W Gdańsku trwają mistrzostwa Europy w short tracku. To pierwsza z trzech dużych, międzynarodowych imprez, które odbędą się tam w ciągu najbliższych tygodni. – A każda przyszła do nas w zupełnie inny sposób – mówi Konrad Niedźwiedzki. Dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego zdradził nam nieco kuchni pozyskiwania praw do organizacji.
👉 Majątek za złoto! Tyle zarobią polscy olimpijczycy
W tym sezonie w trójmiejskiej Hali Olivia rozegrane zostaną trzy z dziesięciu najważniejszych zawodów łyżwiarskich na torze krótkim. Po mistrzostwach Europy czekają nas jeszcze mistrzostwa świata juniorów i Puchar Świata. – Zawsze jesteśmy chętni do organizacji, do pokazywania się. Nie ma lepszego sposobu na promocję dyscypliny. Kibice mają możliwość obejrzenia na żywo najlepszych zawodników czy to w Europie, czy na świecie – mówi prezes PZŁS Rafał Tataruch.
Międzynarodowa Unia Łyżwiarska poprosiła, żeby Polska zorganizowała Puchar Świata
Od sezonu 2017/18 Polska w każdym roku organizuje minimum jedne międzynarodowe zawody łyżwiarskie. Krajowym centrum rywalizacji na torze długim był dotychczas Tomaszów Mazowiecki (niedługo stanie się nim Zakopane). Short track zadomowił się w Gdańsku. Aż trzy duże imprezy w kilka tygodni to jednak anomalia. Czym spowodowana?
– Prawdę mówiąc każda przyszła do nas w inny sposób. Na początku ubiegaliśmy się o organizację mistrzostw świata juniorów. I ją otrzymaliśmy. Mistrzostwa Europy pierwotnie miały być natomiast w Soczi. Po wykluczeniu Rosji zgłosiliśmy się, żeby je przejąć. A o zorganizowanie Pucharu Świata w zasadzie poprosiła nas sama Międzynarodowa Unia Łyżwiarska – opowiada Niedźwiedzki.
– Mówiąc nieskromnie: padło na nas, bo sprawdzamy się w roli dobrego organizatora. To finał Pucharu Świata, po raz drugi w historii wręczone zostaną Kryształowe Globy dla najlepszej łyżwiarki i najlepszego łyżwiarza. Międzynarodowa Unia chce, by miało to odpowiedni prestiż. Żeby ładnie się prezentowało. A Gdańsk i Hala Olivia są w stanie to zapewnić – dodaje.
Polska w czołówce wśród organizatorów
Biorąc pod uwagę ostatnie siedem sezonów (włącznie z trwającym) więcej międzynarodowych imprez najwyższej rangi w short tracku od Polski zorganizowała tylko Kanada. – Przyjęcie kalendarza na ten sezon było dla nas logistycznie trudne, ale my lubimy organizować takie wydarzenia. A Międzynarodowa Unia Łyżwiarska, co cieszy, lubi powierzać nam zadanie ich organizacji – mówi Niedźwiedzki.
– Jesteśmy gotowi pomóc zawsze, kiedy trzeba. Już wiemy, że prawdopodobnie w przyszłym sezonie dojdzie do podobnej sytuacji. Nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów, ale jeśli potwierdzi się to, co dziś wiemy, kolejne międzynarodowe zawody trafią do Polski – zapowiada.
Będzie to więc prawdopodobnie kolejny punkt do bogatej listy wydarzeń na kolejce lata. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska już wcześniej opublikowała ramowy kalendarz na pięć sezonów wprzód. Znalazły się w nim Puchary Świata w short tracku, które ponownie mają zagościć w Gdańsku oraz Puchar Świata Juniorów, mistrzostwa Europy i Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim, które według planów zostaną rozegrane już w nowo wybudowanej arenie w Zakopanem.
Short track. Międzynarodowe imprezy organizowane w ostatnich latach w Polsce:
2017/18 - mistrzostwa świata juniorów (Tomaszów Maz.)
2020/21 - mistrzostwa Europy (Gdańsk)
2021/22 - mistrzostwa świata juniorów (Gdańsk)
2022/23 - mistrzostwa Europy (Gdańsk)
2023/24 - mistrzostwa Europy (Gdańsk)
2023/24 - Puchar Świata (Gdańsk)
2023/24 - mistrzostwa świata juniorów (Gdańsk)
2024/25 - Puchar Świata (Gdańsk)
2026/27 - Puchar Świata (Gdańsk)
Łyżwiarstwo szybkie. Międzynarodowe imprezy organizowane w ostatnich latach w Polsce:
2018/19 - Puchar Świata Juniorów (Tomaszów Maz.)
2018/19 - Puchar Świata (Tomaszów Maz.)
2019/20 - Puchar Świata (Tomaszów Maz.)
2019/20 - mistrzostwa świata juniorów (Tomaszów Maz.)
2021/22 - Puchar Świata (Tomaszów Maz.)
2022/23 - Puchar Świata x2 (Tomaszów Maz.)
2023/24 - Puchar Świata (Tomaszów Maz.)
2024/25 - Puchar Świata Juniorów x2 (Zakopane)
2025/26 - mistrzostwa Europy (Zakopane)
2025/26 - Puchar Świata (Zakopane)