| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Znakomicie spisał się sędzia wideo Tomasz Kwiatkowski w meczu Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin. Kwiatkowski, odpowiedzialny za wsparcie systemu VAR, dwukrotnie pomógł sędziemu głównemu podjąć prawidłowe decyzje dotyczące rzutów karnych.
[WIDEO] O tym golu się mówi! "Nie wiem, co teraz wymyślę"
Arbitrem głównym w Białymstoku był Bartosz Frankowski. Już w 3. minucie podyktował rzut karny dla Jagiellonii. Aleks Ławniczak z Zagłębia Lubin zatrzymał nogą piłkę w polu karnym i zamierzał ją wybić dalej. Gdy odwracał się w kierunku piłki, bliżej niej szybko znalazł się Jarosław Kubicki z Jagiellonii.
Mimo to obrońca Zagłębia kopnął piłkę, muskając przy tym swoim prawym butem prawą nogę Kubickiego tuż nad jego kostką. Kubicki przewrócił się, jakby został kopnięty w dwie nogi jednocześnie albo jakby kopnięcie było bardzo bolesne. Sędzia podyktował rzut karny.
Wtedy do akcji wkroczył Tomasz Kwiatkowski. Przeanalizował tę sytuację na powtórkach z różnych kamer i albo uznał, że jest to decyzja po prostu błędna, którą trzeba będzie naprawić, albo ewentualnie uznał, iż rzut karny w tej sytuacji jest bardzo wątpliwy. W każdym przypadku musiał dać szansę sędziemu głównemu obejrzeć powtórki osobiście. Dlatego zasugerował mu, aby podbiegł do monitora.
Frankowski obejrzał sytuację z różnych stron, zgodził się z Kwiatkowskim, a następnie wrócił na boisko i oznajmił, że rzut karny jest odwołany.
Dla odmiany w 38. minucie Frankowski nie dostrzegł faulu w polu karnym Zagłębia, a rzut karny dla Jagiellonii podyktował dzięki pomocy Kwiatkowskiego.
W tej sytuacji Kubicki starał się przyjąć spadającą przy nim piłkę, ale od tyłu był napierany przez Tomasza Makowskiego z Zagłębia. Gdy Kubicki zaczynał skakać do piłki, Makowski zaczął go pchać lewą ręką w plecy, a prawą ręką trzymał Kubickiego w okolicach jego klatki piersiowej blisko prawej pachy.
Gdy zawodnik Jagiellonii był już w powietrzu, piłkarz Zagłębia pchnął go w taki sposób, że Kubicki wygiął się jak łuk, ale jednocześnie nadal próbował przyjąć piłkę. Odchylając w tym celu prawą rękę, trafił ręką lub barkiem w szczękę Makowskiego, a sam po chwili prawdopodobnie dotknął piłkę, która uderzyła też w twarz rywala. Gra była kontynuowana, a po chwili Frankowski odgwizdał faul Tarasa Romanczuka na Damianie Dąbrowskim.
Sędzia wideo Kwiatkowski zaczynał już wówczas analizować, co stało się chwilę wcześniej. Po chwili ponownie zarekomendował Frankowskiemu weryfikację tej sytuacji przy monitorze. I po raz drugi słusznie – Frankowski znowu zgodził się z Kwiatkowskim i podyktował rzut karny, z którego Afimico Pululu strzelił gola na 2:0. Jagiellonia wygrała ten mecz 3:0.
Z reguły dwa błędy sędziego głównego przy podejmowaniu decyzji o rzutach karnych świadczą o jego formie co najmniej źle. Jednak w tym przypadku jest co najmniej trochę inaczej. Patrząc na te dwie sytuacje uważam, że miał szanse podjąć samodzielną i dobrą decyzje tylko w jednej z nich.
Konto Bartosza Frankowskiego należy obciążyć błędną decyzją o podyktowaniu rzut karnego w 3. minucie. Tutaj trudno o wystarczające usprawiedliwienie. Arbiter był blisko sytuacji i raczej mógł, czyli powinien, dostrzec iż Ławniczak wybił piłkę spod nóg Kubickiego zaledwie muskając go delikatnie nogą o nogę, jednakże w sposób, który nie powinien być ani bolesny, ani nie powinien spowodować upadku. Tym bardziej takiego, w którym napastnik od razu podwinął w powietrzu obie nogi, choć być muśnięty tylko w jedną.
Sytuacja z 38. minuty była trudniejsza do oceny przez sędziego „gołym okiem” na boisku. Ze swojej pozycji mógł nie widzieć, że Kubicki był pchany w plecy – mógł zakładać lub tylko przypuszczać, że zawodnik Jagiellonii symuluje lub co najmniej wyolbrzymia skutki kontaktu fizycznego z Makowskim.
Na szczęście dla meczu w rewelacyjnej formie był sędzia wideo Kwiatkowski. Obie jego interwencje można stawiać za wzór dla innych sędziów pracujących w zespołach VAR.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.