| Siatkówka

Polscy siatkarze potrafią grać o złoto. Oto ich wszystkie finały

Radość polskich siatkarzy z wywalczenia mistrzostwa świata w 2014 roku (fot. Getty Images)
Radość polskich siatkarzy z wywalczenia mistrzostwa świata w 2014 roku (fot. Getty Images)
Dawid Brilowski

Kiedyś z ZSRR, a w ostatnim czasie z Brazylią, USA, Francją i Włochami. Polscy siatkarze mają już na koncie kilkanaście rywalizacji o złote medale najważniejszych imprez. W finałach najczęściej wygrywają. Czy w sobotnie popołudnie dadzą zatem rewanż za finał ostatnich mistrzostw świata?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Droga na igrzyska przez Łódź. Siatkarki mają też plan B

Czytaj też

Reprezentacja Polski siatkarek (fot. PAP)

Droga na igrzyska przez Łódź. Siatkarki mają też plan B

DAŁ POLAKOM JEDYNE ZŁOTO ME, DZIŚ IM KIBICUJE. "MOJE SERCE JEST Z WAMI"

Polscy siatkarze są jednymi z najlepszych na świecie. To nie ulega wątpliwości. Ale na szczycie na dobrą sprawę są od niespełna dwóch dekad. Wcześniej o medale walczyli tylko w latach 70. Wówczas głównymi rywalami kadry Huberta Jerzego Wagnera byli Sowieci. Ostatnio, jeśli nasi walczą o złote medale, w decydujących meczach muszą mierzyć się z Brazylijczykami, Amerykanami, Francuzami, a ostatnio także z Włochami. Jak przebiegały finały z udziałem naszej reprezentacji? Prześledziliśmy wszystkie z nich.

1976, igrzyska olimpijskie: POLSKA vs. ZSRR 3:2 (11:15, 15:13, 12:15, 19:17, 15:7)

Na igrzyska do Montrealu zawodnicy Huberta Jerzego Wagnera lecieli jako mistrzowie świata. Dwa lata wcześniej w Meksyku nie grali jednak standardowego finału. O czołowych pozycjach decydowały mecze bezpośrednie pomiędzy sześcioma najlepszymi, wyłonionymi we wcześniejszej fazie turnieju, zespołami.

Polacy już w pierwszym spotkaniu trafili wówczas na ZSRR, które ograli po zaciętym, pięciosetowym boju. Później również po tie-breaku wygrali z Czechosłowacją, która w rywalizacji grupowej okazała się lepsza od Sowietów. W kolejnych spotkaniach biało-czerwoni ograli NRD 3:2, Rumunię 3:0, a złoto przypieczętowali po zwycięstwie 3:1 z Japonią.

Na igrzyskach było inaczej. Po wygraniu grupy z Kubą (3:2), Czechosłowacją (3:1), Koreą Południową (3:2) i Kanadą (3:0), Polacy awansowali do półfinału. W nim po tie-breaku pokonali Japonię, a następnie w finale uporali się z ZSRR. Ponownie jak dwa lata wcześniej, do rozstrzygnięcia potrzebne było pięć setów. W czwartej partii było nerwowo, a nasi reprezentanci musieli uciekać "spod topora".

1977, mistrzostwa Europy: ZSRR vs. POLSKA 3:1 (8:15, 15:9, 15:13, 15:9)

Związek Radziecki długo był dla polskich siatkarzy największą zmorą. W latach 1975-1983 pięć razy z rzędu zdobywał złoto mistrzostw Europy, podczas gdy biało-czerwoni sięgali po srebrne medale. Czterokrotnie decydowała finałowa grupa, a tylko raz rozegrano turniej zakończony jednym meczem finałowym. W 1977 roku w Helsinkach nasi siatkarze ograli w półfinale Rumunię 3:1, by następnie takim samym stosunkiem przegrać w finale z ZSRR. I to pomimo, że pierwszego seta zdecydowanie wygrali.

Droga na igrzyska przez Łódź. Siatkarki mają też plan B

Czytaj też

Reprezentacja Polski siatkarek (fot. PAP)

Droga na igrzyska przez Łódź. Siatkarki mają też plan B

Kadra Raula Lozano podczas mistrzostw świata 2006 (fot. Getty Images)
Kadra Raula Lozano podczas mistrzostw świata 2006 (fot. PAP)

2006, mistrzostwa świata: BRAZYLIA vs. POLSKA 3:0 (12:25, 22:25, 17:25)

Na kolejny finał z udziałem reprezentacji Polski musieliśmy czekać do 2006 roku. Kadra Raula Lozano zapewniła nam emocje na tyle pożądane, że dobrych nastrojów nie była w stanie zmącić nawet doskonała gra Giby w finale. Brazylijczycy byli wtedy drużyną z innego świata. A w pamięci polskich kibiców z tamtego turnieju bardziej niż finał utkwiły seria zwycięstw w fazie grupowej, znakomity mecz z Rosją (3:2) w drodze do półfinału czy ogranie Bułgarii (3:1) zapewniające medal.

2009, mistrzostwa Europy: POLSKA vs. FRANCJA 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24)

Aż trudno uwierzyć, że polscy siatkarze tylko raz w historii wywalczyli mistrzostwo Europy. Turniej w 2009 roku został spięty piękną klamrą. Rozpoczął się bowiem od... zwycięstwa 3:1 z Francją. Później biało-czerwoni i Trójkolorowi solidarnie ogrywali Niemców, Turków, Hiszpanów, Słowaków i Greków, by awansować do półfinału. W tej fazie Polacy pokonali 3:0 Bułgarię, a Francuzi 3:2 Rosję. Ponownie spotkali się w finale i... tym razem także nasi reprezentanci wygrali 3:1.

2012, Liga Światowa: POLSKA vs. USA 3:0 (25:17, 26:24, 25:20)

Długo, bardzo długo czekali Polacy na zwycięstwo w Lidze Światowej. Udział w finałowej części rozgrywek często wieńczyli nieudanym półfinałem. W 2012 roku w Sofii było inaczej. Nasi wygrali 3:0 z gospodarzami, by w finale trafić na USA. I cóż: przestrzelił, przestrzelił Stanley w ostatniej piłce. A Polacy wygrali bez starty seta.

2014, mistrzostwa świata: POLSKA vs. BRAZYLIA 3:1 (18:25, 25:22, 25:23, 25:22)

Gdy ponownie Polacy dotarli do finału mistrzostw świata, byli w pełni gotowi, by przeciwstawić się Brazylii. Zresztą, grali przecież u siebie. Cały turniej z 2014 roku był magiczny: rozpoczął się od zwycięstwa z Serbią (3:0) na Stadionie Narodowym, a kolejne wygrane (mimo niespodziewanego 1:3 z USA na początku drugiej rundy) prowadziły pewnie w stronę finału.

A droga wcale nie była łatwa. W trzeciej rundzie Polacy musieli ograć Brazylię (3:2) i Rosję (3:2), by na tą pierwszą trafić jeszcze raz w finale. I tam w pełni pokazali swoją wyższość. Bohaterem turnieju był Mariusz Wlazły, lecz w tym decydującym spotkaniu świetnie spisał się też Mateusz Mika. Biało-czerwoni sięgnęli po trofeum, o którym długo mogli tylko marzyć.

Paweł Zagumny i Mariusz Wlazły podczas mistrzostw świata 2014 (fot. Getty Images)
Paweł Zagumny i Mariusz Wlazły podczas mistrzostw świata 2014 (fot. Getty Images)

2018, mistrzostwa świata: POLSKA vs. BRAZYLIA 3:0 (28:26, 25:20, 25:23)

Na kolejne mistrzostwa świata nasi siatkarze jechali w zupełnie innych nastrojach. O ile w 2014 roku każdy pragnął złota i uważał wywalczenie go za realny cel, o tyle w 2018 pozycja polskiej siatkówki nie była tak mocna. Nie byłoby sukcesu biało-czerwonych bez kapitalnej pierwszej fazy, w której nie stracili ani punktu w rywalizacji z Iranem, Bułgarią, Finlandią, Kubą i Portoryko. Drugą rozpoczęli bowiem od porażek z Argentyną (2:3) i Francją (1:3). Jako że punkty sumowały się, zwycięstwo 3:0 z Serbią wystarczyło do utrzymania pozycji.

W trzeciej fazie również było ciekawie. Biało-czerwoni znów ograli Serbię 3:0, ale ta również bez starty seta wygrała z Włochami. W ostatnim meczu nasi siatkarze przegrali z Italią, lecz dopiero po tie-breaku. W tabeli wyprzedzili więc rywali i awansowali do final four. W półfinale po tie-breaku wygrali z USA, a w finale znowu zmierzyli się z Brazylią. I... niespodziewanie poradzili sobie jeszcze lepiej niż cztery lata wcześniej. Tym razem bohaterem prowadzącym zespół do wygranej był Bartosz Kurek. Rozegrał fenomenalny turniej, a w finale potwierdził, że jest wielki.

2021, Liga Narodów: BRAZYLIA vs. POLSKA 3:1 (22:25, 25:23, 25:16, 25:14)

Wydawało się, że to finał z serii tych "wymarzonych". Polacy i Brazylijczycy w Lidze Narodów 2021 radzili sobie zdecydowanie najlepiej. W półfinałach potwierdzili kapitalną dyspozycję, ogrywając po 3:0 odpowiednio Słowenię i Francję. Mecz decydujący o złocie miał potencjał "gwiezdnych wojen". I dwa pierwsze sety rzeczywiście były kapitalne. Później okazało się, że bardziej "Galaktyczni" są Canarinhos. To oni ostatecznie wygrali 3:1.

2022, mistrzostwa świata: WŁOCHY vs. POLSKA 3:1 (22:25, 25:21, 25:18, 25:20)

W ubiegłym roku biało-czerwoni mogli po raz trzeci z rzędu wywalczyć mistrzostwo świata. Apetyty były duże, szczególnie, że turniej ponownie rozgrywany był w naszym kraju. Tym razem odbywał się jednak w zupełnie innym formacie niż poprzednie. Po krótkiej rywalizacji w grupach, najlepsza szesnastka trafiała do fazy pucharowej. Tę Polacy rozpoczęli od pokonania Tunezji 3:0. W kolejnych meczach było tylko trudniej. Z USA i Brazylią zwycięstwa przychodziły po zaciętych tie-breakach. W finale czekali Włosi, których droga była znacznie prostsza. Zakładała pokonanie Kuby, Francji i Słowenii.

Sam mecz finałowy rozpoczął się znakomicie, od partii wygranej przez Polaków 25:22. W kolejnych setach rywale zyskiwali jednak coraz większą przewagę. Ostatecznie to oni okazali się lepsi. Wygrali 3:1 i zostali nowymi mistrzami świata.

2023, Liga Narodów: POLSKA vs. USA 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18)

Najświeższy finał to ten tegoroczny. Choć Polacy w fazie zasadniczej Ligi Narodów wcale nie byli najlepsi, w finałach udowodnili, że potrafią skutecznie zmobilizować się na najważniejsze mecze. Pokonali Brazylię (3:0), Japonię (3:1), a w finale ograli USA.

Zobacz też
Polski klub ma nowego kapitana. Zastąpi legendę
Po lewej Rafał Szymura (fot. Getty

Polski klub ma nowego kapitana. Zastąpi legendę

| Siatkówka 
Reprezentant Polski zmienia klub. 30-latek pozostanie w kraju
Bartłomiej Bołądź (fot. PAP)

Reprezentant Polski zmienia klub. 30-latek pozostanie w kraju

| Siatkówka 
Stephane Antiga wraca do PlusLigi!
Stephane Antiga (Fot. Getty)

Stephane Antiga wraca do PlusLigi!

| Siatkówka 
Ten rok mógł być dla niego szansą, przekreślił to uraz. "Szczęście w nieszczęściu"
Rafał Szymura, Mateusz Poręba, Artur Szalpuk (fot. PAP

Ten rok mógł być dla niego szansą, przekreślił to uraz. "Szczęście w nieszczęściu"

| Siatkówka 
Zwycięstwo polskich siatkarek na start MŚ
Polki pokonały Bułgarki i rozpoczynają zmagania od kompletu punktów (fot. Volleyballworld.com)

Zwycięstwo polskich siatkarek na start MŚ

| Siatkówka 
Polka wygrała Ligę Mistrzyń i... zmieniła klub
Martyna Łukasik (fot. Getty Images)

Polka wygrała Ligę Mistrzyń i... zmieniła klub

| Siatkówka 
Jest finał! Popis polskich siatkarzy przed własną publicznością
Bartosz Łosiak i Michał Bryl awansowali do finału turnieju w Starych Jabłonkach (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Jest finał! Popis polskich siatkarzy przed własną publicznością

| Siatkówka 
Polski klub zagra w Lidze Mistrzów! Dostał "dziką kartę"
Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów (fot. PAP)

Polski klub zagra w Lidze Mistrzów! Dostał "dziką kartę"

| Siatkówka 
Reprezentant Polski pożegnał się z klubem
Marcin Janusz (fot. Getty Images)

Reprezentant Polski pożegnał się z klubem

| Siatkówka 
Wyjątkowy wywiad z legendą. Kurek po transferze tylko dla TVP!
Bartosz Kurek w barwach reprezentacji Polski (fot. Getty).
tylko u nas

Wyjątkowy wywiad z legendą. Kurek po transferze tylko dla TVP!

| Siatkówka 
wyniki
terminarz
Wyniki
30 czerwca 2025
Siatkówka

USA

Włochy

29 czerwca 2025
Siatkówka

Brazylia

Polska

Niemcy

Serbia

Chiny

Kanada

Bułgaria

Ukraina

Kuba

Argentyna

Turcja

Francja

Iran

Holandia

Słowenia

Japonia

USA

Polska

Terminarz
jutro
Siatkówka

Bułgaria

3:00

Brazylia

Korea Południowa

6:30

Polska

Francja

10:20

Japonia

Czechy

11:00

Serbia

Włochy

15:00

Belgia

Niemcy

17:30

Kanada

Holandia

18:30

Turcja

Dominikana

21:00

Chiny

10 lipca 2025
Siatkówka

Tajlandia

0:30

USA

Francja

6:30

Brazylia

Polecane
Najnowsze
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [SKRÓT]
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [SKRÓT]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Portugalia – Włochy. EURO 2025 kobiet, Genewa – grupa B
Sportowy wieczór (07.07.2025)
Sportowy wieczór (07.07.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (07.07.2025)
| Sportowy wieczór 
Świątek o ćwierćfinale Wimbledonu: czeka mnie wyzwanie
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału Wimbledonu (fot. Getty Images)
Świątek o ćwierćfinale Wimbledonu: czeka mnie wyzwanie
| Tenis / Wielki Szlem 
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz wyniki, terminarz i plan transmisji
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz terminarz i plan transmisji (fot. Getty)
Euro 2025 kobiet w TVP! Zobacz wyniki, terminarz i plan transmisji
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [MECZ]
Portugalia – Włochy. EURO 2025 kobiet, Genewa – grupa B. Transmisja online na żywo w TVP Sport (07.07.2025)
Euro 2025 kobiet: Portugalia – Włochy [MECZ]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Portugalki nadal w grze! Uratował je gol w końcówce
Starcie Portugalek z Włoszkami zakończyło się remisem (fot. Getty Images)
Portugalki nadal w grze! Uratował je gol w końcówce
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Poważna kontuzja gwiazdy NBA. Nie zagra w kolejnym sezonie
Tyrese
Poważna kontuzja gwiazdy NBA. Nie zagra w kolejnym sezonie
| Koszykówka 
Do góry