| Piłka nożna

Szef polskich sędziów, Tomasz Mikulski, obserwatorem meczu PSG – Milan

Wkrótce po zakończeniu kariery sędziowskiej Tomasz Mikulski (trzeci od lewej) został obserwatorem. Tu przed meczem Wisła Kraków - Widzew Łódź rozegranym 26 kwietnia 2013 roku (fot. archiwum Rafała Rostkowskiego)
Tomasz Mikulski do 2010 roku prowadził mecze na najwyższym poziomie (Fot. PAP)

UEFA zdecydowała, że przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Tomasz Mikulski będzie obserwatorem sędziów środowego meczu Paris SGAC Milan, uznawanego za największy hit trzeciej kolejki Ligi Mistrzów. Arbitrem głównym spotkania w Paryżu będzie Slavko Vincić ze Słowenii.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Ekspert TVPSPORT.PL: pretensje prezesa Widzewa są niesłuszne

Czytaj też

Piłkarze i działacze Widzewa Łódź (fot. PAP)

Ekspert TVPSPORT.PL: pretensje prezesa Widzewa są niesłuszne

To jedna z najbardziej prestiżowych nominacji dla sędziowskiego obserwatora z PZPN w ostatnich latach, a może nawet najbardziej prestiżowa. Obserwatorzy zgłaszani do UEFA przez związki narodowe zazwyczaj i w większości wyznaczani są na różne mecze z tak zwanego rozdzielnika. Władzom UEFA chodzi o to, żeby każdy kraj miał swoich przedstawicieli w różnych rozgrywkach, także tych najbardziej atrakcyjnych.

Przygotowując obsadę na bardziej prestiżowe mecze UEFA uwzględnia zarówno pochodzenie obserwatora, jego pozycję w związku narodowym, doświadczenie w roli sędziego albo sędziego asystenta lub jego kompetencje w roli obserwatora pracy sędziów. Często na najbardziej prestiżowe mecze wyznaczani są członkowie Komisji Sędziowskiej UEFA, jej zaufani lub osoby, które UEFA chce z jakiegoś powodu docenić lub nagrodzić.

Tomasz Mikulski był arbitrem międzynarodowym przez wiele lat. Nominację na sędziego FIFA otrzymał z PZPN w 1995 roku, zaledwie rok po debiucie w Ekstraklasie, wówczas nazywanej I ligą. Był pierwszym polskim sędzią, którego UEFA powołała do grupy najbardziej uzdolnionych sędziów Europy. Jego mentorem był wtedy Szkot Robert "Bob" Valentine, były wybitny sędzia FIFA ze Szkocji. Ten sam, który w czasie mundialu w Hiszpanii w 1982 roku, w 88. minucie meczu Polska – Związek Radziecki, pokazał Zbigniewowi Bońkowi żółtą kartkę eliminującą go z gry w półfinale mistrzostw świata przeciwko Włochom. Ten sam Valentine prowadził też mecz Polska – Belgia w Chorzowie, w którym remis 0:0 dał Polsce awans na mundial w Meksyku.

Ekspert TVPSPORT.PL: pretensje prezesa Widzewa są niesłuszne

Czytaj też

Piłkarze i działacze Widzewa Łódź (fot. PAP)

Ekspert TVPSPORT.PL: pretensje prezesa Widzewa są niesłuszne

Tomasz Mikulski przez lata był sędzią międzynarodowym (fot. PAP)
Tomasz Mikulski przez lata był sędzią międzynarodowym (fot. PAP)

Gdy UEFA testowała znajomość języka angielskiego wśród sędziów z "Talent Group" i ich mentorów, Mikulski miał lepszy wynik z testu niż Szkot. Tak dobra znajomość angielskiego była wówczas rzadkością wśród polskich sędziów i wielkim atutem, przynajmniej potencjalnie. Między innymi dlatego Mikulski miał wówczas duże poparcie Michała Listkiewicza, sekretarza generalnego i późniejszego prezesa PZPN, któremu w międzynarodowej karierze sędziowskiej też bardzo pomogła znajomość języków obcych. Życzliwość Listkiewicza, który był wówczas w znakomitych relacjach z prezydentem FIFA Seppem Blatterem, pomogła Mikulskiemu bardzo szybko doczekać się dużej szansy od FIFA.

W 1999 roku sędzia z Lublina został zaproszony przez FIFA do Nowej Zelandii na turniej finałowy mistrzostw świata do lat 17, który często jest szansą i testem dla kandydatów do sędziowania finałów mistrzostw świata. Nominacja dla Mikulskiego była sporą niespodzianką, gdyż w eliminacjach mistrzostw świata miał wówczas na koncie zaledwie jeden mecz (niezbyt prestiżowy: Irlandia – Macedonia Północna 3:0). W związku z tym raczej nie mógł być poważnie rozpatrywany jako kandydat do udziału w mundialu w Japonii i Korei Południowej w roku 2002, ale podróż na antypody stała się faktem.

W Nowej Zelandii Mikulski sędziował tylko jeden mecz: Brazylia – Australia (2:1), w którym wystąpił słynny w późniejszych latach Kaka. Te same drużyny spotkały się potem również w finale. W tym samym turnieju sędziowali także między innymi Wolfgang Stark z Niemiec (trzy mecze), Kyros Vassaras z Grecji (trzy, w tym właśnie finał Australia – Brazylia 0:0, 7:8 w rzutach karnych), Mark Shield z Australii (dwa), Carlos Batres z Gwatemali (trzy) i Byron Moreno z Ekwadoru (trzy, w tym półfinał USA – Australia 2:2, w rzutach karnych 6:7). Vassaras, Shield, Batres i Moreno sędziowali na mundialu w 2002 roku, a niektórzy z nich brali udział również w kolejnych wielkich turniejach.

Najbardziej znany stał się Moreno, ale głównie z powodu różnych skandali z jego udziałem. W czasie mundialu fatalnie sędziował mecz Korei Południowej z Włochami (2:1). Później został skazany za próbę przemytu narkotyków do USA.

Dla odmiany Mikulski był jednym z zaledwie kilku sędziów głównych, którzy sędziowali w Ekstraklasie w 2005 roku, czyli w okresie wybuchu największej na świecie piłkarskiej afery korupcyjnej, i zakończyli karierę bez plamy na honorze w postaci zarzutu korupcyjnego.

Ostatni mecz w Ekstraklasie prowadził 27 listopada 2010 roku: Widzew Łódź – Górnik Zabrze (4:0), czyli dokładnie tam, gdzie debiutował 10 września 1994 roku. Wówczas, w czasie spotkania Widzew – Sokół Pniewy, musiał też interweniować jako lekarz kardiolog, gdy nagle gorzej poczuł się jego sędzia asystent Stanisław Sachajko. Lekarzem Mikulski jest nadal. To jego podstawowe zajęcie zawodowe. Nie chciał z niego rezygnować ani ograniczać go nawet wówczas, gdy miał szansę zostać sędzią zawodowym.

Przez całą karierę sędziował w sumie cztery mecze w czterech edycjach eliminacji mistrzostw świata oraz pięć spotkań w czterech edycjach eliminacji mistrzostw Europy. Meczu w fazie grupowej Ligi Mistrzów nigdy nie prowadził, ale dość regularnie występował w rozgrywkach o Puchar UEFA.

Paryż może wspominać bardzo dobrze, bo był tam już nieraz. Na przykład 14 listopada 2002 roku prowadził spotkanie Paris Saint-Germain – National Bukareszt (1:0). Trenerem PSG był wtedy Luis Fernandez, a w drużynie grali m. in. Mauricio Pochettino i Ronaldinho. Z kolei trenerem gości był Walter Zenga, a w barwach Nationalu grał m. in. Dan Petrescu, późniejszy trener Wisły Kraków.

Sędzią międzynarodowym Tomasz Mikulski był do roku 2010. Plakietkę FIFA odebrał mu ówczesny przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Janusz Eksztajn, który uznał, że Mikulski jest już "nieperspektywiczny", więc lepiej postawić na młodego sędziego, który nazywał się… Szymon Marciniak. Ta decyzja wzbudzała wtedy w środowisku sędziowskim ogromne kontrowersje.

Wkrótce później Mikulski zakończył karierę i bardzo szybko został członkiem następnego zarządu Kolegium Sędziów PZPN. Jest nim nadal, od ponad dwóch lat jako przewodniczący. Za pracę na tym stanowisku jest krytykowany chyba znacznie bardziej niż kiedyś jako sędzia – z różnych stron, również przeze mnie. Ale jako obserwator jest ceniony, zarówno w Polsce, jak i przez UEFA. Również przeze mnie.

Odliczanie do EURO – naj, naj, naj (#4)
Odliczanie do EURO – naj, naj, naj (#4)
Odliczanie do EURO – naj, naj, naj (#4)

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych, w tym pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych obowiązujących od 2008 roku wszystkich arbitrów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt profesjonalny;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland – czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, uznawanej za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie – trwającego od roku 2008 do 2017, reaktywowanego przez JFA i PZPN w 2024 i 2025 roku;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce, co stało się w roku 2017;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni – taka zmiana w prawie w 2024 roku została przegłosowana przez Sejm i Senat. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP lub decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz też
"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki
Złota Piłka (fot. Getty Images)

"France Football" ogłasza: oto data gali Złotej Piłki

| Piłka nożna / Anglia 
Ligowa rzeczywistość, czyli... bardzo słaba forma [FELIETON]
Na głównym planie: Tomas Silva i Ryoya Morishita (fot. Getty Images)

Ligowa rzeczywistość, czyli... bardzo słaba forma [FELIETON]

| Piłka nożna 
To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem
Ivan Rakitić kończy karierę po zakończeniu sezonu (fot. Getty).

To koniec! Legenda Barcelony żegna się z futbolem

| Piłka nożna 
Spadek "Lewego". Sprawdź klasyfikację Złotego Buta
Klasyfikacja Złotego Buta 2024/25. Na którym miejscu Robert Lewandowski? [TABELA]

Spadek "Lewego". Sprawdź klasyfikację Złotego Buta

| Piłka nożna 
"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców
Który polski piłkarz strzelił najwięcej goli? Polski Złoty But 2024/25 [TABELA]

"Lewy" czy Piątek? Sprawdź ranking polskich strzelców

| Piłka nożna 
Polecane
Najnowsze
Szok! Media: Klopp wraca na ławkę trenerską
Szok! Media: Klopp wraca na ławkę trenerską
| Piłka nożna / Włochy 
Juergen Klopp ma wrócić na ławkę trenerską (fot. Getty).
Czas na ostatnią kolejkę Ekstraklasy. Mecz Raków – Widzew w TVP!
Raków Częstochowa – Widzew Łódź [NA ŻYWO]. Transmisja meczu Ekstraklasy online, live stream (24.05.2025). Gdzie oglądać?
transmisja
Czas na ostatnią kolejkę Ekstraklasy. Mecz Raków – Widzew w TVP!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Talent z Polski! "Ten chłopak może niedługo grać na dużo większych stadionach"
Filip Rózga (fot. Getty)
Talent z Polski! "Ten chłopak może niedługo grać na dużo większych stadionach"
fot. Tomasz Markowski
Mateusz Miga
Szansa na specjalną nagrodę dla Polki podczas gali Złotej Piłki!
Ewa Pajor ma za sobą kapitalny sezon (fot. Getty).
Szansa na specjalną nagrodę dla Polki podczas gali Złotej Piłki!
| Piłka nożna / Hiszpania 
Były piłkarz Barcelony krytykuje Szczęsnego. "Widzę chorego człowieka"
Wojciech Szczęsny (fot. Getty).
Były piłkarz Barcelony krytykuje Szczęsnego. "Widzę chorego człowieka"
| Piłka nożna / Hiszpania 
Etatowy kadrowicz kontuzjowany. Przekazał, co z grą w reprezentacji
Jakub Kochanowski i Kamil Semeniuk (fot. Getty)
Etatowy kadrowicz kontuzjowany. Przekazał, co z grą w reprezentacji
fot. Facebook
Sara Kalisz
Przełomowe wieści dla Barcelony. Padła data powrotu na Camp Nou
Piłkarze Barcelony (fot. Getty).
Przełomowe wieści dla Barcelony. Padła data powrotu na Camp Nou
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry