Polscy hokeiści na trawie zajęli czwarte miejsce w pierwszych mistrzostwach świata w pięcioosobowej odmianie, które w środę zakończyły się w Omanie. W meczu o brązowy medal przegrali z gospodarzem turnieju 2:3. Tytuł wywalczyła Holandia.
Biało-czerwoni rywalizację w Maskacie rozpoczęli od porażki w grupie z Holandią 3:6. Potem pokonali Nigerię 7:2 oraz Pakistan 8:7 i awansowali do grona ośmiu najlepszych zespołów imprezy. W ćwierćfinale wygrali z Egiptem 2:1, a decydującego gola zdobył Jakub Hołosyniuk w ostatniej minucie.
W walce o finał Polacy musieli uznać wyższość Malezji przegrywając 3:4. Męskiej reprezentacji nie udało się powtórzyć sukcesu polskich hokeistek, które w sobotę, także w Omanie, sięgnęły po brąz mistrzostw świata.
Drużyna prowadzona przez Roberta Grzeszczaka przegrała z Omanem 2:3. Bramki w tym meczu dla polskiej drużyny zdobyli Damian Jarzembowski i Jakub Hołosyniuk, ale ostatnie słowo należało do gospodarzy. Jarzembowski był najskuteczniejszym zawodnikiem polskiego zespołu – w sześciu meczach zdobył siedem goli.
– Trochę nas to w środku boli, bo mieliśmy rywala "na widelcu", ogromną szansę i czegoś nam zabrakło. Za nami lekcja, którą musimy odrobić. W lipcu w Wałczu czekają nas mistrzostwa Europy i mam nadzieję, że znów powalczymy o medal – powiedział po ostatnim spotkaniu kapitan biało-czerwonych Maciej Pacanowski.
W finale Holandia wygrała z Malezją 5:2. Także w żeńskim mundialu triumfowała reprezentacja "Oranje".
Hokej na trawie pięcioosobowy to stosunkowo nowa formuła tej dyscypliny. Wiele topowych federacji z Europy nie jest zainteresowanych udziałem w imprezach w tej odmianie. W Omanie wystąpiły tylko trzy europejskie eikpy - Polska, Holandia i Szwajcaria. Holendrzy jednak już ogłosili, że nie będą już angażować się w hokej +piątkowy+.
Wyniki MŚ mężczyzn:
mecz o 3. miejsce
Polska - Oman 2:3 (1:1)
finał
Holandia - Malezja 5:2 (3:1)
Końcowa klasyfikacja:
1. Holandia,
2. Malezja,
3. Oman,
4. Polska,
5. Indie,
6. Egipt,
7. Kenia,
8. Trynidad i Tobago,
9. Pakistan,
10. Szwajcaria,
11. Australia,
12. Nowa Zelandia,
13. USA,
14. Nigeria,
15. Fidżi,
16. Jamajka.