumf młodych polskich piłkarzy! [WIDEO]

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Reprezentant Polski trafi do Bundesligi!
Arkadiusz Pyrka (fot. Getty Images)

Reprezentant Polski trafi do Bundesligi!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Czternasty tytuł z rzędu. Polak częścią historii!
Jakub Piotrowski (fot. Getty Images)

Czternasty tytuł z rzędu. Polak częścią historii!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
El Clasico porwało! Pięć goli w finale [SKRÓT]
Barcelona z Pucharem Króla (fot. Getty Images)

El Clasico porwało! Pięć goli w finale [SKRÓT]

| Piłka nożna / Hiszpania 
Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat
Wojciech Szczęsny odbierający gratulacje od kolegów po zatrzymaniu z jedenastu metrów Lionela Messiego (fot. Getty Images)

Karny Messiego i mecz z Niemcami. Szczęsny kończy 35 lat

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Najnowsze
Wymagający przeciwnik Polaków w Lidze Mistrzów
Wymagający przeciwnik Polaków w Lidze Mistrzów
| Hokej 
Hokeiści GKS-u Tychy (fot. PAP)
Seria klęsk United! To pierwszy taki przypadek od 30 lat!
Manchester United w przyszłym sezonie znów nie zagra w Lidze Mistrzów (fot. Getty Images)
Seria klęsk United! To pierwszy taki przypadek od 30 lat!
FOTO
Wojciech Papuga
Deklaracja trenera Manchesteru! Wspomniał o... odprawie
Trener Ruben Amorim nie wywalczył z drużyną trofeum Ligi Europy (fot. Getty Images)
Deklaracja trenera Manchesteru! Wspomniał o... odprawie
| Piłka nożna / Liga Europy 
"Diablo" kontra Balski, czyli historyczna walka Polaków o pas WBC
Stawką walki Adama Balskiego z Krzysztofem Włodarczykiem będzie pas WBC Interim w wadze bridger (fot. TVP Sport HD)
"Diablo" kontra Balski, czyli historyczna walka Polaków o pas WBC
Mateusz Fudala
Mateusz Fudala
Grzegorz Rasiak miał rację! Przewidział bohatera finału LE
Brennan Johnson okazał się bohaterem finału Ligi Europy. Tak przewidział Grzegorz Rasiak (fot. Getty Images)
Grzegorz Rasiak miał rację! Przewidział bohatera finału LE
| Piłka nożna / Liga Europy 
Wszyscy zwycięzcy Ligi Europy. Jakie kluby wygrywały trofeum?
Zwycięzcy Ligi Europy. Jakie kluby wygrywały trofeum? (fot. Getty)
Wszyscy zwycięzcy Ligi Europy. Jakie kluby wygrywały trofeum?
| Piłka nożna / Liga Europy 
Koniec strzelania w Lidze Europy. Kto trafiał najczęściej?
Liga Europy 2024/25: klasyfikacja strzelców [TABELA]: aktualizacja
Koniec strzelania w Lidze Europy. Kto trafiał najczęściej?
| Piłka nożna / Liga Europy 
Do góry