Mógłby się jeszcze dyrektor Pucharu Świata pokusić o dawanie kolejnej Kryształowej Kuli za obiekty normalne – zaznaczył Kamil Stoch zapytany o nowości w skokach narciarskich przed Turniejem Polskim. Międzynarodowa Federacja Narciarska podchodzi jednak do tego pomysłu sceptycznie, a Adam Małysz próbuje podpowiedzieć jak zrozumieć FIS.
Od wtorku skoczków narciarskich czekają zmagania w Szczyrku. To drugi w sezonie obiekt normalny w kalendarzu i – co warte zaznaczenia – nie ostatni. W grudniu przeprowadzono rywalizację na mniejszej Lysgardsbakken (HS 98), a w marcu światowa elita zapozna się z przebudowaną Granasen (HS 105), będącą areną przyszłorocznych mistrzostw globu.
Trzy konkursy w jednym cyklu to już pretekst, aby dyskutować o dodatkowej nagrodzie. Oczywiście, nikt nie myśli o zmianach w regulaminie zimy 2023/24, ale czy już w przyszłości skoczkowie nie powinni dostać możliwości rywalizacji o kolejną nagrodę? Pomysł podsuwa nie tylko Stoch, ale też choćby Killian Peier, który o Małej Kryształowej Kuli za obiekty normalne mówił nam w marcu w Planicy, gdy pytaliśmy o pomysły na urozmaicenie Pucharu Świata.
Mała Kryształowa Kula dla Małysza
Inne zimowe dyscypliny mają zdecydowanie więcej do zaproponowania, jeśli chodzi o Kryształowe Kule. W biathlonie do wzięcia są cztery takowe, a w narciarstwie alpejskim niekiedy nawet pięć. W skokach od wielu sezonów pozostajemy przy wręczaniu jednej (oczywiście oddzielnie prowadzona jest klasyfikacja generalna całego cyklu, za którą nagrodą jest "duża" KK).
Były też czasy, gdy w skokach prowadzono dwie dodatkowe klasyfikacje. W sezonach 1995/96 – 2000/01 wręczano dwie Małe Kryształowe Kule – jedną za wyniki w lotach narciarskich (ta klasyfikacja rozpoczęła się w cyklu 1990/91), a drugą za skoki narciarskie (a więc konkursy na obiektach dużych i normalnych).
Triumfatorem w ostatnim roku istnienia tej drugiej został Adam Małysz. To jedyna Mała Kryształowa Kula w historii polskich skoków. "Orzeł z Wisły" był co prawda najlepszym lotnikiem PŚ 2006/07 (słynny tryptyk zwycięstw w Planicy), ale wówczas akurat trwała przerwa, w której FIS nie prowadziła oddzielnej klasyfikacji dla najlepszych na mamutach. Stoch najbliżej nagrody był w sezonie 2017/18, ale przegrał z Andreasem Stjernenm o siedem punktów.
Mała Kula? Konkursów będzie za mało
– Zawody na skoczniach normalnych są nudniejsze. Poza tym nie ma ich zbyt dużo w kalendarzu. Jeśli jednak miałyby się utrzymać co zimę, to nie mam nic przeciwko temu, aby dawać kolejną kulę. Na pewno jednak nie kosztem lotów narciarskich! – mówi nam wspomniany Stjernem, dziś ekspert norweskiego Viaplay.
Skocznie normalne nigdy nie miały własnej klasyfikacji. – Skaczemy na nich jedynie kilka razy w sezonie. Nie ma zbyt wielkiego sensu przyznawać nagrodę za specjalność, którą mamy od zera do dwóch razy w sezonie. W bliskiej przyszłości na pewno to się nie zmieni – deklaruje Horst Nilgen z FIS.
Zaplanowanie trzech konkursów na obiektach mniejszych niż dużych jawi się jako pewna anomalia.
– FIS chce iść w przeciwnym kierunku. Ma być coraz dalej i dalej. Słyszałem nawet o pomyśle, aby do programu igrzysk włączyć zawody na mamucie. Brzmi to jak szaleństwo, bo budowa takiej skoczni kosztuje zbyt dużo – zaznacza Małysz.
Skocznie normalne wciąż pozostają jednak "medalodajnymi". Rywalizacja na takim obiekcie znajduje się zarówno w programie igrzysk olimpijskich, jak i mistrzostw świata, często rodząc kontrowersje – niewielkie różnice punktowe zwykle powodują żywe dyskusje dotyczące przeliczników za wiatr i not sędziowskich.
Oby takowych kontrowersji zabrakło w najbliższych dniach. Wtorkowe i środowe zawody w Szczyrku będą z kolei zaliczały się do "generalki" Turnieju Polskiego. Skalite (HS 104) zorganizuje wtorkowe kwalifikacje oraz środowy konkurs indywidualny. Transmisje w TVP.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.