W rozpoczynającym się w Nowym Jorku 28 sierpnia wielkoszlemowym turnieju US Open po raz pierwszy zastosowana zostanie technika wideo challenge'u. W specjalny system będzie wyposażonych pięć kortów, a tenisiści będą mogli poprosić arbitra o analizę trzykrotnie w secie.
– Oczywiście, że są sytuacje, w których sędzia ogląda powtórkę meczu i zaczyna żałować, że nie podjął innej decyzji. Dlatego dobrze, że teraz będzie aparatura, która pomoże podjąć prawidłową – przyznał główny arbiter turnieju Jake Garner.
Analiza wideo ma dotyczyć m.in. sytuacji, w których nie będzie pewności, że zawodnik odbił piłkę zanim ta po raz drugi zetknęła się z podłożem, czy piłka nie odbiła się od ciała zawodnika albo czy rywal w niedozwolony sposób nie przeszkadzał w zagraniu, i będzie czymś niezależnym wobec powszechnego już w największych turniejach systemu "hawk eye" (sokole oko), który służy elektronicznemu pomiarowi, czy piłka wpadła w kort, czy była autowa.
Wideo challenge zostanie zainstalowany na pięciu największych z 17 kortów, na jakich rozgrywane będą spotkania w kompleksie Flushing Meadows i według Garnera będzie dostępny na nieco więcej niż połowie meczów singlowych. Jeśli wszystkie strony będą zadowolone z działania systemu i efektów pilotażu, być może w 2024 roku zostanie on rozszerzony.
– Naciskałam na to już od jakiegoś czasu, więc cieszę się, że na US Open będzie taka możliwość – przyznała trzecia w światowym rankingu Amerykanka Jessica Pegula.
US Open był pierwszym turniejem wielkoszlemowym z elektronicznym wywołaniem autu (2006), pierwszym z zegarem serwisowym (2018) i pierwszym, który umożliwił komunikację z trenerami w trakcie meczu (2022). – Staramy się szukać innowacji, iść z duchem czasu i uatrakcyjniać zawody, jak to tylko możliwe – zaznaczył Garner.
System challenge'u wideo był testowany w trakcie mniejszych imprez, jak ATP Cup czy ATP Finals Next Generation. Nie został jeszcze jednak ani raz sprawdzony w turnieju kobiet.
Osoby go obsługujące wyślą na tablet sędziego meczu czy ekran dla publiczności na korcie możliwie najlepszą powtórkę zapisu wideo, która powinna wyjaśnić sporną kwestię. Arbiter będzie miał trzy możliwości: potwierdzić pierwotną decyzję, zmienić ją lub nakazać powtórzenie punktu, jeśli nie będzie w stanie ocenić sytuacji jednoznacznie.
Jednym z ostatnich przypadków sędziowskiej pomyłki było przyznanie punktu Casperowi Ruudowi w tegorocznym French Open, choć wcześniej piłka dwukrotnie dotknęła kortu po jego stronie, czego sędzia nie zauważył.
– Sędziowie czasami się mylą. Raz na moją korzyść, kiedy indzie przeciw mnie. Takie jest życie – skomentował wówczas Norweg.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.