Ten wieczór na długo zapadnie w pamięci polskim kibicom! Ewa Swoboda w niecodziennych okolicznościach zameldowała się w finale biegu na 100 metrów mistrzostw świata rozgrywanych w Budapeszcie, a w nim po raz trzeci w tym sezonie pobiegła poniżej 11 sekund (dokładnie 10.97 s). Taki wynik dał Polce 6. miejsce – najwyższe w historii polskiego sprintu kobiet. – To zarazem najlepszy, jak i najgorszy dzień w moim życiu – powiedziała rozemocjonowana Swoboda w rozmowie z TVP Sport.
Polka w półfinale zajęła 3. miejsce z czasem 11.01 s, co i tak należy uznać za sukces, bo jak sama przyznała, delikatnie się potknęła w trakcie biegu. Taki wynik oznaczał, że musiała czekać na wyniki pozostałych półfinałów. Te ułożyły się tak, że ósmą w klasyfikacji po trzech biegach była Brytyjka Dina Asher-Smith, która uzyskała rónież 11.01 s. Według pomiarów sędziów, miała być jednak szybsza od Polki o 0,001 s...
Polska ekipa jednak złożyła protest, który został uznany! Swoboda, która była już wyraźnie pogodzona z brakiem awansu, nagle otrzymała informację, że wystąpi w wielkim finale (powiększono stawkę do dziewięciu zawodniczek). Polka po raz kolejny tego wieczora zalała się łzami, tym razem ze szczęścia.
To już był najlepszy wynik Swobody w MŚ, bo dotychczas trzy razy kończyła rywalizację na półfinałach (w 2017 roku w Londynie, w 2019 w Doha i w 2022 – w Eugene). Mimo ogromnych emocji Polka w decydującym momencie zachowała zimną krew i przybiegła do mety z czasem 10.97 s, co dało jej świetne 6. miejsce. Jeszcze nigdy w historii polska sprinterka nie była tak wysoko!
– Cieszę się, że w ogóle dałam radę wystąpić w tym finale. Nagle pewne panie powiedziały mi, że jednak wystartuję. Mówię: no dobra! To niesamowite przeżycie. Jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu, ale i najgorszych. Jedna połowa serduszka była załamana, bo nie weszłam do finału. Druga podpowiada mi, że jestem szóstą kobietą świata! Miała cel, by przybiec ósma, ale nie dałam za wygraną. Dobrze się bawiłam – powiedziała Swoboda w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim.
Złoto zdobyła Amerykanka Sha'Carri Richardson z czasem 10.65 s, srebro – Jamajka Shericka Jackson (10.72), a brąz – jej rodaczka Shelly-Ann Fraser-Pryce (10.77).
Wyniki biegu na 100 m kobiet MŚ w Budapeszcie:
1. Sha'Carri Richardson (USA) 10,65
2. Shericka Jackson (Jamajka) 10,72
3. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) 10,77
...
6. Ewa Swoboda (Polska) 10,97
30. Kryscina Cimianouska (Polska) 11,32 odpadła w eliminacjach
38. Magdalena Stefanowicz (Polska) 11,43 odpadła w eliminacjach
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.
Komentarz:
Przemysław Babiarz, Sebastian Chmara