W maju 2024 roku, Kraków ponownie stanie się areną zmagań elity w rugby siedmioosobowym. Tym razem pod Wawel przyjedzie dwanaście drużyn kobiecych z całego globu, rywalizujących o awans do prestiżowego cyklu HSBC SVNS. Po Dubaju i Montevideo będzie to trzeci przystanek cyklu World Rugby HSBC Sevens Challenger, decydujący o awansie do wielkiego finału w Madrycie, gdzie cztery drużyny wywalczą prawo gry wśród najlepszych.
World Rugby HSBC Sevens Challenger 2024 to cykl trzech turniejów, rozgrywanych w okresie od stycznia do maja na trzech kontynentach, którego stawką jest wejście do wielkiego finału i szansa awansu do całorocznego cyklu HSBC SVNS w 2025 roku. Pierwsza runda rywalizacji kobiet i mężczyzn odbędzie się w połowie stycznia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Dubaju. Kolejną zaplanowano w Montevideo, stolicy Urugwaju na początek marca. Trzeci, decydujący etap zmagań będzie gościć w Krakowie i Monachium. W Monachium toczyć się będzie rywalizacja drużyn męskich, podczas gdy do stolicy Małopolski przyjadą drużyny żeńskie, włącznie z liczącą się w stawce reprezentacją Polski.
Tym samym Stadion Miejski w Krakowie stanie się po raz kolejny areną międzynarodowych zmagań w olimpijskiej odmianie rugby. W 2022 roku właśnie tutaj Polki sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy, podczas finałowego turnieju Rugby Europe Sevens Championship. W tym roku ponad pięć tysięcy kibiców wspierało naszą kadrę podczas finału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 podczas Igrzysk Europejskich. Biało-Czerwone uległy tylko Brytyjkom i zapewniły sobie prawo gry w turnieju barażowym w Monako. Warto zwrócić uwagę, że na trzy dni rywalizacji w rugby 7 podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, organizatorzy sprzedali ponad siedem tysięcy biletów. Tym samym była to najpopularniejsza dyscyplina wydarzenia, na które złożyło się 29 sportów.
– To kolejna wielka międzynarodowa impreza, obok drużynowych mistrzostw świata seniorów w szachach i Pucharu Świata w teqballu, która w przyszłym roku trafi do naszego miasta w następstwie czerwcowych Igrzysk Europejskich. Wysoka ocena Igrzysk oraz wcześniejszych mistrzostw Europy w rugby 7 nie tylko na kontynencie, ale i na świecie, otwiera nam kolejne okna na wielkie wydarzenia sportowe pod Wawelem. Co ważne, mamy ogromną szansę zarówno na sukces organizacyjny, jak i sportowy, bo nasza żeńska reprezentacja coraz mocniej puka do światowej czołówki – powiedział Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej.
Wszystkie trzy turnieje HSBC Sevens Challenger będą toczyć się w olimpijskim formacie. Oznacza to, że dwanaście drużyn zostanie podzielone na trzy grupy po cztery zespoły. Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy oraz dwie z najlepszym bilansem z trzecich miejsc awansują do ćwierćfinału. Następnie zostaną rozegrane półfinały i finały. Cztery najlepsze reprezentacje po trzech turniejach wywalczą sobie prawo gry w SVNS Grand Final w Madrycie (31 maja – 2 czerwca), gdzie spotkają się w bezpośrednim starciu z zespołami, które ukończą rywalizację w HSBC SVNS 2024 na miejscach od 9 do 12. Miejsce w głównym cyklu na 2025 rok zapewnią sobie cztery najlepsze drużyny finału.
Rywalkami Polek w drodze o realizację wielkiego marzenia będą drużyny z wszystkich części świata. Obok znanych nam dobrze reprezentacji Belgii i Czech, walczyć będziemy również z Chinami, Hong-Kongiem, Tajlandią, Argentyną, Paragwajem, Kenią, Ugandą, Meksykiem oraz Papuą Nową Gwineą. W rywalizacji panów zmierzą się: Portugalia, Gruzja, Niemcy, Urugwaj, Chile, Kenia, Uganda, Meksyk, Japonia, Hong-Kong, Papua Nowa Gwinea oraz Tonga. Spotkania w roli arbitra poprowadzi 11 kobiet i 9 mężczyzn z 14 krajów.
– Nasza żeńska kadra dała nam w ostatnich latach mnóstwo radości. W 2022 roku podczas turnieju Challengera w Chile była o krok od awansu, dopiero w finale ulegając Japonii. Wierzę, że w zbliżającym się roku dziewczyny zrealizują swoje marzenia i wywalczą zarówno awans do HSBC SVNS, jak i na igrzyska olimpijskie. Gra przed własną publicznością z pewnością będzie dla nich doskonałą motywacją. Powierzenie nam organizacji tego turnieju przez World Rugby to zaszczyt i nagroda za pracę, którą wykonaliśmy w ostatnich latach. Wyzwanie, z którym zmierzymy się z wielką radością. Cieszy nas również rosnące zaufanie światowej federacji – powiedział Dariusz Olszewski, prezes Polskiego Związku Rugby.
Turnieje Challenger zostały wprowadzone w 2020 roku przez światową federację World Rugby, by wspierać rozwój rugby siedmioosobowego na świecie i wyznaczyć rozwijającym się krajom, jasną drogę awansu na najwyższy poziom rozgrywek. W tym roku partnerem cyklu zostało HSBC, które wspiera rugby 7 niezmiennie od 12 lat, będąc tytularnym sponsorem zmagań elity i walnie przyczyniając się do wzrostu popularności tej wersji sportu, który od 2016 roku znalazł się w programie igrzysk olimpijskich.
– W 2024 format World Rugby HSBC Sevens Challenger został poszerzony do trzech turniejów oraz wielkiego finału w Madrycie, co jeszcze bardziej podniesie standard rywalizacji i zapewni drużynom więcej możliwości gry. World Rugby z niecierpliwością czeka na współpracę z gospodarzami poszczególnych turniejów w celu dostarczenia przełomowego cyklu turniejów w tym fascynującym dla rugby siedmioosobowego roku, który zwieńczą Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – powiedział Nigel Cass, World Rugby Chief Competitions and Performance Officer.
HSBC World Rugby Sevens Challenger 2024:
Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Sevens Stadium – 12-14 stycznia 2024 (kobiety i mężczyźni)
Montevideo (Urugwaj) – Estadio Charrúa - 8-10 marca 2024 (kobiety i mężczyźni)
Kraków (Polska) – Stadion Miejski im. Henryka Reymana - 18-19 maja 2024 (kobiety)
Monachium (Niemcy) - Dantestadion - 18-19 maja 2024 (mężczyźni)
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.