| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
Po dwóch zdecydowanych porażkach, polscy piłkarze ręczni udanie pożegnali się w poniedziałek z mistrzostwami Europy w Niemczech. Na zakończenie udziału w turnieju biało-czerwoni pokonali nieprzewidywalną reprezentację Wysp Owczych 32:28 (15:15) i zakończyli zmagania na co najmniej 17. miejscu.
👉 Polacy żegnają się z Euro. Zobacz tabelę "polskiej" grupy
To o tyle cenna i dobra wiadomość, że właśnie 17. miejsce było ostatnim, które gwarantowało rozstawienie w eliminacjach przyszłorocznych mistrzostw świata. Dzięki temu biało-czerwoni unikną rywalizacji z potęgami pokroju Islandii lub Słowenii i w najgorszym razie trafią na... Wyspy Owcze.
To właśnie Farerzy jawią się na ten moment jako najgroźniejszy z potencjalnych rywali biało-czerwonych. Bo choć mowa o reprezentacji z ledwie 50-tysięcznego kraju, to wydarzenia z kilku ostatnich dni udowodniły nam, że Wyspy Owcze mogą być wymagającym przeciwnikiem dla każdego. Przekonali się o tym Słoweńcy, którzy pokonali ich zaledwie trzema golami (32:29), przekonali się też Norwegowie, którzy sensacyjnie zremisowali 26:26. W poniedziałek ich siłę poznali również biało-czerwoni.
Dla Polaków to był trudny mecz, bo musieli się zmierzyć nie tylko z nieprzewidywalnym i grającym o awans do drugiej fazy turnieju rywalem, ale też z własną psychiką. Po dwóch znacznych porażkach – Norwegom ulegli 11 golami, a Słoweńcom siedmioma bramkami – w ekspresowym tempie musieli podnieść się na ostatni grupowy występ. – Po takich meczach trudno wstać z łóżka z uśmiechem – mówili w niedzielę. Na szczęście uśmiechy mogły zagościć na ich twarzach po starciu z Farerami.
Ale początek nie był wcale obiecujący. W pierwszym kwadransie to rywale przeważali i kontrolowali tempo gry. Gwiazdą był Elias Ellefsen a Skipagotu. 21-latek, pochodzący z zamieszkałej przez 26 osób (!) wyspy Skuvoy i będący zarazem jednym z największych talentów światowego szczypiorniaka, w ciągu 10 minut zdobył pięć bramek, zanotował asystę i dwa razy odesłał na ławkę z karami naszego podstawowego defensora Bartłomieja Bisa. Polacy za nic nie mogli sobie z nim dać rady przed przerwą. Po pierwszej połowie a Skipagotu miał na koncie sześć bramek i siedem asyst, mając udział w 14 z 15 zdobytych przez jego zespół trafień.
Na szczęście Polacy też mieli w swych szeregach liderów. Z drugiej linii raz po raz potężnymi rzutami popisywał się Szymon Sićko. Do tego po raz pierwszy w turnieju realne wsparcie dała bramka – Jakub Skrzyniarz zanotował przed przerwą aż osiem interwencji. Biało-czerwoni grali w ofensywie szybko i skutecznie, ale problem stanowiła obrona. Mimo wszystko po 30 minutach był remis 15:15.
Druga połowa była kopią pierwszej, z tą różnicą, że to Polacy nieznacznie przeważali. Od stanu 18:17 w 34. minucie biało-czerwoni byli o krok przed rywalami, raz po raz wychodząc na prowadzenie. Długo nie mogli jednak odskoczyć. Przełom nastąpił w 43. minucie, gdy po raz pierwszy uciekli rywalom na dystans dwóch goli (22:20).
Farerzy jednak nie odpuszczali. W 46. minucie znów mieliśmy remis (23:23) i taki stan utrzymywał się jeszcze przez pięć kolejnych minut. Od stanu 26:26 w 51. minucie Polacy na dobre przejęli jednak inicjatywę i przechylili szalę zwycięstwa na swą korzyść. Ostatnie 10 minut gry wygrali 6:2, a bezcenne okazały się rzuty Sićki oraz akcje Piotra Jędraszczyka i Kamila Syprzaka. To trio rzuciło w całym meczu 25 z 32 bramek, prowadząc zespół do triumfu, który pozwolił udanie, acz z niedosytem pożegnać się z mistrzostwami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polacy wstali z kolan. "Zmazaliśmy plamę z pierwszych dwóch spotkań"
ME piłkarzy ręcznych, grupa D:
Polska – Wyspy Owcze 32:28 (15:15)
Polska: Skrzyniarz (11/35 – 32 proc.), Kornecki (0/3) – Przytuła, Daszek 3, Jędraszczyk 6, Olejniczak, Bis, Sićko 10 (1/1), Paterek, Pietrasik 1, Syprzak 9 (3/3), Kosmala, Gębala 1, Szyszko 1, Urbaniak i Czapliński 1
Karne: 4/4
Kary: 14 minut (Bis i Urbaniak – po 4 minuty, Gębala, Szyszko i Lijewski – po 2 minuty)
Wyspy Owcze: Jacobsen (3/24 – 13 proc.), Satchwell (3/13 – 23 proc.) – Hoydal 1, Mortensen 1, Northberg, Mikkjalsson, Hansen 2, Johansen, Gunnarsson Djurhuus, av Teigum 10 (8/8), Poulsen 2, Mikkelsen, Krogh, a Skipagotu 9 (0/1), Mittun 2 i Rasmussen 1
Karne: 8/9
Kary: 10 minut (Hoydal, Mikkjalsson, Krogh, Poulsen i a Skipagotu – po 2 minuty)
Reprezentacja wróci do grania w maju – to wtedy (między 8 a 12 maja) rozegrane zostaną mecze eliminacji MŚ 2025. Wcześniej, niewykluczone że ostatniego dnia Euro, biało-czerwoni poznają swojego rywala.
29 - 22
Czechy
28 - 30
Szwajcaria
29 - 31
Niemcy
19 - 19
Polska
35 - 28
Polska
17 - 17
Szwajcaria
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.